Гіпотеза випадкового блукання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гіпотеза випадкового блукання це фінансова теорія, яка стверджує, що ціни на фондовому ринку змінюються згідно випадкового блукання (тобто зміни цін є випадковими випадковими) і, таким чином, не можуть бути передбачені.

Концепцію можна простежити до французького брокера Жуля Рено[en], який опублікував книгу в 1863 році, а потім до французького математика Луї Башельє чия докторська дисертація під назвою "Теорія Спекуляції" (1900) містила деякі визначні висновки та коментарі. Ці ж ідеї пізніше були розвинуті професором Школи менеджменту Слоуна Массачусетського технологічного інституту[en] Полом Кутнером[en] у його книзі 1964 року "Випадковий характер цін на фондовому ринку".[1] Термін був популяризований у книзі 1973 року ""Випадкова прогулянка по Уолл-стріт"[en]" Бертона Малкіеля, професора економіки Прінстонського університету,[2] і використовувався раніше в статті Юджина Фами 1965 року "Випадкові блукання цін на фондовому ринку",[3] яка була менш технічною версією його докторської дисертації. Теорія про те, що ціни на акції рухаються випадковим чином, була раніше запропонована Морісом Кендалом[en] у його статті 1953 року "Аналіз економічних часових рядів, частина 1: Ціни".[4]

Питання про те, чи є фінансові дані випадковим блуканням, все ще залишається актуальним і складним. Можна отримати один з двох можливих результатів: дані є випадковими блуканнями або не є такими. Для дослідження того, чи є спостережувані дані випадковим блуканням, були запропоновані деякі методи або підходи, наприклад, тести дисперсійного відношення,[5] показний Херста[en][6] та тестування сурогатних даних[en].[7]

Перевірка гіпотези

[ред. | ред. код]
Перевірка гіпотези випадкового блукання шляхом збільшення або зменшення вартості фіктивної акції на основі парного/непарного значення десяткових дробів числа пі. Графік нагадує біржовий графік.

Бертон Гордон Малкіел, професор економіки Прінстонського університету і автор книги "Випадкова прогулянка по Уолл-стріт", провів тест, в якому його студенти отримали гіпотетичну акцію, яка спочатку коштувала п'ятдесят доларів. Ціна закриття акцій за кожен день визначалася шляхом підкидання монети. Якщо випадала решка, то ціна закривалася на півпункту вище, а якщо решка — на півпункту нижче. Таким чином, кожного разу ціна мала п'ятдесят на п'ятдесят шансів закритися вище або нижче, ніж у попередній день. На основі тестів визначалися цикли або тренди. Потім Малкіел відніс результати у вигляді діаграм і графіків графіцисту, людині, яка "прагне передбачити майбутні рухи, намагаючись інтерпретувати минулі моделі, виходячи з припущення, що 'історія має тенденцію повторюватися'.[8] Графіцист сказав Малкіелу, що їм потрібно негайно купити акції. Оскільки підкидання монети було випадковим, фіктивні акції не мали загальної тенденції. Малкіел стверджував, що це вказує на те, що ринок і акції можуть бути такими ж випадковими, як і підкидання монети.

Ціноутворення активів з випадковим блуканням

[ред. | ред. код]

Моделювання цін на активи за допомогою випадкового блукання має вигляд:

де

це постійна дрейфу

це стандартне відхилення прибутковості

зміна в часі

є н.о.р. випадковою величиною, що задовольняє .

Гіпотеза невипадкового блукання

[ред. | ред. код]

Є й інші економісти, професори та інвестори, які вважають, що ринок є певною мірою передбачуваним. Ці люди вважають, що ціни можуть рухатися в тренді, і що вивчення минулих цін може бути використано для прогнозування майбутнього напрямку цін.(Плутається Випадковість та Незалежність)[прояснити: ком.] Були проведені деякі економічні дослідження, які підтримують цю точку зору, і була написана книга двома професорами економіки, які намагаються довести, що гіпотеза випадкового блукання є хибною.[9]

Мартін Вебер, провідний дослідник у галузі поведінкових фінансів, провів багато тестів та досліджень щодо виявлення тенденцій на фондовому ринку. В одному зі своїх ключових досліджень він спостерігав за фондовим ринком протягом десяти років. Протягом цього періоду він розглядав ринкові ціни на предмет помітних тенденцій і виявив, що акції з високим зростанням цін у перші п'ять років, як правило, ставали менш ефективними протягом наступних п'яти років. Вебер та інші прихильники гіпотези невипадкового блукання наводять цей факт як ключовий фактор, що підтверджує та суперечить гіпотезі випадкового блукання.[10]

Ще один тест, який провів Вебер, що суперечить гіпотезі випадкового блукання, полягав у тому, що акції, які були переглянуті в бік збільшення прибутку, випереджають інші акції протягом наступних шести місяців. Маючи ці знання, інвестори можуть мати перевагу в прогнозуванні того, які акції виводити з ринку, а які — акції з підвищеним прогнозом — залишати. Дослідження Мартіна Вебера заперечують гіпотезу випадкового блукання, оскільки, за Вебером, існують тенденції та інші підказки для прогнозування фондового ринку.

