Гіперсексуальність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гіперсексуа́льність (англ. compulsive sexual behavior, hypersexuality) — аномально збільшене сексуальне бажання або активність, або сексуальна залежність (див. англ. Sexual addiction[en]). Хворобливе посилення статевого потягу з постійним почуттям незадоволеності. Синоніми повсякденної мови — німфоманія[1][2], сатиріазис (у чоловіків)[3][4];  медичний термін — обсесивно-компульсивна сексуальна поведінка.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у липні 2018 визнала гіперсексуальність одним із видів психічного розладу і занесла її у оновлений МКХ-11[5]. МКХ-11 визначає примусове порушення сексуальної поведінки як «стійку схему нездатності контролювати інтенсивні, повторювані сексуальні пориви чи наслідки, що приводять до повторюваної сексуальної поведінки»[6].

Розлад не оцінює, скільки сексуальних партнерів людина має, чи скільки у них сексу; він констатує, що це відбувається, коли сексуальна поведінка хтось стає «центральним центром життя людини до того, як ігнорується здоров'я та особиста допомога чи інші інтереси, дії та обов'язки».

Розрізняють юнацьку, або пубертатну гіперсексуальність, котра виявляється в юнацькому віці у формі фіксації психіки на сексуально-еротичних враженнях і фантазіях; та патологічну гіперсексуальність, котра проявляється у: невгамовній потребі у сексуальній активності, що подекуди порушує інші повсякденні функції; знеосібленому сексі, позбавленому емоційної компоненти; не зважаючи на часті оргазми, статева активність загалом не надає задоволення.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. німфоманія // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2. , стор. 788.
  2. Groneman, Carol. «Nymphomania: The historical construction of female sexuality.» Signs: Journal of Women in Culture and Society 19.2 (1994): 337—367.
  3. Сатириаз. — Словник синонімів української мови
  4. Eghigian, Greg. "Hypersexual disorder: an encounter with Don Juan in the archives." Psychiatric Times 29.8 (2012): 18-18.
  5. Обозреватель: ВООЗ оголосила сексуальну залежність психічним розладом
  6. CNN: WHO classifies compulsive sexual behavior as mental health condition.(англ.) 10.07.2018