Гірнича промисловість Північної Кореї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гірнича промисловість КНДР

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Гірнича промисловість КНДР – одна з провідних галузей економіки КНДР. Вона задовольняє потреби країни у багатьох к.к. Забезпеченість нар. господарства мінеральною сировиною понад 75 %. Експортуються антрацит, зал. руда, кольорові і благородні метали, барит, графіт, тальк, магнезитовий клінкер, воластоніт, молібденові концентрати і каолін. Імпортуються нафта та нафтопродукти, кокс. Протягом 2-ї половини ХХ ст. розвиток отримали переробні галузі. При цьому частка інвестицій з ці галузі в сер. за рік становила 13-40 % всіх асигнувань у пром-сть.

Окремі галузі[ред. | ред. код]

Нафта імпортується (г.ч. з Китаю). Країна має два нафтопереробні заводи продуктивністю 3 млн т на рік.

Видобуток вугілля в 1983 досяг 50 млн т, при цьому 60 % видобутку складали антрацити. У 1998—2001 рр. видобуток вугілля становив бл. 90 млн т/рік. Динаміка видобутку кам'яного вугілля (млн т): 1990 – 68; 1994 – 71,5; 1998 – 62,3; 1999 – 62; 2000 – 81,2; 2001 – 80,1 [Локер С., 2000, Лондон; Є. Кіцкі, 2002, Краків]. Переважає підземний спосіб розробки родовищ. Потужність пластів антрациту 0,8-20 м, кути падіння в осн. до 25°. Пласти складної будови. Розробка ведеться в гористій місцевості, частина шахтних полів розкрита штольнями. Потужність покривних порід 300—350 м. Застосовуються системи розробки довгими і короткими вибоями. Відбійка за допомогою буропідривних робіт. Доставка конвеєрна і самопливна. Використовуються контактні електровози. Родовища бурого вугілля сильно обводнені. Потужність пластів 0,8-12 м, кути падіння 4-9о. Сер. глибина розробки 300—400 м, максимальна – 500—700 м. Родов. в осн. розкриті похилими стовбурами. Переважає система розробки довгими стовпами за простяганням, довжина лав 60-80 м. Діють комплексно-механізовані лави. Один з найбільших – буровугільний кар'єр «Йонхін» річною потужністю 1,5 млн т.

Видобуток залізняку ведеться на найбільшому родов. Мусан (пров. Хамгьон-Пукто) відкритим способом. Виробництво первинної залізорудної продукції на комплексі ГЗК Мусан (Musan) у 1998 р. становило бл. 10 млн т/рік. Руда збагачується магнітною сепарацією до 50-60 %. Осн. споживачі – металург. завод ім. Кім Чхека (Kim Chaek) і завод в м. Чхонджін продуктивністю 4 млн т/рік, який має застарілу технологію. Транспортування концентрату здійснюється в осн. рудопроводами довж. бл.100 км. На 2-у за запасами і обсягу видобутку родов. Иллюль (пров. Хванхе-Намдо) розробка здійснюється відкритим способом. Високий вміст заліза в руді дозволяє використати її без збагачення. Осн. споживач руди – завод «Хванхе» в місті Соннім. Інше сталеливарне виробництво Нампо (Nampo) має продуктивність 3 млн т/рік і нещодавно модернізоване.

Видобуток руди здійснюється також на рудниках Черьонґ (Chaeyong), Токсонґ (Toksong), Токхен (Tokhyon), Унріл (Unryul), Токонсонґ (Tokonsong), Сотґхунґ (Songhung), Комдок (Komdok), Гасон (Hason), Сегаері) Sehaeri і інш.

У 2001 р. видобуток Fe — руд в КНДР (в дужках за 2000 р.) склав (в млн т): 10 (10); [Mining J. — 2002. — 339, № 8693. — Р. 25-27]. Видобуток вольфрамових руд здійснюється г.ч. в центральній частині країни. Розробка – підземним способом. Найбільше родов. Манньйон розкрите шахтними стовбурами на глиб. 700—800 м. Руда збагачується гравітаційними та сульфідно-флотаційними способами. Концентрат містить WO3 60-65 %.

Видобуток руд кольорових металів здійснюється г.ч. підземним способом, і зосереджена на півночі країни. Родов. свинцево-цинкових та мідних руд розкриті штольнями, часто в поєднанні з вертикальними або похилими стовбурами. Застосовується стелеуступна система розробки та система з магазинуванням руди. Коефіцієнт добування руд 80-90 %. Збагачення руд – в осн. флотацією. Для розробки комплексних мідно-золото-срібних (родов. Сонхін, Хольдон та інш.) шахтні поля розкриті штольнями і вертикальними стовбурами. Очисні роботи здійснюються методом суцільної виїмки. При збагаченні використовуються флотаційні і гравітаційні схеми.

Поліметали. Реконструйовано ГЗК з видобутку і переробки Pb-Zn-руд Комдок (Komdok) продуктивністю 100 тис. т руди на рік. Продовжується експлуатація монацитового ГЗК Челсан (Chelsan) продуктивністю 1500 т/рік. Запаси монациту в гірському відведенні підприємства оцінюються в 500 тис. т.

Монацит. На заході, біля Китайського кордону, родовища монациту, оцінені в 500 тис. т, розробляються рудником Челсан (Chelsan). Монацитопереробна фабрика має продуктивність 1500 тис.т/рік, основний оператор – японсько-корейська компанія International Chemical Joint Venture Corp.

Гірниче машинобудування[ред. | ред. код]

У КНДР є дек. заводів гірничого обладнання (г.ч. в Пхеньяні), що випускають механізоване кріплення, вузькозахопні комбайни, скребкові і стрічкові конвеєри, прохідницькі комбайни, гідравлічні стояки, енергоустаткування, автомобілі, екскаватори, бульдозери, бурові установки, компресори і інш.

Геологічна служба. Наукові установи. Підготовка кадрів. Друк[ред. | ред. код]

Геол. і гірничі роботи в КНДР проводяться під керівництвом Мін. освоєння мінеральних ресурсів, геол. управлінь при мін-вах вугільної, металургійної і хім. промисловості; НДІ в галузі геології і гірництва – в Геол. інституті АН КНДР (Пхеньян), НДІ та проектних інститутах при відповідних мін-вах. Гірн.-геол. кадри готують університет імені Кім Ір Сена і Політехн. інститут ім. Кім Чхека в Пхеньяні, ряд інших вузів. Основні періодичні видання – ж-ли «Чічжіль ква чірі», «Кванон кісуль».

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]