Гур-Емір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гур-Емір
узб. Go'ri Amir
Усипальниця Тимуридів
39°38′54″ пн. ш. 66°58′08″ сх. д. / 39.64833333336077459° пн. ш. 66.968888888916779933° сх. д. / 39.64833333336077459; 66.968888888916779933Координати: 39°38′54″ пн. ш. 66°58′08″ сх. д. / 39.64833333336077459° пн. ш. 66.968888888916779933° сх. д. / 39.64833333336077459; 66.968888888916779933
Тип спорудимавзолей
Сучасний статусдіючий
РозташуванняУзбекистанСамарканд
Початок будівництва1403
Кінець будівництва1404
СтильTimurid architectured
Станobject of tangible cultural heritage of Uzbekistand
Оригінальна назваузб. Go'ri Amir Maqbarasi
Гур-Емір. Карта розташування: Узбекистан
Гур-Емір
Гур-Емір (Узбекистан)
Мапа
CMNS: Гур-Емір у Вікісховищі

Гур-Емір (узб. Go'ri Amir від перс. گورِ امیر‎ — «Гробниця еміра») — мавзолей Тамерлана (Аміра Тімура) і його сім'ї (Тімуридів) у Самарканді.

Історія

[ред. | ред. код]

Фамільна гробниця Тімура і спадкоємців імперії була споруджена в південно-західній частині міста в 1404 році (нині — вулиця Регістан). Мозаїка, зібрана зі світло- і темно-блакитної глазурованої цегли, прикрашає стіни і барабан, геометричний мозаїчний орнамент яскраво виблискує на сонці.

Цей шедевр середньоазіатської архітектури займає важливе місце в історії світової ісламської архітектури. Усипальня Тимуридів (саме так вона називається з 2009 року) послужила прообразом для відомих пам'ятників архітектури епохи Великих Моголів: мавзолею Хумаюна в Делі і мавзолею Тадж-Махал в Агрі, побудованих нащадками Тімура, які свого часу були правлячою династією Північної Індії.

Пам'ятник реставрувався в 1950-х роках (зовнішні куполи і глазур), масштабніші роботи по його відновленню було розпочато в 1967 році.

У 2014 році рішенням Міжпарламентської Асамблеї країн-учасниць СНД внесений до списку пам'яток «Перлин Співдружності»[1].

Будівництво

[ред. | ред. код]
Гур-Емір на картині В. В. Верещагіна (1870 рік)

Будівництво мавзолею, почате в 1403 році, було пов'язане з раптовою смертю Мухаммад Султана, прямого спадкоємця еміра Тімура (Тамерлана) і його улюбленого онука. Завершив будівництво Улугбек, інший онук Тамерлана.

Під час правління Тімура мавзолей став родинним склепом Тімуридів. У цьому архітектурному ансамблі знаходяться могили самого Тімура, його синів Шахруха і Міран-шаха, а також онуків — Улугбека і Мухаммад Султана і тімуридів Абдулло Мірзо, Абдурахмон Мірзо, учитель і наставник Тімура Мір Саїд Барака. На підвищенні усипальні за мармуровою огорожею знаходиться невідомий надгробок якогось суфія Сайїда Умара. За версією Т. Саидкулова це міг бути шейх ад-дін Куляль. У мавзолеї був також похований син Абу Саїд тімурида і онук глави Узбецького улусу Абулхайрхана від дочки Хан-хаде бегім — Султан Мухаммад.[2]

Мавзолей був побудований в південно-східній частині середньовічного Самарканду, зведеного наприкінці XIV століття за наказом Мухаммад Султана. Із складу будівель ансамблю Мухаммад Султана виходить, що він замислював будівництво центру ісламської освіти, а не похоронний комплекс. Проте пізніше воля його владного діда надала інше значення ансамблю, центром якого став саме мавзолей. На початок XX століття збереглися тільки фундаменти медресе і ханаки, портал головного входу і частина одного з чотирьох мінаретів.

