Гівнер Юрій Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Юрій Михайлович Гівнер
George Hüfner
Помер 1691(1691)
Москва
Ім'я при народженні Георг Хюфнер
Діяльність перекладач, театральний діяч
Конфесія лютеранство

Ю́рій Миха́йлович Гі́внер (також Георг Хю́фнер, Юрій Гі́бнер [1]) (близько 16301691, Москва) — вчитель у Німецькій слободі, перекладач Посольського приказу. Керівник придворного театру царя Олексія Михайловича (1675). Постановник і ймовірний автор однієї з перших російських п'єс — «Темір-Аксакова дійства» («Комедії про Тамерлана і Баязета»). У виставах Гівнера дослідники знаходять риси т. зв. «англійської» комедії XVII сторіччя, західноруської шкільної драми, середньовічних міраклій і навіть придворних церемоній [2].

На відміну від свого попередника пастора Грегорі[ru], як джерело для драматичних творів використав не Біблію, а історичні розповіді. «Темір-Аксаково дійство» описувало боротьбу середньоазіатського еміра Тимура (Тамерлана) з османським султаном Баязидом Блискавичним, що завершилася поразкою османів і полоном султана в битві при Анкарі в 1402 році.

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Асеев Б. Н. Русский драматический театр от его истоков до конца XVIII в. — М. : Искусство, 1977. — 576 с.
  • Белоброва О. А. Гивнер // Словарь книжников и книжности Древней Руси. Вып. 3 (XVII в.) Ч. 1 / отв. ред. Д. С. Лихачёв. — СПб. : Дмитрий Буланин, 1992. — С. 203—204. — ISBN 5-86007-001-2