Гурамі плямистий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гурамі плямистий
Trichogaster trichopterus2004.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Лабіринтові (Anabantoidei)
Родина: Осфронемові (Osphronemidae)
Підродина: Макроподові (Macropodusinae)
Рід: Trichogaster
Вид: Гурамі плямистий
Біноміальна назва
Trichogaster trichopterus
(Pallas, 1770)
Синоніми
Trichopodus trichopterus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Trichogaster trichopterus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Trichogaster trichopterus
EOL logo.svg EOL: 222297
ITIS logo.svg ITIS: 172634
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 96902

Гурамі плямистий або гурамі звичайний (Trichogaster trichopterus) — вид лабіринтових риб. Одна з популярних акваріумних риб, виведено багато форм різного забарвлення. У природі зустрічається у водах Малакського півострова, Південного В'єтнаму і невеликих островів Індонезії. Мешкають у стоячих або слабко проточних прісних водоймах. В Європу були вперше завезені у 1896 р.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Плямистий гурамі природного забарвлення (о. Ява, Центральна Індонезія)

Тіло плямистих гурамі витягнуте в довжину, високувате, сплощене з боків. В умовах акваріума не перевищує 15 см, у природі — до 20 см. Забарвлення у різних форм з різних місць проживання дуже варіюється. Тіло може бути забарвлене від зелено-коричневого до золотисто-зеленого. На цьому фоні є або мармуровий малюнок з плям і вертикальних смуг, або тигрове забарвлення із світло-коричневих смуг. Є форми повністю коричневі. Нижній плавник гурамі починається від грудного плавника і, поступово розширюючись, доходить до основи хвоста. Верхній плавник у самця подовженої форми, трохи загострений; у самки значно коротший і закруглений. Грудні плавники гурамі мають форму тонких ниткоподібних «вусів», по довжині відповідних довжині тіла. Ці «вуса» служать органами дотику. Вони весь час знаходяться в русі. Самці гурамі більші за самку і більш інтенсивно забарвлені. Під час нересту забарвлення риб яскравішає, смуги чорніють, анальний плавець вкривають червоні плями, а смуга переливається різними кольорами. Червонувате око стає вогненно-червоним[1].

Виведені форми[ред.ред. код]

До штучно виведених кольорових варіацій плямистого гурамі належать мармуровий, блакитний, золотистий і сріблястий.[2]

Утримання в акваріумі[ред.ред. код]

Плямистий гурамі — популярна акваріумна риба. Мирна, легко уживається з будь-якими іншими рибами, як найдрібнішими, так і великими. Трохи полохлива. Самці іноді проявляють агресію один до одного. Їх утримують в акваріумах ємністю не менше 40 л, з темним ґрунтом, засаджених рослинами, зокрема плаваючими. Вранці бажане сонячне освітлення. Тримаються у верхньому і середньому шарах води. Дихають атмосферним повітрям за допомогою зябрового лабіринту. Вони захоплюють його ротом, час від часу піднімаючись до поверхні води. Температура води для утримання гурамі 22—28 °C. Склад води великого значення не має, але рекомендується твердість до 20°, рН близько 7,0. До корму невибагливі: їдять як живий, так і сухий корм.

Розмноження[ред.ред. код]

Нерестовищем може бути невеликий акваріум, ємністю до 40 л. Його заповнюють на 3/4 старою акваріумною водою і на 1/4 м'якою свіжою водою. Рівень води 7—15 см для невеликих видів риб і 20 см — для великих. Із дрібнолистих рослин створюють схованку для самки. Днів за шість — сім до початку нересту годувати плідників потрібно тільки живим кормом. Коли все готове, до нерестовища висаджують пару риб і підвищують температуру води на 2—3 °C.

Самець, змішуючи воду із слиною, пускає невеликі бульбашки, з яких будує округле гніздо. Спорудження гнізда самцем триває зазвичай два дні. Коли гніздо готове, до нього підпливає самка і починає викидати ікру, яку тут запліднює самець. Ікра містить краплину жиру, що підносить її на поверхню. Самець ловить їх ротом і випльовує в гніздо. Навіть ті ікринки, що відразу потрапили в піну, самець ще раз втягне у рот і виплюне, щоб змити з ікринки мікроорганізми. Крім механічного очищення, це й своєрідне дезінфікування ікри. Слина лабіринтових риб має здатність вбивати збудників хвороб.[2] Після нересту самку з нерестовища відсаджують, а самця залишають для догляду за ікрою і гніздом. Він це виконує дуже сумлінно: переносить ікринки з одного місця на інше, більш відповідне, підправляє гніздо, рухами плавників створює рух води. Через добу можна побачити дрібних личинок, які тримаються в гнізді у вертикальному положенні. Самець гурамі доглядає за ними до тих пір, поки вони не перетворяться на мальків і не попливуть. Відразу потрібно відселити самця з нерестовища щоб уникнути канібалізму. Протягом перших трьох — чотирьох діб мальків годують інфузоріями, а потім дрібним зоопланктоном[3].

Посилання[ред.ред. код]

  1. Гурамі плямистий на сайті rybki.pp.ua
  2. а б Шереметьєв І. І. Акваріумні риби. — К.: Рад. шк., 1989. —221 с. ISBN 5-330-00394-6
  3. Гурамі плямистий на сайті inaquarium.hmarka.net