Гумельницька культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гумельницька культура
Зображення
Місце розташування Мунтенія
Добруджа
Бессарабія
Наступник Cernavodă cultured
Час/дата початку 47 століття до н. е.
Час/дата закінчення 3950 до н. е.
CMNS: Гумельницька культура у Вікісховищі
Гумельницька культура 3500-2800 роки до Р.Х.
Гумельницька культура у 2-ій половині 4 тисячоріччя до Р.Х.

Гумельницька культура, Гумельниця, Коджадермен — Караново VI — Гумельниця, культура Гумельниця-Караново, Коджадермен-Караново VI — археологічна культура осіло-землеробських племен епохи енеоліту початку 2-ї половини 5 тисячоліття до Р. Х. Балкано-Дунайського регіону.

Була поширена в другій половині 4 — початку 3 тисячоліття до Р. Х. в основному в північній і південно-східній Болгарії і південно-східній Румунії.

Назву отримала від назви села, на стоянці Гумельниця (рум. Gumelniţa) на Дунаї, відкритої румунським археологом В. Думітреску в 1924 році. Виявлена ​​також на півдні Молдавії і в Одеській області.

Гумельницька культура в Україні[ред. | ред. код]

В Україні презентована невеликим анклавом пам'яток Болград-Алдень у Нижньому Подунав'ї; відомо 19 поселень, із них досліджувалися Болград, Озерне (село в Ізмаїльському районі) та «Нагірне II» (с. Нагірне в Ренійському районі).

Зазначене поселення площею 1-10 га займало переважно високі береги озер, були забудовані глинобитні будинки з заглибленою долівкою, на їхній території розкопано багато господарських ям.

Населення культури Гумельниця жило в наземних прямокутних будинках. Поселення після руйнування утворило невисокі пагорби — тепе. Знаряддя праці з добрудзького або дністровського каменю та кременю: мідні сокири й шила; кременеві наконечники стріл і копій і плоскі кам'яні сокири; кістяні шила і долота. Ліпний посуд високоякісний, типовими є тарні горщики з грубого тіста та різноманітні тонкостінні лисковані орнаментовані посудини. Кераміка — груба, сіро-чорна полірована, червоно-коричнева і сіро-жовта. Знайдено антропоморфні посудини, ідоли з глини, кістки, золото, прикраси — мідні шпильки зі спіральним і лопатоподібної голівкою. Характерні орнаментовані теракоти, різноманітні теракотові культові речі. Крім кременю, вживаються мідь і золото.

Відносини з іншими культурами[ред. | ред. код]

Передбачається, що культура Гумельниця походить від культур Хаманджія, Боян і Мариця.

На північному сході межувала зі спорідненою Трипільською культурою.

Виявлено свідчення контактів з племенами трипільської культури етапу «А», «В-1».

Їй на зміну прийшла культура Чернаводе.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Субботин Л. В., Памятники культуры Гумельница юго-запада Украины. К., 1983. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]