Соціальна група

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Соціа́льна грýпа — сукупність осіб, об'єднаних спільною метою, ідеєю, працею[1]; сукупність індивідів, що взаємодіють певним чином на основі сподівань кожного члена групи, що розділяються, відносно інших.

Утворення і функціонування[ред.ред. код]

Головний механізм утворення і функціонування соціальної групи зумовлюється інтересами людей, їхнім відношенням до власності, місцем, яке вони посідають у системі суспільних відносин.

Види[ред.ред. код]

Найважливішими Г. с. є класи суспільні. На відміну від бурж. соціології, яка розглядає Г. с. у відриві від соціально-екон. процесів, що відбуваються в суспільстві, марксистська соціологія, вважаючи Г. с. самостійними утвореннями, вимагає досліджувати їх у тісному зв'язку з функціонуванням і розвитком широких соціальних систем, з факторами і процесами, які становлять фон діяльності Г. с.

Склад групи[ред.ред. код]

Диференціація[ред.ред. код]

Серед Г. с. розрізняють два види сукупності людей: ті, що виділяються на основі тієї чи іншої істотної ознаки (наприклад, соціально-економічної, професійної, національної, вікової тощо), і ті, в яких існує система соціальних зв'язків і відносин, що характеризує внутрішню структуру групи.

Структура групи[ред.ред. код]

Відмітною рисою соціальної групи другого виду є наявність програми і плану діяльності, до якої залучено кожного члена групи (наприклад, виробничий колектив). У структурі соціальної групи виділяються ядро — склад постійних учасників, що виступають від імені групи й периферія — ті, хто займаючи дану групову позицію, час від часу представляють себе на ній і погоджуються для того, щоб їх визначали як дану групу.

В умовах соціалізму розвивається однорідність осн. Г. с, хоч це не виключає соціально-групових відмінностей і неантагоністичних суперечностей, що їх долають у процесі розвитку соціалістичні суспільства.

Основні ознаки соціальної групи[ред.ред. код]

До основних ознак соціальної групи психологи відносять:

 • включення їх у широкий соціальний контекст;
 • наявність загальної особистісно значущої основи для перебування індивідів у межах групи;
 • достатня тривалість існування, що є передумовою створення предметів і феноменів групової культури, історії;
 • зовнішня та внутрішня організація;
 • певні типи впливу і відносин між індивідами, загальноприйняті норми та цінності;
 • усвідомлення індивідами своєї належності до групи та виникнення на цій основі «ми-почуття»;
 • наявність групових атрибутів (назва, символи тощо).

Процеси у групі[ред.ред. код]

Механізм діяльності[ред.ред. код]

Механізм діяльності Г. с. відображає закономірності функціонування й розвитку суспільства в цілому.

Представляється[2], що життєдіяльність соціальної груп, наприклад, виробничої, можна відобразити у вигляді трьох тіповоріентацій :

 • а) орієнтація, пов'язана з інтересами організації, тобто виконання тієї частини общеорганизационной діяльності, зметою якої цей підрозділ створено ;
 • б) орієнтація, несущая на собі особисті потреби людей — отримання винагороди затруд, відчуття індивідуальної значущості роботи, реалізаціятворческого потенціалу ;
 • в) орієнтація груп, спрямованої на збереження цілісності групи, її стабільності . Целостность группи досягається шляхом узгодженості позицій людей, згуртованістю групи, а також певним рівнем взаєморозуміння, що характеризує внутригрупповое спілкування .

Норми групи[ред.ред. код]

Групові норми та цінності — це певні правила, вироблені групою для забезпечення спільної діяльності її членів.

Санкції[ред.ред. код]

Групові санкції — це сукупність механізмів та засобів, за допомогою яких група впливає на своїх членів з метою дотримання ними існуючих норм та цінностей.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • В. Бех. Груп теорія // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.162 ISBN 978-966-611-818-2.
 • В. Цвих. Група соціальна // Політична енциклопедія — с.163

Посилання[ред.ред. код]

 1. Група // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. [z3950.ksu.ru/phil/0700555-1/064-066.pdf‎ Тереев Э.Н. Ориентация общения в организационно-управленчес-кой деятельности]


Соціологія Це незавершена стаття з соціології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.