Гіві Амилахварі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гіві Амилахварі
Archil II and Givi Amilakhvari.jpg
Народився 1689
Картлійське царство
Помер 1754
Країна Грузія
Діяльність політик
Військове звання генерал
Рід Amilakhvarid
Автограф Givi Amilakhvari, khelrtva (vect).svg

Князь Гіві Андукапарович Амилахвари (16891754) — великий політичний діяч Картлі-Кахетинського царства, що грав помітну роль у політичному житті Східної Грузії в першій половині XVIII століття. Глава Саамилахоро, сардал, командувач садрошо Верхнього Картлі, моурави Горі і Тбілісі. Спираючись на допомогу Туреччини і Персії, виступав проти об'єднавчої політики картлі-кахетинських царів.

Біографія[ред. | ред. код]

Представник старовинного грузинського князівського роду Амилахвари з Картлі. Син князя Андукапара Амилахвари. Його бабуся Тамара була дочкою царя Картлі Вахтанга V. Успадкував від батька велику володіння в Шида-Картлі (Верхній Картлі) і пост губернатора (моурави) в Горі.

Вперше Гіві Амилахвари з'являється на політичній сцені Картлі в 1722 році. Періодичні співпрацював і воював з турками-османами, які окупували Картлійське царство. В 1726 році він використовував свій вплив, щоб зберегти головний грузинський православний Сіонський собор у Тбілісі від первращения в ісламську мечеть. У 1727 році Гіві Амилахвари був призначений турками санджак-бей Верхній Картлі. Брав участь у турецьких експедиціях проти бунтівних кахетинських дворян і дагестанських мародерів.

Повстання проти Османської імперії[ред. | ред. код]

У 1734 році князь Гіві Амилахвари перейшов на бік Персії і підняв повстання проти турецького панування в Картлі. Він відбив у турків фортеця Горі і приєднався до іранського полководця Надір-шаха під Гянджой і допоміг вигнати іранцям вигнати турецький гарнізон з Тбілісі. Незабаром Надир-шах захопив шахський престол в Ірані і почав проводити активну зовнішню політику, прагнучи підпорядкувати своєї верховної влади всі Закавказзі. Східна Грузія (Картлі і Кахеті) була обкладена важкими податками. Грузинські допоміжні загони змушені були брати участь у завойовницьких кампаніях Надира в Афганістані та Індії. Багато грузинські князі в якості заручників були відправлені в Іран. Серед заручників перебував князь Гіві Амилахвари, який у 1735 році супроводжував Надір-шаха під час його походу на Кандагар. Гіві зміг втекти з іранського полону і повернувся в Грузію, де приєднався до эриставу ксанскому Шанше і князю Вахушти Абашидзе, підняв антииранское повстання. Гіві видав свою дочку Тамару заміж за князя Теймураза Багратіоні (майбутнього католікоса-патріарха Антонія I), племінника колишнього царя Вахтанга VI. Під час весільної церемонії перси захопили наречену в церкві, а її наречений Теймураз змушений був сховатися в монастирі. Невдовзі сам Гіві Амилахвари був узятий в полон і брав участь і відзначився під час військової кампанії Надір-шаха в Індію.

У 1741 році Надир-шах звільнив з полону Гіві Амилахвари, передавши йому у володіння Ксанское эриставство і призначивши його «векилом» (уповноваженим) Картлі. Ксанский эристав Шанше, використав загони дагестанських і турецьких найманців, позбувся підтримки місцевого грузинського населення. Бунтівний князь був розбитий і узятий в полон іранцями. Гіві Амилахвари вступив у володіння Ксанским эриставством. Незабаром Гіві Амилахвари став інтригувати проти кахетинського царя Теймураза II і написав на нього донос іранському наміснику в Тбілісі. У 1742 році, незадоволений висуненням на престол Картлі кахетинського царя Теймураза II і важким податковим гнітом з боку іранців, князь Гіві Амилахвари очолив повстання проти Ірану.

