Гіперід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гіперід
Народився 390 до н. е.[1], 389 до н. е. або 388 до н. е.
Афіни
Помер 322 до н. е.
Егіна, периферія Аттика, Decentralized Administration of Atticad, Греція[2]
Країна Стародавні Афіни
Діяльність політик, адвокат, оратор, військовослужбовець
Знання мов давньогрецька
Посада стратег
Діти Глаусіпd

Гіперід (389 — 322 до н. е.) — давньогрецький майстер красномовства, афінський політичний діяч, очільник патріотичної партії з 324 до 322 до н. е. Зараховується до канону 10 ораторів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про молоді роки Гіперіда мало відомостей. Він був сином Главкіппа з дема Колліта. Гіперід був учнем Ісократа. Вже з 360 до н. е. активно бере участь у політичний діяльності, виступає з промовами проти зрадників та ворогів республіки, зловживань чиновників.

З початком протистояння грецьких міст з Філіппом II Македонським виникає патріотична партія, членом якої разом з Демосфеном стає Гіперід. Спочатку вони діяли разом, проте після справи Гарпала, скарбничого Александра Македонського стосунки Гіперіда з Демосфеном зіпсувалися. Після вигнання останнього з Афін за остракізмом у 324 до н. е. Гіперід очолив патріотичну партію.

Після смерті Александра Македонського створена коаліція з Афін, Етолії та Фессалії, яка мала на меті скинути політичний тягар Македонії. Їм протидіяв намісник царя — діадох Антипатр.

У 323 до н. е. почалася так звана Ламійська війна. Головні дії точилися у Фесалії. Вирішальна битва відбулася у 322 до н. е. при Кранноні. Тут союзники були розбиті, а Македонія знову затвердилася у Греції. Прихильники македонського царя в Афінах домоглися винесення смертного присуду Гіперіду та його прихильникам. Втім Гіперід втік до Егіни, але й там його схопили та стратили.

Красномовство Гіперіда[ред. | ред. код]

Збереглося на папірусах лише 6 промов Гіперіда, здебільшого судових та політичних. Він мав надзвичайно різнобічний талант, з великою дотепністю й витонченістю вимальовував у своїх виступах побутові картини та висвітлював політичні питання.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Whitehead, David (2000). Hypereides: The Forensic Speeches. Oxford University Press. ISBN 0198152183.


  1. Deutsche Nationalbibliothek Record #118775421 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
  2. http://www.mlahanas.de/Greeks/Live/Writer/Hyperides.html