Гірський перевал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Топологічна модель перевалу
Італія. Перевал Гранд Сен-Бернар в Альпах (на першому плані — давня дорога через гори), червень

Перева́л — найнижче, доступне і безпечне для переходу місце в гребні гірського хребта, масиву чи іншого вододілу.

Загальний опис[ред.ред. код]

З погляду топографії, перевалом є сідловина між двома висотами (горами). На лінії, що з'єднує ці висоти, перевал — це найнижча точка поверхні, а на перпендикулярі (в плані) — найвища. Зазвичай, перевал є найвищою за абсолютною висотою точкою шляху з долини в долину.

Через перевали часто проходять пішохідні та в'ючні стежки, автомобільні, залізничні та інші шляхи. Верхня частина перевалу — часто єдине рівне (і сухе) місце в горах, тому на багатьох перевалах здавна розташовували будівлі (башти, замки) або навіть невеличкі населені пункти. З військового погдяду перевал може бути стратегічно важливим об'єктом.

В Українських Карпатах прокладено автомобільші шляхи й залізниці через Яблуницький перевал та Ужоцький перевал, шосе — через Верецький перевал, Вишківський перевал та чимало інших. У Кримських горах збудовано шосе з тролейбусною лінією через Ангарський перевал.

Класифікація перевалів[ред.ред. код]

За доступністю для проходження в різні пори року розрізняють перевали цілорічного і сезонного функціонування.

У спортивному туризмі перевали класифікують за категоріями трудності прохождення його туристами. Категорія трудності визначається за висотою перевалу, крутизною схилів тощо. Виділяють 3 категорії трудності перевалів, кожна з яких має підкатегорії А і Б. Перевали 1А категорія трудності найпростіша. 3Б категорія трудності — найскладніша. Перевали, складність яких нижче 1А — некатегорійні (н/к). Перевали, складність яких збільшена (наприклад внаслідок заледеніння, снігопаду тощо) позначають «зірочкою» — 2А*.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Земля Це незавершена стаття з географії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.