ДС3

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ДС3
Locomotive DS3-012 2012 G1.jpg
ДС3-012
Основні дані
Роки будування 2002 - 2008
Країна будування Україна Україна
Заводи ДЕВЗ (спільно з Siemens)
Разом побудовано 18
Країни експлуатації Україна Україна
Ширина колії 1520 мм
Рід служби універсальний (вантажо-пасажирський)
Технічні дані
Рід струму і напруга
у контактній мережі
змінний, 25 кВ 50 Гц
Конструкційна швидкість 160 км/год
Осьова формула 2о — 2о
Робоча маса 90 т
Тип ТЕД АД914
Тривала потужність ТЕД 4 × 1200 кВт
Перший ДС3
Перший ДС3
Електровози ДС3 в депо Київ-Пасажирський.

Електровоз ДС3 — електровоз змінного струму, виробництва Дніпропетровського електровозобудівного заводу спільно з Siemens.

Електровоз розроблений як універсальний для роботи з вантажними і пасажирськими поїздами на електрифікованих залізницях. ДС3 отримав жаргонне прізвисько «Дуся», очевидно через співзвучність зі своїм визначенням («де-ес»). Виробництво електровозів спільне, а саме: Siemens — силова електроніка тягового приводу, ДЕВЗ — механічна частина, допоміжні машини, Смілянський електромеханічний завод — тягові двигуни. На жаль, зараз не всі машини ДС3 працюють з пасажирськими (чи вантажними) потягами — деякі стоять в локомотивному депо Київ-Пасажирський як неробочі, деякі передані у Державний економіко-технологічний університет транспорту як учбова одиниця, а деякі можуть бути взагалі списані.

Конструкція[ред. | ред. код]

Механічна частина електровоза багато в чому уніфікована з електровозом ДЕ1 — два двовісні візки із зварними рамами, незбалансованим пружинним підвішуванням і двостороннім натисканням гальмівних колодок на колеса. Передача сил тяги та гальмування на раму електровоза — похилими тягами, по одній на кожен візок, як і у електровозів ВЛ85, ЕП1, 2ЕС5К.

Двигуни[ред. | ред. код]

Тягові двигуни електровоза — трифазні асинхронні з короткозамкненим ротором. Живляться тягові двигуни від двох розташованих в середині кузова перетворювачів лінійною напругою до 2200 В, порахувавши амплітудне значення якого (2200 * sqrt 2 = 3100), можна дізнатися значення напруги проміжної ланки постійного струму і зробити висновок про можливість створення на базі ДС3 електровоза подвійного живлення. Векторне управління перетворювачами, як і управління іншим обладнанням електровоза, здійснює мікропроцесорна система. Режим роботи тягових двигунів задається реверсивним перемикачем і двома рукоятками — рукояткою швидкості і рукояткою завдання тягової (при переміщенні від себе) і гальмівний (при переміщенні на себе) сили.

Допоміжні машини також мають асинхронний привід. Для охолодження тягових двигунів на електровозі встановлено два відцентрових мотор-вентилятори, для постачання стисненим повітрям — два V-подібних чотирициліндрових компресор а ПК-3, 5. На пневматичній панелі встановлений як пасажирський повітророзподільник 292 с електроповітророзподілювачем 305, так і вантажний повітророзподільник 483, що визначає можливість використання ДС3 в обох видах руху.

Основні характеристики[ред. | ред. код]

  • Ширина колії: 1520 мм.
  • Система струму: змінний 50 Гц, 25 кВ.
  • Осьова формула: 2о — 2о.
  • Конструкційна швидкість: 160 км/год.
  • Робоча маса: 90 т.
  • Потужність тягових електродвигунів: 4×1200 кВт.

Експлуатація[ред. | ред. код]

Усі електровози серії приписані до локомотивного депо Київ-Пасажирський Південно-Західної залізниці. Однак станом на грудень 2018 року експлуатуються лише 4 із них — під заводським номером 004, 011, 012, та 018. Всі інші або стоять неробочі в депо (поки їх не відремонтують), або передані в Державний університет транспорту, або, можливо, списані. Станом на грудень 2019 експлуатуються теж чотири із них - під номером 011, 012, 015, 018. Всі інші не працюють, деякі в депо неробочі, деякі в ГЕТУТ у м. Київ, дехто в Базі Запасу Чорний Острів На жаль, тільки недавно чотирьом останнім електровозам даної серії виповнилось 10 років при середній експлуатації (як мінімум) 25 років. Критики залізничного транспорту кажуть, що дані електровози не витримали жахливої експлуатації.

Капітальний ремонт[ред. | ред. код]

Заводські номери 002, 015 недавно відремонтовані і перефарбовані в кольори логотипу Укрзалізниці

Посилання[ред. | ред. код]