ДТЕК

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ТОВ «ДТЕК»
Тип Товариство з обмеженою відповідальністю
Форма власності товариство з обмеженою відповідальністю
Галузь енергетика
Засновано 2002
Засновник(и) System Capital Management
Штаб-квартира Україна Київ
Попередні назви Асоціація «Донбаська паливно-енергетична компанія»
Корпорація «Донбаська паливно-енергетична компанія»
Ключові особи Тімченко Максим Вікторович (Генеральний директор)
Продукція вугілля, газ, теплова, вітрова, сонячна електроенергія, послуга зарядки електромобілів
Виторг $4 366 млн (2015, МСФЗ)
Чистий прибуток -$1 916 млн (2015, МСФЗ)
Власник(и) Систем кепітал менеджмент
Співробітники 70 тис.
Холдингова компанія System Capital Management
Дочірні компанії Ботієвська вітрова електростанція
dtek.com/ua

ДТЕК (англ. DTEK) — найбільша приватна вертикально-інтегрована енергетична компанія України [1].

Група розвиває бізнеси з видобутку природного газу і вугілля, відновлюваної та теплової генерації електроенергії, розподілу електроенергії електромережами, постачання електроенергії клієнтам, впровадження енергоефективних рішень, зарядці електромобілів. Напрямок Innovation DTEK реалізує проєкти у сфері технологічної та цифрової трансформації енергетики. Компанія також управляє освітньою бізнес-платформою Академія ДТЕК[1]

Головний офіс компанії знаходиться у Києві.

В енергосистемі працюють 28 енергоблоків ТЕС ДТЕК з 35 доступних.[2]

Напрямки бізнесу[ред. | ред. код]

Відновлювальна енергетика[ред. | ред. код]

Один з вітряків Орлівської ВЕС

ДТЕК ВДЕ виробляє електроенергію на вітрових і сонячних електростанціях. Компанія керує двома ВЕС і двома СЕС загальною потужністю 510 МВт, що складає 15 % ринку потужностей ВДЕ України.

Видобуток природного газу і газового конденсату[ред. | ред. код]

ДТЕК Нафтогаз (англ. DTEK Oil&Gas) — операційна компанія, яка відповідає за нафтогазовий напрям у структурі енергетичного холдингу ДТЕК[3].

У портфель активів входять «Нафтогазвидобування» і «Нафтогазрозробка», що здійснюють розвідку та видобуток вуглеводнів на трьох ліцензійних ділянках у Полтавській та Харківській областях[4]. 2017 року видобуток природного газу склав 1,65 млрд куб. м.[2]

Видобуток вугілля і генерація електроенергії[ред. | ред. код]

ДТЕК Енерго забезпечує замкнений цикл виробництва електроенергії з вугілля. Встановлена потужність в генерації електроенергії перевищує 13 ГВт. У вуглевидобутку створено повний виробничий цикл: видобуток і збагачення вугілля, сервісне обслуговування шахтного устаткування[5].

Розподіл електроенергії[ред. | ред. код]

ДТЕК Мережі розвиває бізнес з розподілу електроенергії й експлуатації електромереж в Києві, Дніпропетровській і Донецькій областях. Підприємства обслуговують 3,5 млн домогосподарств і 90 тис. підприємств[6].

Компанія забезпечує стратегічне управління створеними внаслідок анбандлінгу операторів системи розподілу — «ДТЕК Київські електромережі», «ДТЕК Дніпровські електромережі» і «ДТЕК Донецькі електромережі», а також «ДТЕК Високовольтні мережі» і «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля»[7].

Постачання електроенергії[ред. | ред. код]

D.Solutions відповідає за роздрібне постачання електроенергії, послуги у сфері енергоефективності та зарядки електромобілів. Компанія керує компаніями-постачальниками електроенергії, створеними в результаті анбандлінгу: Київські енергетичні послуги, Дніпровські енергетичні послуги, Донецькі енергетичні послуги. Також D.Solutions керує бізнесом у сфері енергоефективності ДТЕК ЕСКО і мережею швидкісних зарядних станцій STRUM (станом на травень 2019 р. в Києві функціонує 10 зарядок потужністю 50 кВт кожна)[8].

Трейдинг енергоресурсами[ред. | ред. код]

D.Trading — компанія, що відповідає за розвиток оптової торгівлі енергоресурсами в Україні і на зовнішніх енергоринках, працює з великими клієнтами[8].

