Гіпнагогія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гіпнагогія
Медична спеціальність сомнологія

Гіпнагогія — проміжний стан між неспанням і сном. Характеризує свідомим сприйняттям образів несвідомого. У цьому стані можлива наявність слухових, зорових, тактильних і логічних галюцинацій, а також сонний параліч. Психічною патологією не вважається, однак деякі лікарі пов'язують часті гіпнагогічні галюцинації з невротичним розвитком особистості і підвищеним рівнем тривоги.[1]

Галюцинації

[ред. | ред. код]

У науковому середовищі існує думка, що змішання несвідомого зі свідомим між сном і неспанням стається щоразу, коли людина засинає.

За статистикою, галюцинації перед сном хоча би раз у життя переживали 30 % людей.[2] Гіпнагогічні галюцинації часто зустрічаються у хворих нарколепсією і схожі на галюцинації при шизофренії, можуть не відрізнятися від реальності або проявлятися у фантастичних марах.[3] Часом гіпнагогічні галюцинації супроводжуються відчуттям наближення смерті.

Гіпнагогічні галюцинації поділяють на:

  • зорові;
  • слухові;
  • тактильні;
  • логічні.

Зорові

[ред. | ред. код]

Найчастіше люди бачать абстрактні лінії, геометричні фігури та різноколірні плями — фосфени. На відміну від сновидінь, зорові гіпнагогічні галюцинації виникають поза фазою сну і не мають між собою пов'язаної сюжетної лінії. Іноді зустрічаються складніші, ніж чергування абстрактних фігур, картини. Наприклад, людина, яка гралася протягом всього дня у відеогру, перед сном може продовжити бачити цю гру, їй навіть буде здаватися, що вона все ще продовжує у неї гратися. Також можуть проявлятися зображення осіб або очей, котрі зникають досить швидко. Вони бувають нав'язливими, слідують за центром поля зору. При цьому, на відміну від сну, контакт з реальністю зберігається.

Слухові

[ред. | ред. код]

Уривки фраз, мелодій і окремих звуків — найчастіше зустрічаються у гіпнагогічному стані. На відміну від типових коментуючих псевдогалюцинацій, гіпнагогічні галюцинації не обговорюють і не ображають людину, а швидше йдуть як тло або думки. Якщо індивід відкриє очі або почне концентрувати увагу, галюцинації припиняють.

Тактильні

[ред. | ред. код]

Із всіх видів гіпнагогічних галюцинацій, тактильні поширені найменше. Під їхнім впливом люди починають відчувати предмети і дотики, котрих насправді немає. Роберт Стікголд, американський психіатр, приводить у приклад особистий досвід тактильних гіпнагогічних галюцинацій: одного разу він зі своєю сім'єю забрався на вершину одної з гір. Перед сном, під впливом яскравих вражень і сильної фізичної втоми, він почав відчувати рукою каміння, котрих насправді не існувало. Після цього випадку він провів кілька досліджень на тему гіпнагогічного стану.[4]

Логічні

[ред. | ред. код]

Можуть бути представлені уривками думок і фраз, причому не обов'язково із звуковим супроводженням і майже завжди нелогічні. Вони, як правило, складаються з повсякденних слів і образів, але у такому порядку, що не вживається у розмові. Через нелогічність думок люди можуть різко проснутися від сну і навіть встигнути записати їх. На момент запису вони будуть здаватися абсолютно адекватними, але після остаточного пробудження — як дивна фраза або безглузда репліка.

Не мають нав'язливого характеру і при концентрації уваги зникають.

Сонний параліч

[ред. | ред. код]

Сонний параліч також розглядають як гіпнагогічний стан, оскільки його можна віднести до проміжного стану між сном і неспанням.

При сонному паралічу людина свідомо уже прокинулася, але все ще не маючи змоги (або ж вже заснув, але при цьому залишається у свідомості).[прояснити] При цьому часто чути шум або скрегіт. Іноді у стані сонного параліча може появиться відчуття перебування поруч сторонньої живої істоти, у тому числі людина може периферичним зором бачити розмиті темні фігури. Через це явище у фольклорі деяких народів появились люди-тіні. Сонний параліч виникає у момент пробудження, на відміну від галюцинацій, котрі значно частіше сприймаються при засинанні. Якщо галюцинації з'являються при пробудженні, їх називають гіпнопомпічними. Наприклад, пробудження від удаваного звуку вибуху — гіпнопомпічний звуковий образ з підсвідомого (вибух у сні, гуркіт, шум), котрий може залежати від сюжету сну або зовнішніх факторів (падіння з ліжка, спроба різко розбудити сплячого).

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Why Am I Having Hypnagogic Hallucinations? — University Health News. Архів оригіналу за 30 жовтня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.
  2. Sleep Hallucinations - Symptoms and Risk Factors. www.sleepeducation.org. Архів оригіналу за 27 квітня 2020. Процитовано 12 травня 2017.
  3. Свааб Дик. VI.7. Нарколепсия: Слабость от смеха // {{{Заголовок}}} = Wij zijn ons brein. Van Baarmoeder tot Alzheimer / Пер. с нидерл. Д.В. Сильвестрова. — СПб. : Изд-во Ивана Лимбаха, 2014. — С. 192. — 3000 прим. — ISBN 978-5-89059-202-6.
  4. Health Report - 30/10/00: Hypnagogic Images in Normals and Amnesics. 9 листопада 2000. Архів оригіналу за 9 листопада 2000. Процитовано 12 травня 2017.