Гіпноз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Photographic Studies in Hypnosis, Abnormal Psychology (1938)

Гіпно́з, навіювання (грец. υπνος — «сон») — тимчасовий стан свідомості, що характеризується звуженням її обсягу і різким фокусуванням на утриманні навіювання[прояснити], що пов'язано зі зміною функції індивідуального контролю і самосвідомості. Стан гіпнозу настає в результаті спеціальних впливів гіпнотизера або цілеспрямованого самонавіювання. У загальнішому сенсі, гіпноз це соціально-медичне поняття про комплекс методик цілеспрямованого словесно-звукового впливу на психіку людини, через загальмовану певним способом свідомість.

Згідно сучасних уявлень, на відміну від уявлень І. П. Павлова, гіпнотичний стан або транс відносять до окремого режиму роботи мозку і тіла[джерело не вказане  81  день]. З точки зору сучасних уявлень, гіпнотичний стан є постстресовою реакцією організму. У відповідь на гіпногенний стрес запускаються природні адаптаційні механізми, чим і обумовлені такі гіпнотичні феномени, як анальгезія, анестезія, амнезія та багато інших. Саме наявністю гіпногенного стресу і поетапної адаптації до стресу обумовлений, в більшості випадків, терапевтичний ефект гіпнотерапії. (В цьому випадку вплив та реакцію організму і психіки можна прирівняти до адаптації до будь-якого не специфічного стресового чинника. Подібним способом обумовлений і терапевтичний ефект будь-яких фізіопроцедур та емоційно-стресової терапії.)[джерело не вказане  81  день]

Особа-спеціаліст, яка володіє технікою гіпнозу називається гіпнотизером.

Термінологія[ред.ред. код]

У «Російсько-українському медичному словнику», виданому у 1920 р. під головуванням професора Корчак-Чепурківського, максимально повно подавалася питома народна українська лексика або, в разі відсутності потрібних українських слів, терміни творилися із морфем української мови, максимально уникаючи запозичень. Але в 1930-ті роки з'явилися спеціальні бюлетені, у яких були надруковані цілі низки українських медичних термінів, що підпадали під заборону. Серед інших, з ужитку був вилучений і термін «навіювання»[1], який здавна використовувся для означення гіпнозу[2]. Стилістично збагачена вже на той час українська медична національна лексика була повністю знекровлена і майже зникла з фахового спілкування.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Псі Це незавершена стаття з психології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Псі Це незавершена стаття з психотерапії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.