Гіперборея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гіперборея — в давньогрецькій міфології легендарна країна, місце проживання блаженного народу гіпербореїв.

Розташування[ред.ред. код]

Арктичний континент на карті Герарда Меркатора 1595 року

Гіпербореї присвячено значна кількість інформаційних джерел, в основному паранаукового чи окультного спрямування. Найбільш розповсюджена версія, що Гіперборея розташована на острові (материку), що затонув і, який знаходився у Північному Льодовитому океані (на малюнку).

Інші автори визначають знаходження Гіпербореї:

Є також версія, яка визначає розташування Гіпербореї на території сучасної України. На користь цієї версії виступають наступні факти: Гіперборея фактично перекладається, як за Бореєм, древні греки вважали місцем перебування Борея древню Фракію, за Фракією знаходяться територія сучасної України. Давньоримський вчений Пліній Старший у своїй «Природній історії» визначав розташування Гіпербореї за ріфейськими горами, по той бік Аквілона. Більшість дослідників вважають Ріфейськими горами Карпати. Геракл приніс оливу від гіпербореїв біля витоків Істра в Олімпію. Істр - давньогрецька назва Дуная. Корінь Бор також зберігається у древній назві Дніпра - Борисфен.

Міфи[ред.ред. код]

За Ференіком, вони виросли з крові древніх титанів. Гіпербореїв згадує Алкей в гімні Аполлону. Про них йшла мова в поемі Симія Родоського «Аполлон». За Мнасеєм, сьогодні вони називаються дельфами.

В країні гіпербореїв час від часу з'являється і сам покровитель — Аполлон в колісниці, що запряжена лебедями, щоб в визначений час літньої спеки повернутися в Дельфи. Гіпербореї, разом з ефіопами, феаками, лотофагами належать до народів, що близькі з богами. Так само як їхній покровитель Аполлон, гіпербореї художньо обдаровані. Блаженне життя у гіпербореїв супроводжується піснями, танцями, музикою та бенкетами; постійні веселощі та побожні молитви характерні для цього народу — жреців і слуг Аполлона. Геракл приніс оливу від гіпербореїв біля витоків Істра в Олімпію.

За Діодором Сицилійським, гіпербореї в гімнах неспинно оспівують Аполлона, коли він з'являється в них кожні 19 років. Гіпербореї могли б жити і тисячу років, але коли хтось утомлювався життям, міг його вкоротити, кидаючись зі скелі в море.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]