Гідрохімія України (підручник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Гідрохімія України»
Гідрохімія України.jpg
Обкладинка підручника
Автор Горєв Л.М., Пелешенко В.І., В.К. Хільчевський
Країна Україна
Мова українська
Тема гідрологія, гідрохімія
Видавництво «Вища школа»
Видано 1995
ISBN ISBN 5-11004522-4

«Гідрохімія України» — підручник для вищих навчальних закладів з гідрологічним, гідрохімічним та гідроекологічним профілями підготовки фахівців, ISBN 5-11004522-4. (Горєв Л. М., Пелешенко В. І., Хільчевський В. К. Гідрохімія України. — К.: Вища школа, 1995. — 307 с.)

Підручник створено на кафедрі гідрології та гідроекології географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Зміст підручника[ред. | ред. код]

У підручнику, який складається з 14 розділів, вперше комплексно розглянуто регіональні закономірності формування, поширення та режиму мінеральних та органічних компонентів хімічного складу різних типів природних вод суші (річок, водосховищ, озер, лиманів), атмосферних опадів, а також вод морів, що омивають Україну.

Гідрохімія території України є конкретним втіленням регіональної гідрохімії — наукової дисципліни, яка займається вивченням хімічного складу природних вод окремих об'єктів, територій і природних зон, закономірностей їх поширення, формування змін у часі і просторі в причинному взаємозв'язку з хімічними, фізико-хімічними, біологічними, біохімічними і фізико-географічними процесами, що відбуваються в навколишньому природному середовищі.

В підручнику наведено схему районування території України за умовами формування фізико-хімічних умов у природних водах. Розглянуто хімічний склад атмосферних опадів та вод: річок (основних річкових басейнів та гирлових областей); водосховищ; озер, лиманів, ставків; місцевого стоку (в основному, поверхнево-схилового); підземних (ґрунтових, пластових, мінеральних); морів (Чорного та Азовського). Висвітлено питання: взаємозв'язку хімічного складу різних типів природних вод; стану рівноважних гідрохімічних систем (карбонатно-кальцієвої, карбонатно-магнієвої, сульфатно-кальцієвої); стоку розчинених у природних водах речовин і хімічної денудації; впливу техногенезу на хімічний склад природних вод (промислових, господарсько-побутових та сільськогосподарських стічних вод, радіоактивного забруднення).

Потреба в кількісній оцінці регіональних закономірностей формування, поширення і режиму розчинених у природних водах речовин, з урахуванням впливу на їх хімічний склад техногенних чинників, пов'язано з практичною реалізацією ключових завдань проблеми раціонального використання, охорони і відтворення водних ресурсів, забезпечення необхідної якості вод.

Особливістю цього підручника є те, що при з'ясуванні певних закономірностей у різних регіонах України було використано методи систематизації, узагальнення та інтерпретації гідролого-гідрохімічної інформації — ймовірносно-статистичний аналіз, фізичне, аналогове, математичне та імітаційне моделювання. Ці методи були основою під час гідрохімічного картографування хімічного складу різних типів природних вод у їх взаємозв'язку і з урахуванням стану в них рівноважних гідрохімічних систем, розрахунку стоку хімічних речовин з урахуванням антропогенних чинників тощо.

Поряд з матеріалами, що є підсумком систематизації та узагальнення монографічних праць українських гідрохіміків О. М. Алмазова, А. Є. Бабинця, О. І. Денисової, Л. О. Журавльової, Г. Д. Коненко, Б. О. Скопінцева, у підручнику наведено результати особистих досліджень авторів: (Горєва Л. М. — особливості районування меліоративно-гідрохімічних умов; Пелешенка В. І.- кількісна оцінка взаємозв'язку хімічного складу різних типів природних вод; Хільчевського В. К. — впливу агрохімічних засобів на хімічний склад поверхневих вод).

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Алмазов А. М. Гидрохимия устьевых областей рек. — К.: Изд-во АН УССР, 1962. — 254 с.
  • Гидрология и гидрохимия Днепра и его водохранилищ / А. И. Денисова, В. М. Тимченко, Е. П. Нахшина и др. — К.: Наукова думка, 1989. — 216 с.
  • Горєв Л. М., Пелешенко В. І., Хільчевський В. К. Радіоактивність природних вод. — К.: Вища школа, 1993. — 174 с.
  • Журавлева Л. А. Гидрохимия устьевой области Днепра и Южного Буга в условиях зарегулированного речного стока. — К.: Наукова думка, 1989. — 175 с.
  • Коненко Г. С. Гідрохімія ставків і малих водоймищ України. — К.: Наукова думка, 1971. — 311 с.

Джерела[ред. | ред. код]