Гуаранська війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Війна гуарані
Guerra Guaranítica
Місцезнаходження найважливіших редукції єзуїтів
Місцезнаходження найважливіших редукції єзуїтів

Місцезнаходження найважливіших редукції єзуїтів
Дата: лютий 1756
Місце: Сім східних місій, Південна Америка
(зараз територія Парагваю, Аргентини та Бразилії)
Результат: Перемога Іспанії й Португалії
Сторони
Португалія
Іспанія
Гуарані
Єзуїти
Командувачі
Сепе Тіаражу
Військові сили
3 000 чоловік невідомо
Втрати
4 загиблих 1 511 загиблих

Гуаранська війна (ісп. і порт. Guerra Guaranítica) — війна, що відбулася в лютому 1756 року в Південній Америці, на теренах сучасного Парагваю, Аргентини та Бразилії. Велася іспансько-португальським союзом проти гуарані та єзуїтів Сімох східних місій. Почалася як результат Мадридської угоди між Іспанією та Португалією про розподіл колоніальних земель в Америці, за якою обидві країни вирішили знищити християнську державу гуарані. Інша назва війни — війна семи редукцій (війна семи місій).

Кордон між двома колонізаційними територіями був визначена по річці Уругвай, причому Португалія отримала землі на східному березі річки. Сім єзуїтських редукцій (місій) на східному березі Уругваю, відомі як «Misiones Orientales»: Сан-Мігел, Санту-Анжелу, Сан-Лоренцо-Мартир, Сан-Ніколас, Сан-Хуан-Баутіста, Сан-Луїс-Гонзага і Сан-Боржа), були знищені на португальському, та переміщені на іспанський західний бік річки.

1754 року єзуїти підкорилися вимогам угоди й відмовилися від управління місіями, але гуарані під проводом Сепе Тіаражу (Sepé Tiaraju) відмовилися підкоритися наказу про переселення. Деякі з єзуїтів підтримали їх. Спочатку, 1754 року, дії іспанської армії спрямовані на переселення гуарані з їх місій провалилися. У лютому 1756 об'єднана армія з 3 000 іспанських і португальських солдатів атакувала поселення. У результаті загинуло 1511 гуарані, з боку колонізаторів загинуло тільки троє європейців. Після битви об'єднана іспано-португальська армія окупувала й зруйнувала сім місій.

Після цього Іспанія та Португалія анулювали угоду 1750 року й підписали Договір в Ель-Пардо (1761), по якому Іспанія зберегла за собою сім місій та прилеглі території.

У культурі[ред. | ред. код]

Кіно[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Гуаранська війна