Гірський притулок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Притулок на Плісці

Ѓірський прит́улок — об'єкт туристичної інфраструктури, розташований переважно за межами населених пунктів, здебільшого уздовж туристичних маршрутів. Дані споруди є капітальними, постійними, виконують рекреаційну функцію для гірських туристів, а в разі необхідності ― забезпечують виживання для осіб, що потрапили у небезпеку.

В Україні значна кількість притулків постала на базі збудованих у 1960-х рр. мисливських будинків, реконструйованих і догляданих ентузіастами на громадських засадах. Можуть знаходитись на балансі відповідних лісових господарств. Такі споруди в абсолютній своїй більшості є загальнодоступними і безоплатними.

Такі будинки переважно одно- або двокімнатні, зрідка півтораповерхові і трикімнатні. Збудовані з дерева, забезпечені металевими печами («буржуйками»), зрідка ― цегляними.

Громадські (безоплатні)[ред. | ред. код]
Приватні (платні)[ред. | ред. код]

На початку 2010-х рр. в зв'язку з інтенсивним розвитком активного туризму, в популярних місцях почали з'являтися приватні (тобто комерційні) притулки. Відмінність від високогірних готелів у спектрі послуг. В притулках переважно великі гуртожитні кімнати, кухня спільна, окремих зручностей немає.

До таких станом на початок 2019 р. відносяться:

Неіснуючі (1880-ті ― 1940-ті)[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Притулок. wikimapia.org (укр.). Процитовано 15 січня 2019. 
  2. Marmaros Rescue Hut. www.facebook.com (англ.). Архів оригіналу за 15 лютого 2022. Процитовано 15 січня 2019. 
  3. Туристичний притулок Явірник. www.facebook.com (англ.). Процитовано 15 січня 2019.