Бізнес-освіта[ред. | ред. код]

Academy DTEK — відкрита освітня бізнес-платформа, яка застосовує у своїй діяльності інноваційні HR-практики. Партнер провідних міжнародних бізнес-шкіл і організацій — INSEAD, IE Business School, Thunderbird, HRCI, Києво-Могилянської бізнес-школи. За дев'ять років роботи фахівці Academy DTEK розробили понад 2 тисячі авторських освітніх програм і стандартів, навчили 220 тисяч представників бізнесу, державних органів, громадських організацій[9].

Розслідування[ред. | ред. код]

2017 року Генеральна прокуратура України порушила два кримінальних провадження щодо завищення податкового кредиту з ПДВ підприємствами групи компаній ДТЕК: ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (ЄДРПОУ 00178353), ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» (ЄДРПОУ 37014600), ТОВ «Техремпоставка» (ЄДРПОУ 31366910), ТОВ «Інтеренергосервіс» (ЄДРПОУ 34063592), ТДВ "Шахта «Білозерська» (ЄДРПОУ 36028628) шляхом придбання неіснуючої сільськогосподарської продукції (макухи, шрота соняшникового та олії соняшникової нерафінованої) у фіктивних підприємств[10][11].

У 2020 році Антимонопольний комітет оштрафував «ДТЕК Західенерго» і «Д.Трейдінг» з групи ДТЕК Ріната Ахметова на 275,2 млн грн за зловживання монопольним становищем.[12]

У другій половині холодної зими 2021, у період з 1 січня по 9 лютого 2021 року на енергоблоках ТЕС генеруючих компаній відбулося 92 аварійні зупинки енергоблоків, їх основною причиною стали порушення в діях персоналу та керівництва, а не техногенні чинники. До такого висновку прийшла державна інспекція з енергетичного нагляду України, за підсумками аварійних зупинок енергоблоків за цей період комісіями з розслідування технологічних порушень вже розслідувано і складено 75 актів технологічних порушень. Подібні відключення призвели до виходу 6270 МВт генеруючої потужності.[13] Очільник відомства Валерій Тарасюк вже заявив, що ТЕС допустили грубі порушення при формуванні складських запасів вугілля перед початком опалювального сезону.[14]

Історія компанії[ред. | ред. код]

