Гюльбахар Хатун (дружина Баязида II)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гульбахар Хатун کل بهار خاتون
Gulbahar Hatun.jpg
Гробниця Гульбахар Хатун
Біографічні дані
Імена Айше або Гюль-Бахар бинт-я Abdû's-Самед
Релігія Іслам
Народження 1453 рік.
Ельбістан
Смерть 12 червня 1515
Трабзона, Османська імперія
Поховання Гульбахар Хатун Камія, Трабзон
У шлюбі з Баязид II
Діти Селім I

Гульбахар Хатун (Старотурецка: کل بهار خاتون-), також відома як Айше Хатун — дружина султана Баязида II і мати султана Селіма I в Османській імперії.

Походження[ред. | ред. код]

Гульбахар Хатун і Айше Хатун ніколи не були різними жінками. Теорія походження Гульбахар Хатун і Айше Хатун співпадають, адже це одна й та сама людина, як обидві жінки мали таке ж дівоче прізвище, в їх обидвох походження однакове і були одружені в тому ж році. Теорії її походження є: Османська напис (vakfiye) описує її як Хатун бінти Абд-ус-Самет (дочка Абд-ус-Самеда), яка підтримує думку про те, що вона була не мусульманкою, але потім згодом перейшла у іслам. Абд-нас-Самед, тобто Слуга Божий, був анонім, який був застосований до багатьох балканських та анатолійських християн, які перейшли в іслам в класичному османського періоду. Походження, описанне вище, також описано для Еміне Гюльбахар Хатун, дружина Мехмеда Завойовника, мати султана Баязида II і бабусею султана Селіма I. Походження описано нижче є найбільш прийнятним джерелом походження Гюльбахар Хатун.

Відповідно до цього походженням (більшість джерел стверджують, що) вона була дочка Аллаудевле Бозкурт бея, одинадцятого володарем Дулкадирид зосередженого навколо Ельбістан в Кахраманмараш. Її справжнє ім'я Айше і була перейменована Гюльбахар після її вступу в шлюб.

Життєвий шлях[ред. | ред. код]

Баязид одружився з нею в 1469 році в Амасії. Коли Баязид був ще шехзаде і губернатор Амасії санджака, тоді вона народила Селіма I в 1470 році. Коли Мехмед Завойовник помер в 1481 рік, Баязид переїхав до Константинополя, столиця Османської імперії, щоб поряд зі своєю сім'єю зійти на трон.

Згідно турецької традиції, всі князі мали працювати в якості губернаторів провінцій (Санджак бей) це як частина їх навчання. Матері князів були відповідальні за належну поведінку своїх синів у своїх провінційних посадах. У 1495 році Селім був відправлений в Трабзон санджак, а потім в 1511 році в Самандару і Гульбахар разом з ним.

Тим не менш, вона сама ніколи не була визнана як Валіде, бо вона померла в 1505 році до вступу Селіма в султанату. Її могила знаходиться в Гульбахар Хатун Камії, Трабзоні. Він був побудований в 1514 році на честь своєї матері і був відновлений в 1885 році.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Diyanet İslâm Ansiklopedisi: I. Selim, vol: 36, pages: 407.
  • Necdet Sakaoğlu (2008). Bu mülkün kadın sultanları: Vâlide sultanlar, hâtunlar, hasekiler, kadınefendiler, sultanefendiler. Oğlak publications. p. 135. ISBN 978-975-329-623-6. (It is disputed if the names of Âisha and Gül-Bahar refers to two different persons, or indicates two different names of the same individual, i.e., the real biological mother of Yavuz Sultan Selim).
  • Ahmed Akgündüz, Said Öztürk (2011). Ottoman History: Misperceptions and Truths. Oxford University Press. ISBN 978-90-90-26108-9.