Професори Ендрю В. Ло та Арчі Крейг МакКінлей, професори фінансів у Школі менеджменту Слоуна Массачусетського технологічного інституту[en] та Університету Пенсильванії, відповідно, також представили докази, які, на їхню думку, свідчать про те, що гіпотеза випадкового блукання є хибною. У їхній книзі "Невипадкова прогулянка по Уолл-стріт" (A Non-Random Walk Down Wall Street) представлено низку тестів і досліджень, які, як повідомляється, підтверджують думку про те, що на фондовому ринку існують тенденції, і що фондовий ринок є певною мірою передбачуваним.[11]

Одним з елементів їх доведення є простий специфікаційний тест на основі волатильності, який має нульову гіпотезу, що стверджує:

де

це значення ціни активу на момент часу
це постійна дрейфу
член випадкового збурення, де та для (це означає, що та є незалежними, оскільки ).

Для спростування гіпотези вони порівнюють дисперсію для різних і порівнюють результати з тим, що можна було б очікувати для некорельованих .[11] Ло та МакКінлей написали статтю, Гіпотеза адаптивного ринку[en], яка пропонує інший погляд на передбачуваність цінових змін.[12]

Пітер Лінч, менеджер взаємного фонду Fidelity Investments, стверджує, що гіпотеза випадкового блукання суперечить гіпотезі ефективного ринку — хоча обидві концепції широко викладаються в бізнес-школах без видимого усвідомлення протиріччя. Якщо ціни на активи є раціональними і базуються на всіх наявних даних, як пропонує гіпотеза ефективного ринку, то коливання цін на активи не є випадковими. Але якщо гіпотеза випадкового блукання справедлива, то ціни на активи не є раціональними, як це передбачає гіпотеза ефективного ринку.[13]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Cootner, Paul H. (1964). The random character of stock market prices. MIT Press. ISBN 978-0-262-03009-0.
  2. Malkiel, Burton G. (1973). A Random Walk Down Wall Street (вид. 6th). W.W. Norton & Company, Inc. ISBN 978-0-393-06245-8.
  3. Fama, Eugene F. (September–October 1965). Random Walks In Stock Market Prices. Financial Analysts Journal. 21 (5): 55—59. doi:10.2469/faj.v21.n5.55. Процитовано 21 березня 2008.
  4. Kendall, M. G.; Bradford Hill, A (1953). The Analysis of Economic Time-Series-Part I: Prices. Journal of the Royal Statistical Society. A (General). 116 (1): 11—34. doi:10.2307/2980947. JSTOR 2980947.
  5. A.W. Lo; A.C. MacKinlay (1989). The size and power of the variance ratio test in finite samples: a Monte Carlo investigation. Journal of Econometrics. 40: 203—238.
  6. Jens Feder (1988). Fractals. Springer. ISBN 9780306428517.
  7. T. Nakamura; M. Small (2007). Tests of the random walk hypothesis for financial data. Physica A. 377: 599—615.
  8. Keane, Simon M. (1983). Stock Market Efficiency. Philip Allan Limited. ISBN 978-0-86003-619-7.
  9. Lo, Andrew (1999). A Non-Random Walk Down Wall Street. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-05774-3.
  10. Fromlet, Hubert (July 2001). Behavioral Finance-Theory and Practical Application. Business Economics: 63.
  11. а б Lo, Andrew W.; Mackinlay, Archie Craig (2002). A Non-Random Walk Down Wall Street (вид. 5th). Princeton University Press. с. 4—47. ISBN 978-0-691-09256-0.
  12. Lo, Andrew W. "The adaptive markets hypothesis: Market efficiency from an evolutionary perspective." Journal of Portfolio Management, Forthcoming (2004).
  13. Lynch, Peter (1989). One Up On Wall Street. New York, NY: Simon & Schuster Paperback. ISBN 978-0-671-66103-8.