Гірський кришталь (яйце Фаберже)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яйце Фаберже
«Гірський кришталь»
Рік 1896
Замовник Микола II
Перший власник Олександра Федорівна Романова
Теперішній власник
Країна Flag of the United States.svg США
Особа чи установа Художній музей Вірджинії[1]
Рік придбання 1947[2]
Дизайн та матеріали
Майстер Михайло Перхін
Мініатюрист Йоганнес Зенграф
Матеріали Гірський кришталь, золото, смарагди, діаманти, емаль, акварель по слоновій кістці
Висота 25,40 см
Діаметр 10,16 см

Імператорське великоднє яйце «Гірський кришталь» (або «Мініатюри, що обертаються») виготовлене ювелірною фірмою Карла Фаберже на замовлення російського імператора Миколи II у 1896 році. Було подароване імператором дружині Олександрі Федорівні[1].

Дизайн[ред. | ред. код]

Сюрприз[ред. | ред. код]

Всередині кришталевого яйця вертикальна золота вісь тримає дванадцять мініатюр, на яких зображені палаци і резиденції, що були пам'ятними для Олександри Федорівни, як місця з її дитинства та юності, а також пов'язані із зустрічами з Миколою у ранні часи їх знайомства та важливими для подружжя подіями. Кожна мініатюра — в золотій рамці зі смарагдом на вершині. Натисканням на великий смарагд на вершині яйця приводиться в дію механізм, який обертає мініатюри всередині яйця: спеціальний гачок рухається і гортає мініатюри подібно тому, як гортають сторінки книжки[3] (див. відео на YouTube).

На мініатюрах зображені:

Всі мініатюри, окрім двох, підписані мініатюристом Йоганнесом Зенграфом (Johannes Zehngraf, 1857–1908)[1][4].

Історія[ред. | ред. код]

Яйце було подароване царем Миколою II дружині Олександрі Федорівні 24 березня 1896 року. Вона отримала його на пасхальному тижні того ж року, коли молода пара зійшла на престол Російської імперії[3].

Відомо, що 1909 року яйце перебувало в навчальній кімнаті імператриці в Зимовому палаці. У 1917 році разом з іншими коштовностями імператорської родини воно було конфісковано Тимчасовим урядом і в складі близько сорока інших яєць розміщене в Збройовій палаті Московського Кремля. У 1930 році контора «Антикваріат» продала десять яєць Фаберже, серед яких було яйце «Гірський кришталь», нью-йоркській галереї «Hammer» за 8000 руб. (близько $4000). В 1945 році воно стало п'ятим і останнім великоднім яйцем, придбаним дружиною керівника General Motors Ліліан Томас Пратт для своєї колекції виробів Фаберже[5]. Після смерті Ліліан Томас Пратт у 1947 році яйце за заповітом перейшло у власність Художнього музею Вірджинії.[6]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Imperial Rock Crystal Easter Egg (англ.)
  2. Fabergé collection fact sheet (англ.)
  3. а б в David Park Curry (1995). Faberge. Virginia Museum of Fine Arts. 
  4. 1896 Egg with Revolving Miniatures. Mieks Faberge Eggs. Процитовано 2012-04-30. 
  5. 1896 Egg with Revolving Miniatures
  6. Lowes 2001, pgs. 47-48

Посилання[ред. | ред. код]