Гуска єгипетська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гуска єгипетська
Alopochen-aegyptiacus.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Підродина: Гусині (Anserinae)
Рід: Alopochen
Вид: Гуска єгипетська
Біноміальна назва
Alopochen aegyptiacus
(Linnaeus, 1766)
Природний ареал виду
Природний ареал виду
Синоніми
Anas aegyptiaca Linnaeus, 1766
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Alopochen aegyptiaca
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Alopochen aegyptiacus
ITIS logo.svg ITIS: 175214
IUCN logo.svg МСОП: 22679993
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 30382

Гуска єгипетська[1], каргарка нільська[2] (Alopochen aegyptiacus) — вид птахів родини качкових, єдиний представник роду Alopochen. Первісним ареалом є Африка, проте завезений як декоративний птах у багато країн, у результаті чого місцями утворилися напівприродні популяції. В Європейському Союзі включено до офіційного переліку чужорідних інвазійних видів[3].

Опис[ред. | ред. код]

Довжина тіла 63-73 см, розмах крил 134—154 см, маса 1,1-4 кг. Самець і самка забарвлені однаково, самці дещо більші. Крила зверху рудувато-червоні або коричневі з м'яким чорним відтінком. Добре виражено «дзеркальце» металево-зеленого кольору. Нижній бік крил білий — він контрастує з чорним і темно-зеленим пір'ям. Груди і черево ясно-гірчичного кольору з легкою хвилею. Хвіст чорний. Голова з характерною коричневою маскою навколо очей, що починається біля основи дзьоба.

Поширення та місця існування[ред. | ред. код]

У гніздовий період цей вид є широко поширеним в Африці, де зустрічається головним чином вздовж долини Нілу на південь від Сахари. У позагніздовий період поширений ширше, оскільки здійснює дальні переміщення на північ до аридних умов Сахелю.

Населяє різноманітні навколоводні біотопи, нерідко у досить посушливих місцевостях. Переважно це водосховища, озера, ставки, долини річок, болота, очисні споруди, естуарії та острови вздовж морського узбережжя.

Був завезений в Європу як декоративний птах та станом на початок ХХІ ст. існують напівдикі популяції у Великій Британії, Данії, Нідерландах, Бельгії, Франції, Німеччині, Італії. Популяція у Великій Британії почала формуватися у ХVІІ ст., а з 1971 року вид включено до списку орнітофауни країни[4]. Також єгипетських гусей було завезено на інші континенти — вони гніздяться в окремих місцях у США (Техас, Флорида), а також в Новій Зеландії.[5]

Гніздування[ред. | ред. код]

Яйця в оологічній колекції
Пухове пташеня

Пари постійні. У гніздовий період птахи дуже агресивні по відношенню до особин свого, а також інших видів. Період гніздування дуже розтягнутий в різних частинах Африки. Гніздо — пласка споруда з рослинного матеріалу, лоток самка вистилає власним пухом. Гніздо влаштовують зазвичай недалеко від води. Місця розташування гнізд дуже різноманітні — на землі, на кущах або деревах, норах в урвищах берегів, дуплах дерев, на уступах скель, в будівлях людини, а також гніздах інших видів птахів.[6] Кладка нараховує від 5 до 12 яєць, найчастіше 5-8. У насиджуванні беруть участь обиви статі, проте роль самки більша. Насиджування триває близько 28 діб. Молоді птахи починають літати у віці 60-75 днів.

Живлення[ред. | ред. код]

Споживають їжу як на суходолі, так і у воді. Живляться переважно рослинною їжею (насіння, листя та стебла рослин, плоди наземних рослин - як дикорослих, так і культурних). Споживають також безхребетних (сарану, термітів, багатощетинкових червів).[6]

Значення для людини[ред. | ред. код]

У стародавніх єгиптян це був священний птах — його зображення зустрічається на стародавніх фресках та барельєфах. У той час існували також і одомашнені єгипетські гуси, однак із занепадом давньоєгипетської цивілізації ця популяція майже зникла.

Нині у Південній Африці єгипетських гусей вважають шкідниками сільського господарства. В Африці ці птахи є об'єктом полювання.

В Європі з ХХVІІ ст. нільських гусей утримують як декоративних птахів у багатьох парках. У деяких місцях вони збільшили чисельність та витісняють аборигенні види водопдавних птахів.[7]

Оскільки єгипетська гуска має широке поширення та значну чисельність, за критеріями МСОП належить до видів з низьким ризиком. Перебуває під охороною відповідно до Конвенції СІТЕС[1].

Етимологія[ред. | ред. код]

Латинська назва роду походить від грец. ἀλώπηξ (alōpēx) — «лисиця» та грец. χήν (chēn) — «гуска», що пов'язано з кольором оперення. Видова назва aegyptius походить від лат. Aegyptius — «єгипетський».[8]

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. List of Invasive Alien Species of Union concern(англ.)
  4. Holloway, Simon (2010). The Historical Atlas of Breeding Birds in Britain and Ireland 1875-1900. A & C Black. ISBN 9781408128664. (англ.)
  5. Braun, D.G. (2004). First documented nesting in the wild of Egyptian Geese in Florida. Florida Field Naturalist 32 (4): 138–143. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 16 грудня 2018. (англ.)
  6. а б BirdLife International. 2018. Alopochen aegyptiaca. The IUCN Red List of Threatened Species 2018: e.T22679993A131910647. Downloaded on 16 December 2018.[недоступне посилання з серпня 2019](англ.)
  7. Гуска єгипетська, сайт Московського зоопарку(рос.)
  8. Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. London: Christopher Helm. с. 33, 42. ISBN 978-1-4081-2501-4. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]