Ґюльфем-хатун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Гюльфем Султан)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґюльфем Султан
Gulfem Sultan
Ім'я при народженні Розалина
Народилася 1492(1492)
Королівство Польське
Померла 1562(1562)
Османська імперія
Поховання в мечеті Ускюдарі
Громадянство
(підданство)
Османська імперія
Національність полячка
Рід Османи
У шлюбі з Сулейман I Пишний
Діти

син: шехзаде Мурад;

донька: Фатьма Нур Султан

Ґюльфем Султан (1492-1562, Стамбул) — друга наложниця османського султана Сулеймана I Пишного.

Життєпис[ред. | ред. код]

Гюльфем Султан народилася в 1492 році в Королівстві Польському, носила ім'я Розаліна, за іншою версією – Анна.

Потрапила в гарем майбутнього султана Сулеймана приблизно в 1511р. Між 1513р. і 1519р. народила шехзаде Мурада, який помер 12 жовтня 1521р. від віспи. У 1516р. народила доньку – Фатьма Нур Султан. Після смерті сина Ґюльфем була відлучена від Сулеймана, проте залишилась в палаці й була султану вірним другом. Її донька близько 1540-х рр. була видана заміж за придворного архітектора й народила від нього двох дітей – Нілюфер-султан і султанзаде Халіла.

Є одна легенда пов'язана з Гюльфем. В ті часи, коли Сулейман був Шехзаде і жив з Гюльфем в Манісі, в його палаці був розкішний сад з трояндами, який носив ім'я Гюльфем. З настанням холодів деякі кущі зів'яли. У їх числі були і улюблені троянди Гюльфем. Вона була так засмучена, що довго плакала. Щоб втішити дівчину, Сулейман підніс їй в подарунок розкішні прикраси, всіяні кришталем, що нагадує її сльози. До цього дня ці прикраси зберігаються в Національному музеї Стамбула.

Смерть Хюррем-султан[ред. | ред. код]

Після смерті Хюррем Ґюльфем знову отримала прихильність султана. Однак, Хюррем померла в 1558 році, на той момент Сулейман і Ґюльфем були вже не молоді, тому вони любили довго розмовляти. Венеціанці писали, що часто можна було побачити в саду в альтанці Сулеймана, який розмовляє з Ґюльфем. Хоча її обличчя завжди була закрите, але варта сповіщала їх, хто вона.

Благодійність та смерть[ред. | ред. код]

Ґюльфем була дуже набожною, відрізнялася привітним і поступливим характером, за що її всі дуже любили в гаремі. Вона активно займалася благодійністю, в кінці життя вирішила побудувати в Ускударі розкішну мечеть з прилеглими до неї закладами (медресе, хамамом і інш.). Ґюльфем Хатун була жінкою забезпеченою, вона постійно отримувала від Сулеймана дорогі подарунки. Тому будівництво мечеті просувалося дуже швидко. Однак незабаром зведення цієї грандіозної споруди довелося призупинити - кошти закінчилися. Для того щоб отримати гроші на подальше будівництво, вона зважилася продати свій "вихід" до султана. Дівчат, які бажали потрапити на побачення до повелителя позачергово, в гаремі було більш ніж достатньо. Одна з них, наложниця Кіната, запропонувала Ґюльфем гроші в обмін на можливість зустрітися з султаном віч-на-віч. Коли Сулейман знову запросив улюблену наложницю до себе в покої, та послала замість себе іншу невільницю. Мабуть, такий перебіг подій султана зовсім не влаштовував, тому, коли Ґюльфем хатун не прийшла в черговий раз, він прийшов в лють і змусив Кінату розповісти всю правду. Невільниця вирішила очорнити Ґюльфем і повідомила, що та просто проміняла суспільство Сулеймана на гроші. Обуренню падишаха не було меж. І в 1562 році Ґюльфем була страчена (задушена) за наказом Сулеймана. Та коли султану стало відомо, на що його улюблена наложниця витратила отримані гроші, він негайно наказав добудувати мечеть, що і було виконано беззаперечно. Ґюльфем хатун була похована в місті Ускудар, в мечеті, що стала носити її ім'я. Згідно з переказами, могила праведниці кілька ночей після поховання світилася власним світлом. Офіційний наказ султана добудувати мечеть в пам'ять про Ґюльфем зберігся в архівах Османської імперії.

Діти[ред. | ред. код]

Легенда[ред. | ред. код]

Існує легенда про життя Ґюльфем Султан. В ті часи, коли Сулейман був шехзаде і жив з нею в Манісі, в його палаці був розкішний сад з трояндами, який носив ім'я Ґюльфем. З появою холодів деякі кущі зів'яли. У їх числі були і улюблені троянди молодої султани. Вона була так засмучена, що навіть заплакала, і її сльози були чисті подібно кришталю. Щоб утішити улюблену, Сулейман підніс їй в подарунок розкішні прикраси, всіяні кришталем, що нагадує її сльози. Кажуть, що до цього дня ці прикраси зберігаються в Національному музеї Стамбула.

Ролі в кіно[ред. | ред. код]

  • В турецькому серіалі «Хуррем Султан» знятому в 2003 році роль Гюльфем-хатун виконує акторка Ясемін Казаноглу.
  • В турецькому серіалі Величне століття. Роксолана знятому в 2011 році, роль Гюльфем-хатун виконує акторка Селен Остюрк.