Під час правління Улугбека був зроблений дверний отвір, щоб забезпечити вхід в мавзолей. Поряд з могилою Тімура були поміщені мармурові надгробки його синів Миран-шаха і Шахруха і його онуків Мухаммад Султана і Улугбека. В той же час на могилі Тамерлана з'явилася легендарна нефритова плита, що містить епітафію[3]

У 1871 році військовий інженер З. Е. Жижемський підвів до мавзолею Гур-Еміру дорогу, яка зв'язувала цей пам'ятник з фортецею і що почав у цей час забудовуватися новим містом.

У 1941 році поховання в склепі були розкриті антропологом Герасимовим, і історичні відомості про вигляд Тімура, про насильницьку смерть Улугбека, про достовірність поховань інших тімуридів підтвердилися.

Реставрація

[ред. | ред. код]

У 1916 році було перекладено склепіння над склепом і наново перероблено кам'яні підлоги.

У 1950-х роках були відреставровані зовнішні куполи і глазур.

У 1967 році було розпочато масштабні роботи по відновленню комплексу.

У 1996 році до 660-річчя Тамерлана по фотографіях і обмірних кресленнях, зроблених в XIX столітті, було відновлено два мінарети.

Архітектурні особливості

[ред. | ред. код]

Зовні Гур-Емір — ця однокупольна будівля із склепом. Він виділяється простотою своєї конструкції і урочистою монументальністю архітектури.

Домінує величезний ребристий купол (діаметр куполу 15 м, висота 12,5 м), що трохи нависає над циліндричним барабаном. Нижня частина будівлі є восьмигранником, який майже прихований безліччю пізніших прибудов. На північ обернений невеликий портал. На долю куполу і барабана припадає понад половина загальної висоти будівлі. Купол покритий візерунком з блакитних і синіх кахлів, що також виділяє його ребристу форму. На барабані викладено написи, що містять вихваляння Аллаху. Стіни восьмигранника також прикрашені білими і бірюзовими кахлями на фоні неглазурованої цегли.

Усередині знизу стіни прикрашені мармуровою панеллю зі вставками із зеленого серпентину і фризами різьблених написів, а вище розписані синьою фарбою і золотом. Рельєфні розетки на плафоні куполу імітують зоряне небо. Декоративне убрання доповнюють ажурні ґрати на вікнах і мармурова огорожа навколо надгробків, але вони є лише декорацією, справжні знаходяться в підвалі.

У перші роки після смерті еміра Тімура приміщення мавзолею було багато прибране предметами озброєння і начиння.

Склеп, що знаходиться у підвалі мавзолею, на відміну від верхнього приміщення має низьку стелю без декору. Тут знаходяться справжні могили Тімура і його сім'ї, які розташовані так само, як і декоративні надгробки на верхньому поверсі.

У глибині ніші вхідного порталу серед мозаїчного візерунка зафіксовано ім'я одного з творців пам'ятника — архітектора Мухаммада ібн Махмуда Ісфагані.

Через час після смерті Тамерлана Улугбек встановив на його могилі надгробну плиту з темно-зеленого нефриту, на якій було висічено попередження: «Всякий, хто порушить мій спокій у цьому житті або в наступному, буде підданий стражданням і загине». Раніше цей камінь був місцем поклоніння в палаці Китайських імператорів і троном Кабек Хана (нащадка Чингісхана).

Саркофаги Тамерлана і його дружин

[ред. | ред. код]

В усипальні Тамерлана — величному мавзолеї Гур-Емір було поміщено надгробок з нефриту, а в склепі лежить простий надгробок, під яким знаходиться прах Тамерлана, а в мавзолеї Бібі-ханим знаходяться два мармурових саркофаги — з прахом його улюбленої дружини Сарай мульк ханим, її матері, і невістки.

Мавзолей Рухабад і мавзолей Аксарай

[ред. | ред. код]

Недалеко від пам'ятника Гур-Емір розташовані дві маленькі споруди: мавзолей Рухабад і мавзолей Аксарай. Усі три мавзолеї часто розглядаються як один ансамбль через їх близьке розташування.

Рухабад (XIV століття) — це маленький мавзолей, в якому, за легендою, зберігається волосся пророка Магомета. За однією з версій, мавзолей над могилою шейха Бурханіддіна Сагарджі був побудований при Тамерлані в 1380-х роках. В одноповерховому медресе розташовані майстерні ремісників і магазини, а з ним межує діюча мечеть.

