Гюнцбург

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гюнцбург (нім. Günzburg) — місто в Німеччині, районний центр, в землі Баварія. Підпорядкований адміністративному округу Швабія. Входить в склад району Гюнцбург. Населення становить 19 561 осіб (на 31 грудня 2010 року).Площа міста 55,40 км². Город поділяється на 7 районів.

Герб[ред.ред. код]

Герб Гюнцбурга

Герб міста вперше став використовуватися з XV-го століття. Спочатку на одному полі зображались кольори графства Бюргау, а на другому — замок. В 1717 році поля поміняли місцями. В XIX столітті, після переходу міста під юрисдикцію Баварії, герб Бюргау був замінений на голубі баварськ діаманти. Останні зміни були внесені у герб уже в ХХ столітті, коли замок був піднятий на холм.

Історія[ред.ред. код]

Швабія — місцевість на південному заході Німеччини (землі Баден-Вюртемберг і Баварія), де живуть шваби — німці, що говорять на особливому швабському діалекті. Чіткого кордону ця місцевімть немає, дехто обмежує Швабію тільки німецької територією, інші зараховують сюди ще і німецькомовні регіони Франції та Швейцарії. У Франції і Швейцарії часто словом «шваби» називають німців взагалі. На даний момент, Швабія — один із 7 адміністративних округів (Regierungsbezirk) федеральної землі (Länder) Баварія.

Вигляд міста в 1643 році. Гравюра.


Місто Гюнцбург знаходиться в місці впадіння в Дунай ріки Гюнц (Гінз). Воно було засноване приблизно в 70 році до н.е. римлянами, щоб захистити кордони Імперії по Дунаю. Поселення було відоме як Гонтія, Гунтія або Контія. Назва дана на честь Гонтії (Gontia) — Гунтії, Кандіди, Фортуни (Guntia, Candida, Fortuna) — кельтської місячної богині. Вона, як говорили, приносила удачу, та була богинею ріки Гюнц. Місто складалося з фортеці, достатньо великої кількості населення і, очевидно, найважливішого в той часу мосту через Дунай. В V столітті римляни були витіснені германськими племенами. Приблизно в 700 році сусідній замок Рейзенс (Reisensburg) був згадуваний картографом Равенни як один з п'яти найважливіших замків Німеччини. У 1065 році появляються перші документальні докази про місто Гюнцбург.

В ранньому Середньовіччі цією областю керувало маленьке графство Бюргау (Burgau). В 1213 році графство було придбано Бергами (Berg), відомими тоді, як Берг-Бюргау. Останній правитель цієї династії помер в 1301 році, і Бюргау (до того часу піднятий до рівня маркграфства) став частиною Австрії (дім Габсбургів). На початку XVII століття адміністративний центр був переміщений з міста Бюргау в Гюнцбург, але маркграфство зберегло стару назву. Деякий час місто було столицею всієї Передньої Австрії.

Коли в 1806 році Священна Римська імперія німецького народу персестала існувати, маркгравіат був розірваний, і область була захоплена Баварією.

В 1805 році в Гюнцбурзі один вечір провів Наполеон. У зв'язку з цим назва Гюнцбург занесена на Тріумфальну арку в Парижі. Відомий історичний курйоз, що коли Наполеон перебував в місті, то неоплатив своє перебування. В 1998 році президент Франції Франсуа Міттеран символічно розрахувався по цьому рахунку в присутності федерального канцлера Німеччини Гельмута Коля відвідавши Гюнцбург.

Природа[ред.ред. код]

Природу району характеризує Дунай з притоками, яки й перетинає його. Дунай тече в північній частині району, перетинаючи міста Гюнцбург і Ляйпхайм (Leipheim). Декілька приток впадають в Дунай з півдня, наприклад, Бібер (Biber), Гюнц і Міндель (Mindel). Значні площі покриті лісами; східна третина терторії — частина Аугсбурського (Augsburg) Західного Лісного Природного Парку.

Пам'ятки[ред.ред. код]

вівтар церкви Богоматері

Найвизначнішими пам'ятками міста вважаються: церква Богоматері (Фрауенкірхе), побудована Домінікусом Циммерманом (1685—1766), маркграфский замок (єдиний габсбургський замок, збудований в Німеччині), фортеця Рейзенсбург (нині Конгрес-центр університету Ульма) і майже повністю збережений старий центр міста. Недалеко від міста в 2002 році побудований парк «Леголенд» фірми LEGO.

в старому місті