Гіматій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жінка у гіматії, римська копія, Національний археологічний музей Афін

Гіматій (грец. ίμάτιον) — верхній одяг стародавніх греків, що складався з квадратного, переважно довгастого чотирикутного шматка вовняної тканини.

Історія[ред.ред. код]

Гіматій надягали іноді безпосередньо на голе тіло, служачи в такому разі єдиним його прикриттям, але частіше носився поверх хламіди або туніки. Простота форми гіматія дозволяла одягати його будь-яким способом, що залежало від бажання та відповідно від пори року і стану погоди: то він накидався на плечі подібно до сучасної шалі, то грав роль плаща, при чому край його з'єднувалися один з іншим біля шиї за допомогою особливої застібки (фібули).

Особливо часто греки одягали його таким чином: притримуючи гіматій лівою рукою на грудях, перекидали його через ліве плече назад і прикривали їм спину і всю праву сторону тіла, не виключаючи плеча, або ж пропускали під пахвою правої руки, так що ця рука залишалася вільною. Потім гіматій йшов по грудях та іншим кінцем своїм кидався знову на ліве плече. Крім цих способів носити гіматій вживалися й інші. Взагалі греки вміли драпіруватися цим родом одягу дуже спритно і красиво. Для того, щоб вона не сповзала з плечей і давала витончені складки, в кути її зашивали або до них підвішували маленькі прикраси.

Гіматій однаково входив до складу костюма осіб обох статей. Жіночий гіматій відрізнявся від чоловічого лише якістю тканини і яскравішими, ошатними кольорами. У бідному класі суспільства одним і тим же гіматієм користувалися як чоловік, так і дружина, брат і сестра і т. д.

Джерела[ред.ред. код]