Гуманітарна географія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Географія
Карта світу Абрама Ортелія, 1570 рік
Шаблон ШаблониКатегорія Категорія Портал

Гуманітарна географія — міждисциплінарний науковий напрям, що вивчає різні способи уявлення і інтерпретації земних просторів в людській діяльності, включаючи уявну (ментальну) діяльність. Гуманітарна географія розвивається у взаємодії з такими науковими областями і напрямками, як когнітивна наука, культурна антропологія, культурологія, філологія, політологія і міжнародні відносини, геополітика і політична географія, мистецтвознавство, історія.

Історія терміну[ред. | ред. код]

Термін гуманітарна географія був вперше запропонований в 1984 рік у радянським географом Д. В. Ніколаєнко[1] як спроба оформити нову дисципліну (географію людини) в протиставленні вкрай економізована радянської суспільної географії. Пропозиція Ніколаєнка не отримала якої-небудь суттєвої підтримки і розвитку.

В кінці 1990-х рр. термін був привласнений школою російського географа і культуролог а Д. Н. Замятіна[2][3] для об'єднання самостійних наукових напрямків, які мають багато спільних рис у методології досліджень, в єдиний науковий напрям.

В англомовній літературі термін «гуманітарна географія» (англ. humanitarian geography) не набув поширення, головним чином, в силу наявності усталених термінів humanistic geography (гуманістична географія) і human geography (суспільна географія в цілому).

Представники громадської географії вважають, що термін став використовуватися виключно в контексті когнітивної географії, що викликає їх різкий протест. Так, Ю. Н. Гладкий[4] називає це некоректною «приватизацією» терміна. Відповідно, під гуманітарної географією Ю. М. Гладким розуміється вітчизняний аналог human geography , тобто розширена суспільно-гуманітарна географія, так як іншого допустимого перекладу на російську мову цього поняття, на його думку, не існує.

Базові поняття[ред. | ред. код]

Основні напрямки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ніколаєнко Д. В. Гуманітарна географія: проблеми і перспективи. — Деп. Укр. НДІ НТІ, № 543 Ук — Д84., 1984
  2. Гуманітарна географія // Велика Російська енциклопедія. Т. 8 (Григор'єв — Динаміка). — М .: Великої російської енциклопедії, 2007. — С. 151.
  3. Замятін Д. Н. Моделювання географічних образів: Простір гуманітарної географії. — Смоленськ: Ойкумена, 1999. — 256 с.
  4. Гладкий Ю. М. Гуманітарна географія: наукова експлікація. — СПб .: Філологічний факультет СПбДУ, 2010. — С.34-38