Аксарай (XV століття) розташований на тихій вулиці позаду Гур-Еміра. Він був відреставрований на приватні кошти в 2007 році і нині відкритий для туристів. У мавзолеї знаходиться декілька поховань, особи похованих остаточно не з'ясовано. Припускають, що — це радники або найближчі помічники Тамерлана. За припущенням Михайла Массона тут був похований Абд аль-Латіф Мірза, за наказом якого був убитий його батько, видатний учений Улугбек.

Легенди

[ред. | ред. код]

У 1740 перський воєначальник Надір-шах вивіз надгробок Тамерлана, зроблений з цілісної брили нефриту і поклав його як сходинку перед своїм троном. З цієї миті Надір-шаха стала переслідувати черга невдач. Його радники умовляли його негайно повернути камінь на його законне місце, але по дорозі камінь розкололи на дві частини і повернули в Гур-Емір вже у такому вигляді.

Галерея

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
 • В. А. Нильсен. У истоков современного градостроительства Узбекистана (XIX — начало XX веков). — Ташкент: Изд-во литературы и искусства им. Гафура Гуляма,1988. — 208 с., ISBN 5-635-00009-6
 • Захидов П. Архитектурное созвездие эпохи Темура. — Ташкент: Гл. редакция издательско-полиграфического концерна «Шарк», 1996. — 192 с., 85.113(2)1+63.3(5У)
 • Dietrich Brandenburg. Samarkand. Studien zur islamischen Baukunst in Uzbekistan (Zentralasien). — Berlin: Hessling, 1972; ISBN 3-7769-0108-X
 • Cohn-Wiener Ernst. Turan. Islamische Baukunst in Mittelasien. — Berlin: Wasmuth, 1930.
 • Hoag John D. Islamische Architektur. — Stuttgart: Belser, 1976; ISBN 3-7630-1704-6
 • Hoag John D. Islam. — Stuttgart: DVA, 1986; ISBN 3-421-02855-9
 • Alfred Renz. Geschichte und Stätten des Islam von Spanien bis Indien. — München: Prestel-Verlag, 1977 ISBN 3-7913-0360-0
 • Mortimer Wheeler (Hrsg.). Prachtbauten des Ostens. Tempel, Grabstätten und Festungen Asiens. — Frankfurt/Main: Ariel, 1965.
 • Speiser Werner. Baukunst des Ostens. — Essen: Burkhard-Verlag Ernst Heyer, 1964.
 • Pander Klaus. Zentralasien. — Ostfildern: Dumont, 2005; ISBN 3-7701-3680-2.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Мавзолей Гур-Емір включений в список «Перлин Співдружності». Архів оригіналу за 28 лютого 2014. Процитовано 24 лютого 2017.
 2. Лебедева Т. И. О неисследованных погребениях Гури Амир //Археология, история и культура Средней Азии. Ташкентю — 2002. — С. 68
 3. Це гробниця великого султана, милостивого хакана Аміра Темура гурагана, сина еміра Тарагая, сина еміра Баркала, сина еміра Ілонгіра, сина еміра Єджала, сина Карачар нойона, сина еміра Суку Сичана, сина еміра Ірумчі барласа, сина еміра Качулі, сина Туманай-хана. Це дев'яте покоління. Чингизхан походить з того ж роду, від якого походять предки достохвального султана, похованого у цій священній і прекрасній гробниці. Хакан Чингіз — син еміра Есугай бахадура, сина еміра Бартан бахадура, сина Кабул-хана, сина згаданого Туманай-хана, сина еміра Байсункара, сина Хайду-хана, сина еміра Дутама, сина еміра Буки, сина еміра Бузанджира. Хто бажає знати далі, то буде тому відомо: мати останнього звали Аланкува, яка відрізнялася чесністю і своєю бездоганною правдивістю. Вона одного разу понесла від променя світла, яке явилося до неї в отвір житла і прийнявши образ людини, оголосив, що він нащадок повелителя правовірних Алі, сина Абу Таліба. Це свідчення, дане нею, вважається істиною. Достохвальные нащадки її володітимуть світом віками.

Ресурси Інтернету

[ред. | ред. код]