Гіпнагогія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гіпнагогія — проміжний стан між неспанням і сном. Характеризує свідомим сприйняттям образів несвідомого. У цьому стані можлива наявність слухових, зорових, тактильных і логічних галюцинацій, а також сонний параліч. Психічною патологією не вважається, однак деякі лікарі пов'язують часті гіпнагогічні галюцинації з невротичним розвитком особистості і підвищеним рівнем тривоги.[1]

Галюцинації[ред. | ред. код]

У науковому середовищі висловлюється думка, що змішення несвідомого з свідомим між сном і неспанням стається щоразу, коли людина засинає.

За статистикою, галюцинації перед сном хоча би раз у життя переживали 30% людей.[2] Гипнагогические галюцинації часто зустрічаються у хворих нарколепсією і схожі на галюцинації при шизофренії, можуть не відрізнятися від реальності або проявлятися у фантастичний марах.[3] Часом гіпнагогічні галюцинації супроводжуються відчуттям наближення смерті.

Гіпнагогічні галюцинації ділять на:

  • зорові;
  • слухові;
  • тактильні;
  • логічні.

Зорові[ред. | ред. код]

Найбільш часто люди бачать абстрактні лінії, геометричні фігури і різнокольорові плями — фосфени. На відміну від сновидінь, зорові гіпнагогічні галюцинації виникають поза фазою сну і не мають між собою пов'язаної сюжетної лінії. Іноді зустрічаються більш складні, чим чергування абстрактных фігур, картини. Наприклад, людина, яка гралася протягом всього дня у відеогру, перед соном можуть продовжити бачити цю гру, їй навіть буде здаватися, що вона все ще продовжує у її гратися. Також можуть проявлятися зображення осіб або очей, котрі зникають досить швидко. Вони бувают нав'язливими, слідують за центром поля зору. При цьому, на відміну від сну, контакт з реальністю зберігається.

Слухові[ред. | ред. код]

Уривки фраз, мелодій і окремих звуків — найбільш часто зустрічаються у гіпнагогічному стані. На відміну від типових коментуючих псевдогалюцинацій, гіпнагогічні галюцинації не обговорюють і не ображають людину, а швидше йдуть як тло або думки. Якщо індивід відкриє очі або почне концентрувати увагу, галюцинації припиняють.

Тактильні[ред. | ред. код]

Із всіх видів гіпнагогічних галюцинацій, тактильні поширені найменше. Під їхнім впливом люди починають відчувати предмети і дотики, котрих насправді немає. Роберт Стікголд, американський психіатр, приводить у приклад особистий досвід тактильних гіпнагогічних галюцинацій: одного разу він зі своєю сім'єю забрався на вершину одної з гір. Перед сном, під впливом яскравих вражень і сильної фізичної втоми, він почав відчувати рукою каміння, котрих у дійсності не існувало. Після цього випадку він провів кілька досліджень на тему гіпнагогічного стану.[4]

Логічні[ред. | ред. код]

Можуть бути представлені уривками думок і фраз, причому не обов'язково із звуковим супроводженням і майже завжди нелогічні. Вони, як правило, складаються з повсякденних слів і образів, але у такому порядку, що не вживається у розмові. Через нелогічність думок люди можуть різко проснутися від сну і навіть вспіти записати їх. На момент запису вони будуть здаватися абсолютно адекватними, але після остаточного пробудження — як дивна фраза або безглузда репліка.

Не носять нав'язливий характер і при концентрації уваги зникають.

Сонний параліч[ред. | ред. код]

Сонний параліч також розглядають як гіпнагогічний стан, оскільки його можна віднести до проміжного стану між сном і неспанням.

При сонному паралічу людина свідомо уже проснулася, але все ще не маючи змоги (оба ж вже заснув, але при цьому залишається у свідомості). При цьому часто чути шум або скрегіт. Іноді у стані сонного параліча може появиться відчуття перебування поруч сторонньої живої істоти, у тому числі людина може периферичним зором бачити розмиті темні фігури. Через це явище у фольклорі деяких народів появились люди-тіні. Сонний паралич виникає у момент пробудження, на відміну від галюцинацій, котрі значно частіше сприймаються при засинанні. Якщо галюцинації з'являються при пробудженні, їх називають гіпнопомпічними. Наприклад, пробудження від удаваного звуку вибуху — гіпнопомпічний звуковий образ з підсвідомого (вибух у сні, гуркіт, шум), котрий може залежати від сюжету сну або зовнішніх факторів (падіння з ліжка, спроба різко розбудити сплячого).

Див. також[ред. | ред. код]

Сон

Сновидіння

Сонний параліч

Свідомий сон

Нарколепсія

Онейроген


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Why Am I Having Hypnagogic Hallucinations? — University Health News
  2. Sleep Hallucinations - Symptoms and Risk Factors. www.sleepeducation.org. Процитовано 2017-05-12. 
  3. Свааб Дик. VI.7. Нарколепсия: Слабость от смеха // {{{Заголовок}}} = Wij zijn ons brein. Van Baarmoeder tot Alzheimer / Пер. с нидерл. Д.В. Сильвестрова. — СПб. : Изд-во Ивана Лимбаха, 2014. — С. 192. — 3000 прим. — ISBN 978-5-89059-202-6.
  4. Health Report - 30/10/00: Hypnagogic Images in Normals and Amnesics. 2000-11-09. Архів оригіналу за 2000-11-09. Процитовано 2017-05-12.