Гуманізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гуманізм — це система ідей і поглядів на людину як на найбільшу соціальну цінність, створення умов для її повноцінного життя і фізичного та духовного розвитку. Історія, проте, знає чимало кривавих періодів, коли людей масово і без суду розстрілювали, прикриваючись саме ідеалами гуманізму, та ще й "вищого ґатунку".

Поняття гуманізму, як суспільного явища, вперше з'явилось в епоху Відродження. На той час людство накопичило досить вагомі надбання в культурі, мистецтві, природничих та суспільних науках. Це була епоха заперечення норм життя середньовіччя з його жорстокістю людей один до одного, до природи, міждержавними війнами, переходу до нових стосунків. Таким чином в історії людства з'явилась нова ідеологія, яка почала відстоювати найкращі сторони в стосунках між людьми, яка заперечувала нерівність людей в фінансовому, майновому та інших відносинах. Ідея гуманізму полягає в закріпленні норм людяності в суспільстві, в звільненні людини від рабського, феодального способу мислення. Надалі поняття гуманізму розповсюдилось і на міжнаціональні, міжрасові та міждержавні відносини людей. Ідея гуманізму на той час не була новою. Багато тез, які відстоює гуманізм втілювались в релігійних вченнях різних народів світу. Про це, наприклад, свідчать славнозвісні заповіді Біблії (не вбий, не вкради і т.д.). Найпершим його носієм в ті часи був поет тієї епохи Петрарка.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І.О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. – Х. : Право, 2015
 • ГУМАНІЗМ //Юридична енциклопедія : [в 6-ти т.] / ред. кол. Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія, 1998. — ISBN 966-749-200-1.
 • Воронкова В. Г. Деконструкція гуманізму в умовах постмодерністської глобалізації. Монографія.: Запоріжжя., 2010.: ЗДІА, №40
 • Галицький І.В. Толерантність у правовому житті сучасного суспільства: автореферат дис. … канд. юрид. наук : спец. 12.00.12 –філософія права / І.В. Галицький, – Одеса, 2011. – 17 с.
 • Грищук О. В. Формування та розвиток ідеї гуманізму в праві. –Хмельницький.: 2013. – 288 с.
 • Грищук О.В. Людська гідність у праві: філософські проблеми / О.В.Грищук. – Л. : Львівський державний університет внутрішніх справ,2007. – 428 с.
 • Литвинов В. Ренесансний гуманізм в Україні. – К.: Основи, 2000. – 472с.
 • Нічик В.М., Литвинов В.Д., СтартійЯ.М. Гуманістичні реформаційні ідеї на Україні. – К.: Наукова думка,1990. – 372с.
 • Погребняк С. Втілення принципу гуманізму в праві [Текст] / С.Погребняк // Вісник Академії правових наук України. 2007 р. №1(48). -Х. : Право, 2007. - С. 33-42.
 • Стратій Я.М., Андрушко В.А., Литвинов В.Д. Ідеї громадянського гуманізму. – К.: Наукова думка,1987.
 • Шумна Л. П. Соціальна підтримка як організаційно-правова форма соціального забезпечення :автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.05 / Л. П. Шумна ; наук. конс. О. М. Ярошенко ;Чернігів. держ. технолог. ун-т. – Харків, 2014. – 39 с.
Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.