Гільдеґарда Бінгенська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гільдеґарда Бінгенська
нім. Hildegard von Bingen
Hildegard of Bingen.png
Основні відомості
Народження 1098(1098)
Бермерсгайм
Країна: Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svg Священна Римська імперія
Альма-матер: Disibodenbergd
Конфесія: католицтво
Смерть: 17 вересня 1179(1179-09-17)
Бінген-ам-Райн, Майнц-Бінген, Рейнланд-Пфальц
Місце поховання: Saint Hildegard parish church in Eibingend
Праці й досягнення
Рід діяльності: монахиня, натуралістка, письменниця, композиторка
Основні інтереси: теологія
Титул: свята
Значні роботи:
Попередники: Jutta von Sponheimd
CMNS: Гільдеґарда Бінгенська у Вікісховищі

Гільдеґарда Бінгенська (нім. Hildegard von Bingen; лат. Hildegardis Bingensis; 1098, Бермерсгайм — 17 вересня 1179, Бінген), також відома як Свята Гільдеґарда — німецька наставниця, яка заснувала дві жіночі общини (у Рупертсберґу (Rupertsberg) 1150 року та у Айбінґені (Eibingen) 1165 році) у третій чверті XII століття. Хоч зараз вона і згадується як абатиса (або настоятелька монастиря), проте слід зазначити, що вона ніколи не мала такого статусу за життя та перебувала під юрисдикцією абата її рідного монастиря у Дізібоденберзі (Disibodenberg).

Гільдеґарда Бінґенська була артисткою, письменницею, драматургом, лінгвістом, натуралісткою, філософом, лікаркою, поетесою, політичним консультантом, пророчицею, провидицею та композиторкою, створила мову Lingua Ignota. Вона є першим композитором, чия біографія є відомою та одна з її робіт — «Ordo Virtutem» є однією з перших знаних літургічних драм. Дехто помилково пов'язує ці роботи із першоджерелами, що ведуть до розвитку оперної музики, проте виглядає дуже малоймовірним зв'язок між Гільдеґардою та засновницею оперної музики Флорентіною Камератою (Florentine Camerata).

Гільдеґарда писала теологічні, натуралістичні, ботанічні, медичні та дієтологічні тексти та листи, літургічні пісні, поеми, також вона написала першу п'єсу про моральність, що дійшла до наших часів. Біограф Кармен Асеведо Батчер (англ. Carmen Acevedo Butcher) описувала Гільдеґарду як ерудитку, у своїй публікації 2007 року: Гільдеґарда Бінґенська: Духовний Читач (Hildegard of Bingen: A Spiritual Reader)

Біографія[ред. | ред. код]

Гільдеґардина проповідницька подорож

Гільдеґарда народилась у сім'ї вільних дворян, яка була на службі у графа Шпонхайма (Sponheim), наближеного до Гогенштауфенського (Hohenstaufen) імператора. Вона була десятою дитиною та хворобливою з самого народження. З молодих літ Гільдеґарда переживала видіння. Можливо, через її видіння, чи через політичну вигоду, Гільдеґардині батьки запропонували її як десятину церкві у віці восьми років. Вона була віддана під опікунство Юти фон Шпонхайм (Jutta von Sponheim[en]) до церкви, яка була на околиці Дізібоденбергського (Disibodenberg[en]) монастиря у землі Рейнланд-Палатінейт (Rhineland-Palatinate), що зараз є одним із регіонів Німеччини. Юта була надзвичайно популярна та мала багато наступників-монастирів, що розквітлі навколо неї.

По смерті Юти, у 1136 році, Гільдеґарда була одностайно обрана «магістром», або лідером їхньої сестринської общини. Вибори привели до важливого переїзду двадцяти членів її общини до новоствореного нею монастиря Святого Рупертсберґа (Saint Rupertsberg) у Бінґені (Bingen[en]), що на Рейні, у 1150 році. Але не зважаючи на те, що Гільдеґарда була духовною наставницею у цій общині, вона ніколи не визнавалась як настоятелька. Її община у Рупертсберзі та Айбінґені залишалась під юрисдикцією Бенедиктинського монастиря у Дізібоденберзі. Фольмар (Volmar[en]), настоятель Гільдеґарди, також обіймав посаду управителя, тобто представника абата.

Гільдеґарда розуміла, що тримати при собі її видіння буде мудрим рішенням та довіряла їх лише Юті, яка у свою чергу переказувала їх Фольмару, що був Гільдеґардиним учителем, а згодом писарем. Протягом усього свого життя вона продовжувала переживати численні видіння. У 1141 році вона отримала Боже провидіння: «Запиши усе, що ти побачиш та почуєш». Щоправда вона вагалась чи записувати ці провидіння, та невдовзі фізично захворіла. У її першому теологічному творі 'Scivias або «Знай Шляхи» («Know the Ways») Гільдеґарда описала свою внутрішню боротьбу:

Я не послідувала негайно цій команді. Власні сумніви робили мене невпевненою. Я аналізувала думки інших стосовно мого рішення та відсіяла від себе свою власну думку. Та врешті-решт я відкрила, що була настільки хвора, що не могла навіть зійти з ліжка. Мені думалось, що цією хворобою Господь навчив мене слухати краще. Потім, коли мої друзі Річард і Фольмар підштовхнули мене писати, я почала записувати. Я почала писати цю книгу і отримала сили закінчити її так чи інакше за десять років. Ці видіння не були сфабриковані моєю власною уявою, ні моєю, ні чиєюсь ще. Я бачила їх, як я була у священних місцях. Вони — чудо Господнє. Вони — секрети Господа. Я записувала їх тому, що святий голос не припиняв говорити до мене, «Дивись і говори! Слухай і пиши!»

