Гіппократ Хіоський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гіппократ Хіоський
грец. Ἱπποκράτης
Народився 470 до н. е.
Хіос, община Хіосd, Північні Егейські острови, Греція
Помер 410 до н. е.
Діяльність математик, астроном, філософ
Сфера інтересів математика і астрономія

CMNS: Гіппократ Хіоський на Вікісховищі

Гіппократ Хіоський (дав.-гр. Ἱπποκράτης, лат. Hippocrates; друга половина V століття до н. е.) — давньогрецький математик і астроном.

Гіппократ народився на острові Хіос. У молодості намагався займатися торгівлею, але не знайшов себе у цьому занятті. Перебрався до Афін, де й став уславленим математиком.

Основна наукова заслуга Гіппократа — укладання першого повного зводу геометричних знань. Він назвав його Начала, заснувавши тим самим традицію, якій після нього слідували багато вчених — Евклід та ін. Ця традиція стосовно назви основоположних праць збереглася й до сьогодні. Ван дер Варден вважає, що гіппократові Начала включали I–IV книг Начал Евкліда.

Гіппократові чарунки

Декілька уривків з праць Гіппократа Хіоського дійшли до нас у коментарях Симплікія (VI ст. н. е.) до Арістотеля. Тут досліджуються так звані гіппократові чарунки — серповидні фігури, обмежені двома дугами кіл. За їхньою допомогою Гіппократ намагався вирішити проблему квадратури круга. Він знайшов три види таких чарунок, для яких можна побудувати рівновеликий квадрат, але вирішити задачу у загальному вигляді йому не вдалося. У XIX ст. було доведено, що за допомогою циркуля і лінійки квадрувати круг неможливо.

Гіппократ займався й іншою відомою задачею древності — подвоєння куба. Він звів її до задачі на вставку між двома даними відрізками двох середніх у неперервній пропорції.

Збереглися і міркування Гіппократа про природу Чумацького шляху та комет. Він був близький до того, щоб вважати їх оптичними ілюзіями.

Література та джерела[ред. | ред. код]