Гідрологія Кременчука

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гідрологія Кременчука — структура та водні об'єкти, що розташовані на території Кременчука. Усі водні об'єкті зазнали значного антропогенного впливу.

Річки[ред. | ред. код]

Усі водотоки на території міста зарегульовані. Малі річки частково каналізовані, деяким змінено основне русло.[1]

Основною водною артерією Кременчука є Дніпро, а саме частина, перетворена на Кам'янське водосховище. Також через місто протікають річки: Сухий Омельник, Сухий Кагамлик, Крива Руда. Усі водотоки на території міста зарегульовані.[2]

Кам'янське водосховище розділяє місто на лівобережні (власне Кременчук) та правобережну (Крюків). Зі створенням Кам'янського водосховища рівень Дніпра у районі Кременчука піднявся.[3]

Річка Сухий Кагамлик протікає з півночі на південь де різко повертає на захід і впадає в р. Крива Руда. Відмітка початку річки 96,20 м гирла 64.00 м. Сучасний стан річки Сухий Кагамлик має яскраво виражений урбанізований характер.[4]

Річка Крива Руда перетинає територію міста Кременчука з північного заходу на південний схід. У залізничного шляхопроводу Крива Руда приймає лівий приток — р. Сухий Кагамлик і впадає в Дніпро в району Занасипу. Річка Крива Руда складається з цілої низки розкиданих та розрізнених старорічищ та має виражене русло в межах міста. Русло має кілька рукавів та в сухий період року місцями пересихає та перетворюється в низку видовжених озер та боліт. Місцями річка каналізована, або взагалі пропускається через трубу.[5]

Річка Сухий Омельник протікає в північній частині міста по незабудованій території. Але вона також носить печатку урбанізації. В минулому русло було каналізоване. На берегах влаштовані відстійники стічних вод.[6]

Характеристика річок м. Кременчук[7]
Назва річки Куди впадає з якого берегу Довжина, км   Площа водозбору кв.км
    загальна на території міста  
Сухий Омельник Псел (правий) 52,3 2,1 399
Сухий Кагамлик р.Крива Руда (лівий) 87,1 16,7 476
в т.ч. Крива Руда р.Дніпро (лівий) 5,0 4,7 -

Озера[ред. | ред. код]

У місті знаходяться кілька озер[8]. Більшість з них штучного походження.

Підземні води[ред. | ред. код]

Підземні води залягають у четвертичних водоносних горизонтах (QIV). У місті Кременчуці представлені джерела мінеральних вод тріщинуватої зони архейських гранітів — корисні копалини загальнодержавного значення.[9]

Екологія[ред. | ред. код]

За даними спостережень стан забруднення поверхневих водних об'єктів оцінюється як помірний для Кам'янського водосховища (сезонне перевищення ГДК за 2—3 компонентами), за виключенням літнього періоду з несприятливими метеорологічними умовами, та значний для всіх малих річок міста. В забруднення останніх основний внесок роблять скиди неочищених дощових вод з території міста. Також значну роль відіграє відсутність процесів самоочищення з причини порушення природного гідрологічного режиму. Скид стічних вод здійснюється через локальні очисні споруди. Загальний скид стічних вод у місті знаходиться в межах 42—47 млн м³. на рік.[10]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»
  2. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»
  3. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»
  4. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»
  5. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»
  6. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»
  7. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті "Екологічний атлас Кременчука"
  8. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»
  9. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»
  10. Географічне розташування, територія, природне середовище та екологія міста Архівовано 25 November 2012[Дата не збігається] у Wayback Machine. на сайті «Екологічний атлас Кременчука»