Гіпервізор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гіпервізор або Монітор віртуальних машинкомп'ютерна програма або обладнання, що забезпечує одночасне, паралельне виконання декількох операційних систем на одному і тому ж комп'ютері (який тоді зветься хост-комп'ютер англ. host computer). Гіпервізор також забезпечує ізоляцію операційних систем одну від одної, розділення ресурсів між різними запущеними ОС і керування ресурсами.

Гіпервізор також може (але не зобов'язаний) надавати працюючим під його управлінням ОС засоби зв'язку і взаємодії між собою (наприклад, через обмін файлами або мережеві з'єднання) так, ніби ці ОС виконувалися на різних фізичних комп'ютерах та моделювати не існуюче на хост-машині апаратне забезпечення.

Гіпервізор як система[ред.ред. код]

Гіпервізор сам по собі в деякому роді є мінімальною операційною системою (мікроядром або наноядром). Він надає запущеним під його управлінням операційних систем сервіс віртуальних машин, віртуалізуючи або емулюючи апаратне забезпечення (в тому числі процесор), і керує цими віртуальними машинами.

Гіпервізор дозволяє незалежне «включення», «перезавантаження», «вимкнення» кожної з віртуальних машин з тією чи іншою ОС. При цьому операційна система, що працює у віртуальній машині під управлінням гіпервізору, може, але не зобов'язана «знати», що вона виконується у віртуальній машині, а не на реальному апаратному забезпеченні.

Типи гіпервізорів[ред.ред. код]

Автономний гіпервізор (Тип 1)[ред.ред. код]

Має свої вбудовані драйвери пристроїв, моделі драйверів і планувальник і тому не залежить від базової ОС. Оскільки автономний гіпервізор працює безпосередньо на обладнанні, то він продуктивніший.

Приклад: VMware ESX.

На основі базової ОС (Тип 2, V)[ред.ред. код]

Це компонент, який працює в одному кільці з ядром основної ОС (кільце 0). Гостьовий код може виконуватися прямо на фізичному процесорі, але доступ до пристроїв вводу-виводу комп'ютера з гостьової ОС здійснюється через другий компонент, звичайний процес основної ОС — монітор рівня користувача.

Приклади: Microsoft Virtual PC, VMware Workstation, QEMU, Parallels, VirtualBox.

Гібридний (Тип 1+)[ред.ред. код]

Гібридний гіпервізор складається з двох частин: з тонкого гіпервізора, що контролює процесор і пам'ять, спеціальної сервісної ОС в кільці зниженого рівня що працює під керуванням гіпервізора. Через сервісну ОС гостьові ОС отримують доступ до фізичного устаткування.

Приклади: Microsoft Virtual Server, Sun Logical Domains, Xen, Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]