Союз і війна з Персією[ред. | ред. код]

У 1741 році Гіві Амилахвари був призначений іранським губернатором Картлі і отримав у володіння Ксанское эриставство, ставши найвпливовішою вельможею в Східній Грузії. У тому ж році він взяв участь у невдалої кампанії Надір-шаха проти Дагестан, яка коштувала шаху життів тисяч своїх солдатів і підірвала іранське панування в Грузії. У 1744 році кахетинський цар Теймураз II виступив проти свого ворога, ксанского эристава Гіві Амилахвари. Сам Гіві Амилахвари втік з своїх володінь. Реваз, двоюрідний брат Гіві, здав всі фортеці Ксанского эриставства цареві Теймуразу.

У 1744 році в Картлі вторглася турецька армія під командуванням Юсуф-паші, до якої приєднався князь Гіві Амилахвари. Кахетинський цар Теймураз II, з'єднавшись з перським намісником у Тбілісі, зазнав поразки від турків-османів під Гори. Однак царевич Іраклій, старший син Теймураза II, розбив частину турецького війська на річці Арагві. Юсуф-паша зняв облогу з Гори і відступив в Ахалціхе. У тому ж Надир-шах призначив кахетинського царя Теймураза царем Картлі, а його сина Іраклія — царем Кахеті.

У 1745 році картлийский цар Теймураз II разом з ірано-грузинським військом обложив бунтівного князя Гіві Амилахори, вкривався в Сурамську фортецю. Гіві Амилахвари був узятий у полон і відправлений до двору Надір-шаха в Іран.

Останні роки[ред. | ред. код]

Гіві Амилахвари був доставлений в Ісфахан, де під тиском Надір-шаха перейшов в іслам під ім'ям Шах-Кулі-хан. Надир-шах призначив Амилахвари командиром елітної шахської гвардії — куларагасом. В 1747 році відносини Надір-шаха з васальними царями Кахеті і Картлі зіпсувалися через прагнення останніх проводити незалежну політику. Шах зібрав 30-тисячне перське військо і призначив командувачем князя Гіві Амилахвари, наказавши йому відновити перське панування в Східній Грузії. Однак у червні 1747 року Надир-шах був убитий своїми воєначальниками. У Персії почалася тривала громадянська війна. У 1749 році князь Гіві Амилахвари, зібравши перебували в Ірані грузин, озброївши їх, з боєм пробився в Грузію. Він примирився з царями Теймуразом II і Іраклієм II, знову перейшовши в християнство.

Цар Картлі Теймураз II призначив його губернатором (моурави) Тбілісі. За ці роки Гіві Амилахвари фінансував кілька будівельних проектів з реставрації та зведення церков і фортець по всій Грузії.

В 1754 році Гіві Амилахвари помер і був похований у Шиомгвиском монастирі в ним же відновленої церкви Успіння Богородиці.

Сім'я і діти[ред. | ред. код]

Гіві Амилахвари був двічі одружений. Особистість його першої дружини не відома. У 1732 році вдруге одружився з Бангуа (пом. 29 липня 1766), дочки князя Вахушти Орбеліані. Діти:

  • Андукапар (розум. 1742)
  • Георгій (17391805)
  • Давид (розум. 1800)
  • Іван
  • Тамара
  • Маріам

Джерела[ред. | ред. код]

  • Grebelsky, P. Kh., Dumin, S. V., Lapin, V. V. (1993), Дворянські пологи Російської імперії. Том 4: Князі Царства Грузинського. («Noble families of the Russian Empire. Vol. 4: Princes of the Kingdom of Georgia»), pp. 108—110. Vesti
  • Allen, William Edward David (1932), A History of the Georgian People: From the Beginning Down to the Russian Conquest in the Nineteenth Century, pp. 191—193. Taylor & Francis, ISBN 0-7100-6959-6