Грушанка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Грушанка мала
Грушанка мала
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Дводольні (Magnoliopsida)
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Вересові (Ericaceae)
Підродина: Pyroloideae
Рід: Грушанка (Pyrola)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pyrola
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pyrola
EOL logo.svg EOL: 60727
IPNI: 14856-1
ITIS logo.svg ITIS: 23752
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 13650

Грушанка[1][2] (Pyrola) — рід трав'янистих рослин родини вересові (Ericaceae). Етимологія: лат. pyrus — «грушеве дерево», лат. ola — демінутивний суфікс[3]. Є від 30 до 40 видів.

Опис[ред. | ред. код]

Грушанка — багаторічна, вічнозелена, пряма, гола трава. Кореневище довге, струнке, розгалужене, з розрідженими тонкими корінцями. Стовбур не розгалужений, лускатий при основі. Це досить малі рослини з розеткою простих опухлих або яйцеподібних листків, з квітковим стовбуром, що мають, як правило, досить слабкі суцвіття з простих білих, кремових або рожевих квітів. Листки довго черешкові, листові платини зверху світло-зелені, знизу зелені, краї цільні або зубчасті. Квіти численні, похилі. Чашечка 5-лопатева. Капсули похилі, клапани з'єднані волокнами на краях клапана. Насіння численне, мале.

Поширення[ред. | ред. код]

У північних помірних і арктичних областях Європи, Азії та Північної Америки. У Північній Америці рослини також трапляються в західних горах на південь до Каліфорнії. В Азії простягається на південь до Індонезії (пн. Суматра).

В Україні зростають:

  • Грушанка мала (Pyrola minor) — у Карпатах (до 1200 м н.р.м.), Прикарпатті, Розточчі, Поліссі, Лісостепу, гірському Криму рідко.
  • Грушанка середня (Pyrola media) — дуже рідко в Прикарпатті, на Поліссі, в західному Лісостепу, гірському Криму.
  • Грушанка зеленоцвіта (Pyrola chlorantha) — спорадично в Прикарпатті, Розточчі, на Поліссі, в Лісостепу; досить рідко в гірському Криму.
  • Грушанка круглолиста (Pyrola rotundifolia) — у Карпатах (до 1000 м, місцями піднімається до субальпійського пояса), Прикарпатті, Розточчі, Поліссі, частково в Лісостепу, гірському Криму (дуже рідко).
  • Грушанка карпатська (Pyrola carpatica) — у Карпатах (гори Близниця, Говерла), рідко.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Довідник назв рослин України
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — Киев : Наукова думка, 1987. — С. 137. (рос.)(укр.)
  3. Dictionary of Botanical Epithets. Chuck Griffith. Процитовано 17.10.2017.  (англ.)