Гіппократ Хіоський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гіппократ Хіоський (Ἱπποκράτης, лат. Hippocrates; друга половина V ст. до н. е.) — давньогрецький математик і астроном.

Гіппократ народився на острові Хіос. У молодості намагався займатися торгівлею, але не знайшов себе у цьому занятті. Перебрався до Афін де і став уславленим математиком.

Основна наукова заслуга Гіппократа — укладання першого повного зводу геометричних знань. Він назвав його Начала, заснувавши тим самим традицію, якій після нього слідували багато вчених — Евклід та ін. Ця традиція стосовно назви основоположних праць збереглася й до сьогодні. Ван дер Варден вважає, що гіппократові Начала включали I–IV книг Начал Евкліда.

Гіппократові чарунки

Декілька уривків з праць Гіппократа Хіоського дійшли до нас в коментарях Симплікія (VI ст. н. е.) до Аристотеля. Тут досліджуються так звані гіппократові чарунки — серповидні фігури, обмежені двома дугами кіл. За їх допомогою Гіппократ намагався вирішити проблему квадратури круга. Він знайшов три види таких чарунок, для яких можна побудувати рівновеликий квадрат, але вирішити задачу у загальному вигляді йому не вдалося. У XIX ст. було доведено, що за допомогою циркуля і лінійки квадрувати круг неможливо.

Гіппократ займався і іншою відомою задачею древності — подвоєння куба. Він звів її до задачі на вставку між двома даними відрізками двох середніх у неперервній пропорції.

Збереглися і міркування Гіппократа про природу Чумацького шляху та комет. Він був близький до того, щоб вважати їх оптичними ілюзіями.

Література та джерела[ред.ред. код]