Яскраві описи фізичних відчуттів Хільдеґарди у сукупності з її видіннями були визначені неврологами, включаючи популярного автора Олівера Сакса, як ознаки мігрені, коли під час аури можуть виникнути подібні видіння.

Біографія Хільдеґарди належить перу двох ченців: Ґодфріда (Godfrid) і Теодоріка (Theodoric).

Гільдеґарду вважають святою покровителькою хмелеводів. Хоча сама вона не вважала хміль рослиною, корисною для здоров'я, бо була впевнена, що він «викликає меланхолію, змушує людину сумувати і породжує тяжкість у внутрішніх органах»[1].

Твори[ред. | ред. код]

Liber Divinorum Operum

В останні десятиліття увага до жінки середньовічної церкви призвела до загального зацікавлення Гільдеґардою, зокрема її музикою. Приблизно вісім композицій дійшли до наших часів, які є одними з найбільших збірок серед середньовічних композиторів.

Серед її найвідоміших робіт — «Церковна сила» («Ordo Virtutum»[en]) та «Гра Сил» («Play of the Virtues») — п'єси про моральність. Вони є прикладом рідкісного та раннього місця для жіночих голосів з однією чоловічою роллю, що грає диявола, який через його спотворену натуру не може співати. Ця велика музична робота була створена, як і більшість Гільдеґардиної музики, для релігійних церемоніальних концертів у виконанні черниць її монастиря. Це заманливо заявляти, що така постановка була натхненням і основою того, що у майбутньому стало відомо як опера. Однак не схоже, що північно-італійські засновники оперного стилю були знайомі з роботами Гільдеґарди.

Гільдеґардина музика описується як монофонічна; вона складається з однієї мелодійної лінії, що розроблена для обмеження інструментального акомпанементу для високого сопрано. Як вже зазначалось, Гільдеґарда — це перший композитор, чия біографія нам відома.

На додаток до музики, Гільдеґарда також писала медичні, ботанічні та геологічні трактати. Вона також винайшла альтернативний алфавіт. Тексти її робіт привели її до використання у обігу цієї форми модифікованої середньовічної латині, включаючи багато вигаданих, об'єднаних та скорочених слів. Завдяки її винаходам нових слів для лірики та рукописам багато людей, що займаються синтезуванням нових мов[en] (англ. conlangers), дивляться на неї як на середньовічного першопочатківця.

Алфавіт Гільдеґарди Бінґенської, Litterae ignotae, який вона використовувала для своєї мови Lingua Ignota

Вона зібрала свої видіння у три книги. Перша і найважливіша Scivias або «Знай Шляхи» («Know the Ways») була завершена у 1151 році. «Книга заслуг життя» (Liber vitae meritorum або «Book of Life's Merits») та «Господня діяльність» (De operatione Dei або «Of God's Activities») також відомі як «Книга робіт провидця» (Liber divinorum operum або «Book of Divine Works»). У цих томах, які писались упродовж усього її життя аж до смерті у 1179 році, вона вперше описала кожне видіння та потім інтерпретувала їх. Розповідь про її видіння була пишно прикрашена під її керівництвом, як було припущено іншими монахинями у монастирі, у той же час у інтерпретацію видінь проводив монах Фольмар, додаючи зображення цих видінь (дивіться першу світлину на початку статті). Її інтерпретації зазвичай досить традиційно католицького походження. Книга була знаменита у середні віки та її вперше було видано в Парижі 1513 року.

У роботі Scivias («Know the Way») провидиця Гільдеґарда була однією з перших, хто інтерпретував звіра у Книзі Одкровення Іонна Богослова як антихриста, постать, чиє зростання до вершин могутності можна було б порівняти із життям самого Христа, але у демонічній формі. Для Гільдеґарди джерело диявольської сили Антихриста лежало в юдаїзмі.

Описані провидіння Гільдеґарди стверджували, що незайманість — це найвищий рівень духовного життя, проте вона також писала про мирське життя, включаючи материнство. Вона перша жінка, що написала трактат про жіночу сексуальність, даючи наукове пояснення жіночого оргазму.

Важливість[ред. | ред. код]

Світлина із Знання шляхів (Liber Scivias) показує як Гільдеґарда отримує видіння та диктує його своєму писареві

Гільдеґарда була сильна жінка й підтримувала зв'язки зі священиками, серед яких Євгеній III та Анастасій IV), з такими видатними політиками як Абат Зугер (Abbot Suger), з німецькими імператорами, як, приміром, Фрідріх I Барбаросса та іншими впливовими фігурами, такими як святий Бернард з Клерво. Останній сприяв її роботі за волею її настоятеля Куно у Трієрському синоді у 1147 та 1148 роках.

Низка абатів та абатис звертались до неї за молитвами та порадами на різноманітні теми. Вона багато подорожувала під час чотирьох проповідницьких поїздок — це єдина жінка, що зробила подібне на той час.

Гільдеґарда була однією з перших людей, до кого була застосована офіційна процедура канонізації, проте цей процес зайняв настільки багато часу, що чотири спроби канонізації (остання була у 1244 році під проводом Інокентія IV, не були доведені до кінця і вона залишилась на рівні зарахованих до блаженних (це перший ступінь канонізації). Але, не зважаючи на це, вона була віднесена деким до роду святих, а саме у Рейнланді (Rhineland) в Німеччині.

Гільдеґардине ім'я було внесене до списку святих у Римі наприкінці XVII століття. Її церковний день 17 вересня. Її парафіяльна церква та паломницький дім з її мощами, включно з вівтарем із вмурованими її земними речами знаходиться у Айбінґені (Eibingen), що поблизу Рюдесгайму, що на Рейні.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]