Гіматій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гіматій
Зображення
CMNS: Гіматій у Вікісховищі
Жінка у гіматії, римська копія, Національний археологічний музей Афін

Гіматій (грец. ίμάτιον) — верхній одяг стародавніх греків, що складався з квадратного, переважно довгастого чотирикутного шматка вовняної тканини.

Історія[ред. | ред. код]

Гіматій надягали іноді безпосередньо на голе тіло, служачи в такому разі єдиним його прикриттям, але частіше носився поверх хламіди або туніки. Простота форми гіматія дозволяла одягати його будь-яким способом, що залежало від бажання та відповідно від пори року і стану погоди: то він накидався на плечі подібно до сучасної шалі, то грав роль плаща, при чому край його з'єднувалися один з іншим біля шиї за допомогою особливої застібки (фібули).

Особливо часто греки одягали його таким чином: притримуючи гіматій лівою рукою на грудях, перекидали його через ліве плече назад і прикривали їм спину і всю праву сторону тіла, не виключаючи плеча, або ж пропускали під пахвою правої руки, тож ця рука залишалася вільною. Потім гіматій йшов по грудях та іншим кінцем своїм кидався знову на ліве плече. Крім цих способів носити гіматій вживалися й інші. Взагалі греки вміли драпіруватися цим родом одягу дуже спритно і красиво. Для того, щоб вона не сповзала з плечей і давала витончені складки, в кути її зашивали або до них підвішували маленькі прикраси.

Гіматій однаково входив до складу костюма осіб обох статей. Жіночий гіматій відрізнявся від чоловічого лише якістю тканини і яскравішими, ошатними кольорами. У бідному класі суспільства одним і тим же гіматієм користувалися як чоловік, так і дружина, брат і сестра і т. д.

Джерела[ред. | ред. код]