Губертусбурзький мир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Губертусбурзький мир
Тип мирна угода
Підписано 15 лютого 1763
Місце Губертусбург
Сторони Королівство Пруссія, Священна Римська імперія і Королівство Саксонія
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Замок Губертусбург
В'їзд Фрідріха II в Берлін 30 березня 1763 року після підписання Губертусбургського миру
Алегоричне зображення Губертусбургського миру, зліва направо: Швеція, Франція, Росія, Саксонія, Австрія, Пруссія

Губертусбурзький мир (нім. Frieden von Hubertusburg) — мирний договір, що ознаменував завершення Семирічної війни (1756—1763 років), підписаний e саксонському мисливському замку Губертусбург, неподалік від Лейпцига 15 лютого 1763 року між Пруссією, з одного боку та Австрією і Саксонією — з іншого.

Умови договору

[ред. | ред. код]

Договір між Пруссією і Саксонією включав 11 статей і 3 окремих угоди, між Пруссією та Австрією — 21 статтю, а також дві додаткові таємні угоди.

Територіальні зміни

[ред. | ред. код]

Австрія відмовлялася від всіх територіальних претензій до Пруссії (Сілезія і Грудзьондзу), Пруссія — не претендувала на відшкодування шкоди, заподіяної війною.

В обмін на вихід прусських військ з Саксонії, Австрія виводила свої війська з графства Глац (нині місто Клодзко в Нижньосілезькому воєводстві Польщі). Всі заручники і військовополонені підлягали негайному звільненню, насильно привзвані на військову службу — демобілізації.

Пруссія зобов'язувалася надати католицькому населенню Силезії (захопленої нею в 1740—1742 роках у Австрії), свободу віросповідання і поважати його власність та привілеї, Австрія повертала захоплені прусські архіви.

Пруссія гарантувала Саксонії свободу сполучення з Польщею, в тому числі, і пропуск військ через прусську територію. Сторони зобов'язалися сприяти розвитку взаємної торгівлі.

В таємних статтях Пруссія обіцяла віддати свій голос на виборах нового глави Священної Римської імперії синові Марії Терезії і підтримати австрійські спадкові претензії на італійське герцогство Модену.

Умови договору привели до відновлення довоєнного статус-кво.

Джерела та література

[ред. | ред. код]
  • В. М. Вдовенко. Губертусбургський договір 1763 // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. /Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
  • Droysen Johann Gustav: Geschichte der preußischen Politik, Theil 5: Friedrich der Große, Veit, Leipzig 1881.
  • Martens G. F. de, Recueil des principaux traites conclus par les Puissances de leurope, v. I, Gottingue, 1791, р. 61 — 68.