Гівнер Юрій Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юрій Михайлович Гівнер
George Hüfner
Народився бл. 1630
Помер 1691(1691)
Москва
Ім'я при народженні Георг Хюфнер
Діяльність перекладач, театральний діяч
Конфесія лютеранство

Ю́рій Миха́йлович Гі́внер (також Георг Хю́фнер, Юрій Гі́бнер [1]) (близько 16301691, Москва) — вчитель у Німецькій слободі, перекладач Посольського приказу. Керівник придворного театру царя Олексія Михайловича (1675). Постановник і ймовірний автор однієї з перших російських п'єс — «Темір-Аксакового дійства» («Комедії про Тамерлана і Баязета»). У виставах Гівнера дослідники знаходять риси т. зв. «англійської» комедії XVII сторіччя, західноруської шкільної драми, середньовічних міраклій і навіть придворних церемоній [2].

На відміну від свого попередника пастора Грегорі[ru], як джерело для драматичних творів використав не Біблію, а історичні розповіді. «Темір-Аксаково дійство» описувало боротьбу середньоазіатського еміра Тимура (Тамерлана) з османським султаном Баязидом Блискавичним, що завершилася поразкою османів і полоном султана в битві при Анкарі в 1402 році.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Асеев Б. Н. Русский драматический театр от его истоков до конца XVIII в. — М. : Искусство, 1977. — 576 с.
  • Белоброва О. А. Гивнер // Словарь книжников и книжности Древней Руси. Вып. 3 (XVII в.) Ч. 1 / отв. ред. Д. С. Лихачёв. — СПб. : Дмитрий Буланин, 1992. — С. 203—204. — ISBN 5-86007-001-2