Гіперметаморфоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гіперметаморфоз — (від гр. Hyper — над, понад і метаморфоз) — складний спосіб розвитку з повним перетворенням у деяких комах при якому мають місце різкі відмінності в будові і способі життя личинок різного віку. Зустрічається у ряду жуків (Meloidae, мікромальтус та інші), у віялокрилих, деяких сітчастокрилих ( мантисп, бренівкові), ряду перетинчастокрилих.

При цьому способі розвитку молоді личинки характеризуються здатністю активно пересуватися, вони розселяються, але не харчуються. Личинки старшого віку харчуються і зазвичай мешкають в специфічних середовищах проживання (в запасах їжі бджіл, в тілі комахи-господаря при паразитизмі тощо). У ряді випадків перехід від однієї активної форми до іншої може вимагати «перебудови» організму личинки, при якій личинка не живиться і є нерухомою — так звана «псевдолялечка», аналогічна лялечці.

Гіперметаморфоз добре досліджений на прикладі жука Mordellistena humeralis з родини наривників (Meloidae). Самки цього виду відкладають яйця в гнізда бджіл роду Anthophora. З яєць з'являються рухливі личинки з добре розвиненими кінцівками, що зимують у гніздах. Навесні личинки першого віку вилазять на бджіл і під час відкладання ними яєць в осередки сотів, наповнені мед ом, зістрибують на яйця. Потім вони прогризають оболонки яєць бджіл і живляться вмістом. Потім линяють і перетворюються на личинок другого віку, які мають слабо розвинені ноги, товсте і коротке тіло. Ці личинки живляться медом, а потім перетворюються на нерухому бочкоподібну стадію псевдолялечки (pseudochrysalis), всередині якої відбувається розвиток нової личиночная стадії, яка має товсте тіло і короткі кінцівками. Дана личиночная стадія потім перетворюється на справжню лялечку, з якої виходить імаго жука.

Література[ред.ред. код]

  • Биологический энциклопедический словарь. Гол. ред. М. С. Гиляров; Редкол.: А. А. Бабаев, Г. Г. Винберг, Г. А. Заварзин и др. — 2-е вид., виправл. — М.: Сов. Энциклопедия, 1986.
  • Англо-русский толковый словарь генетических терминов". Арефьев В. А., Лисовенко Л. А., Москва: Видавництво ВНИРО, 1995 р.

Див. також[ред.ред. код]