Гулльвейг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гулльвейг
Gullveig by Frølich.jpg
Частина від скандинавська міфологія
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Гулльвейг (давньоісл. Gullveig «сила золота») у скандинавській міфології зла чаклунка Хейд (давньоісл. Heiðr, «відьма»), яка знає сейдр (чаклунство ванів) і послана ванами на шкоду асам; аси кидали у неї списами, спалювали, але вона живе і донині ( «Старша Едда», «Пророцтво Вьольви») Тут можна спостерігати за ритуальними жертвопринесеннями, а можливо і символіку обробки руди[1].(На зображенні "Гулльвейг" (автор L.Frølich))

Прихід Гулльвейг в Асгард[ред. | ред. код]

Прихід Гулльвейг до асів став приводом для початку війни асів і ванів - першої війни в світі. Під ім'ям Гулльвейг Ангрбода приходить в Асгард в своєму дівочому тілі, стає служницею Фрейї, але як і раніше зберігає вірність Йотунам. Увійшовши в довіру Фрейї, вона стає посланницею богині ванів і багато мандрує з її дорученнями по всіх дев'яти світів в образі ворони, під іменами Льйод або Гна. Зрештою, вона виманює Фрейю з Асгарду, але аси звинувачують її у злому чаклунстві. Тор, заклятий ворог Темної Богині, відправляється на пошуки Гулльвейг і повертає її в Асгард. Аси розпалюють велике багаття, кидають Ангрбоду-Гулльвейг в вогонь і пронизують її списами тричі.

На третій раз Локі забирає обпалене серце Ангрбоди і проковтує його, приймаючи в себе сутність своєї коханої; після цього, згідно «Пророцтву вьольви», він набув здатності виношувати та народжувати дітей. Не досягнувши успіху в своїх спробах вбити Ангрбоду, аси дали їй друге ім'я Хейд, що означає «блискуча». Крім того, Хейд це одне з імен Хель; і під тим же ім'ям Ангрбода виступає в образі провидиці в «Пророцтвах вьольви».

Як мати Герд, дружини Фрейра, Ангрбода-Гулльвейг перебувала під заступництвом ванів, і спроби асів її знищити були розцінені як напад на ванів. Аси відмовилися виплатити ванам віру пеню за вбивство родича, і так почалася перша війна між двома родами богів. Ангробда досягла ще одну зі своїх цілей - посіяти між богами ворожнечу[2].

Пророцтво вельви (перекл. В. Кривоніс)[ред. | ред. код]

Гулльвейг створена Ванами чаклунка з золота, яку послали до Мідгарду. Ванам було прикро, що люди славлять Одіна та іших асів, а за ванів і не згадують.Вони вирішили привнести в світ людей жадібність, злість та чвари, обравши посланницею Гулльвейг. Своїми чарами вона збентежила душі і розум людей. Люди захотіли небаченої колись розкоші, захотіли, щоб інші працювали на них. Кожен мріяв, щоб йому заздрили, кожен прагнув захопити якомога більше золота. Почалися чвари і війни.[3]

21 Війну пам'ятає,

першу у світі,

коли Гулльвейг

списами кололи,

і в залі Високих

спалили ïï,

тричі палили

тричі роджену,

часто, багато;

вона й досі живе.

22 Хейд ïï звали,

як входила в хату,

відьма-віщунка,

мудра із посохом;

чари творила, як тільки могла,

чари на розпач,

радість робила

злостивим жінкам.

23 Зійшлися владики

на долі престоли,

священні всі боги,

і радились разом,

що мають аси

взяти за викуп,

чи боги повинні

про викуп забути.

24 Одін пожбýрив

у військо списа,

почав так війну

першу у світі;

знесли огорожу

кріпості асів,

потиснули ворога вани

на полі борні.

25 Зійшлися владики

на долі престоли,

священні всі боги,

і радились разом,

хто небо згубити

зволів підступно,

чи тролям віддати

Ода дружину?

26 Тор сам в бій поринув,

сповнений гніву,

- навряд чи всидів би -

такий був завзятий.

Вірні присяги,землею та морем,

сильними дані,

порушили боги.[4]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Кальдера, Рейвен (2017). Книга йотунов: работа с великанами Северной традиции. 
  2. Токарев, Сергей (1991). Мифы народов мира: Энциклопедия : В 2-х т. Российская энциклопедия. ISBN 9785852700162. 
  3. Пророцтво вельви / Пісні про богів / edda.in.ua. edda.in.ua (uk). Процитовано 2018-03-01. 
  4. 1179?-1241., Snorri Sturluson,; L., Byock, Jesse (2005). The prose Edda : Norse mythology. London: Penguin. ISBN 0140447555. OCLC 59352542.