 • ДТЕК створено у 2005 році (за іншими даними — 2002) для управління енергетичними активами групи СКМ[15]. Основою стали: «Павлоградвугілля», «Шахта Комсомолець Донбасу», «Східенерго», «Сервіс-Інвест». У 2006 р до складу компанії увійшли: «ПЕМ-Енерговугілля», ЦЗФ «Павлоградська» та «Курахівська». У наступному році приєдналися ЦЗФ «Добропільська», «Октябрська» і Моспинське ВПП[16]. Також в 2007 була розпочата масштабна програма модернізації всіх енергоблоків «Східенерго»[17], а рейтингові агентства Moody's і Fitch вперше присвоїли компанії міжнародні кредитні рейтинги[16].
 • У 2008 р. для реалізації проєктів у вітроенергетиці створена компанія «Винд Пауер»[18]. Надалі вона увійшла до складу операційної компанії ДТЕК ВДЕ, що управляє сьогодні всіма активами ДТЕК у сфері відновлюваної енергетики[19].
 • У 2009 р. компанія вперше виконала експорт електроенергії в Угорщину, Румунію і Словаччину, отримавши відповідне право на аукціоні з доступу до міжнародних мереж[16].
 • З 2010 р ДТЕК є членом європейських галузевих асоціацій EURACOAL і EURELECTRIC, а також Альянсу Глобального договору ООН в Україні. З 2011 р. — CSR Europe[16]. У тому ж році, ДТЕК став найбільшим приватним акціонером ПАТ «Київенерго», що володіє 71,8 % акцій компанії[20]. Також Фонд державного майна і ДТЕК уклали договори оренди і концесії державних підприємств «Добропіллявугілля», «Ровенькиантрацит» і «Свердловантрацит»[21]. У травні 2011 року був створений «ДТЕК Нафтогаз» для розвитку проєктів в нафтогазовій галузі[22].
 • У 2012 р. запущені турбіни першої черги Ботієвської ВЕС, що став першим інвестиційним проєктом у відновлюваній енергетиці. ВЕС вийшла на проєктну потужність в 2014 р., ставши найбільшим в Україні вітропарком[23].
 • Перше придбання вугільних активів за межами України відбулося в 2012 р. До складу ДТЕК увійшли "Шахтоуправління «Обухівська», «Донський антрацит» і «Сулінантрацит» (РФ)[24].
 • У 2013 р. ДТЕК почав поставки газу з Європи[25] і придбав пакет акцій Нафтогазвидобування — найбільшої приватної газодобувної компанії України[26].
 • У 2014 р. ДТЕК завершив процес реформування системи управління бізнесом, розпочатий в 2011 р. Створена керуюча компанія ДТЕК і три операційні компанії: ДТЕК Енерго, що забезпечує управління активами в вуглевидобутку, тепловій енергетиці і дистрибуції електроенергії, ДТЕК ВДЕ — в альтернативній енергетиці та ДТЕК Нафтогаз — у видобутку природного газу[16]. Наступного року створена четверта операційна компанія для надання комплексних послуг з енергоефективності — ДТЕК ЕСКО[16].
 • В 2016 р. «Нафтогазвидобування» видобула рекордні 1,6 млрд м³ природного газу[27]. У 2017 р. введено в експлуатацію перший об'єкт в геліоенергетиці — Тріфанівську СЕС в Херсонській області[28].
 • Також в 2017 р. ДТЕК втратив контроль над своїми підприємствами, які розташовані в окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО). Серед них: «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу», «Моспинське ВПП», «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», «ДТЕК Східенерго» (ВП «Зуївська ТЕС»), «ДТЕК Донецькобленерго», «Техремпоставка», «ДТЕК Свердловантрацит», «ДТЕК Ровенькиантрацит», «Електроналадка», «ДТЕК Високовольтні мережі» та «ДТЕК Сервіс»[29].
 • У 2018 р. в рамках реформи ринку електроенергії завершив поділ (анбандлінг) функцій поставки і розподілу електроенергії. Внаслідок анбандлінга на базі «Київенерго», «Дніпрообленерго» та «Донецькобленерго» створені оператори систем розподілу — «ДТЕК Київські електромережі», «ДТЕК Дніпровські електромережі» і «ДТЕК Донецькі електромережі». Незалежно від них почали роботу три компанії-постачальники: «Київські енергетичні послуги», «Дніпровські енергетичні послуги», «Донецькі енергетичні послуги». Стратегічне управління створеними ОСР, а також «ДТЕК Високовольтні мережі» і «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» здійснює операційний холдинг «ДТЕК Мережі».
 • Для координації роботи компаній-постачальників створений незалежний операційний холдинг D.Solutions (ТОВ «Д.Солюшнс»).
 • Також створена компанія D.Trading (ТОВ «Д.Трейдінг»), яка відповідає за розвиток оптової торгівлі енергоресурсами в Україні і на зовнішніх енергоринках[7]
 • У 2018 році ДТЕК запустив мережу швидкісних зарядних станцій для електромобілів STRUM[30].
 • 18 вересня 2020 року Окружний суд Амстердама на вимогу Сбербанку Росії до DTEK Energy B.V про виплату близько $45,1 млн запровадив забезпечувальні заходи стосовно деяких її активів у Голландії.

Соціальне партнерство[ред. | ред. код]

Громада своїми руками[ред. | ред. код]

«Громада своїми руками» — це щорічний конкурс міні-проєктів, спрямованих на активізацію суспільства та вирішення актуальних соціально-економічних проблем міста.[31]

Метою конкурсу є сприяння розвитку громадської активності та ініціативності серед жителів через проведення відкритого конкурсу грантів і міні-грантів «Громада своїми руками» для громадських організацій, органів самоорганізації населення, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та ініціативних груп активістів, спрямованих на вирішення локальних проблем та перетворення суспільного простору територіальних громад.[32]

З 2007 по 2013 рік у рамках ПСП було реалізовано більше 747 проєктів, в які ДТЕК інвестував більше 249 млн грн.[33]

Енергоефективні школи[ред. | ред. код]

Інноваційний Проєкт «Енергоефективні школи: нова генерація»  є одним із найуспішніших освітніх проєктів з енергоефективності в Україні. Проект має пропагувати серед школярів, батьків та вчителів дбайливе ставлення до енергоресурсів, формування особистої відповідальності за тепло та комфорт у своїх помешканнях, виховання свідомого екологічно-орієнтованого споживача житлово-комунальних послуг.

Програму «Енергоефективні школи» розроблено благодійною організацією «Інститут місцевого розвитку» (ІМР) у 2009 р. за Проєктом USAID «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» (РМТ) та реалізовано у 24 школах восьми міст-партнерів Проєкту РМТ.   Подальше впровадження програми відбувалося на якісно новому рівні в рамках Проєкту ДТЕК «Енергоефективні школи» впродовж останніх п'яти років.  За цей час удосконалено структуру та оновлено навчально-методичне забезпечення Проєкту. Зокрема, для курсу за вибором «Основи енергопостачання та енергозбереження», що є основною складовою Проєкту, розроблено програму та навчальний посібник «Про енергопостачання та енергозбереження для майбутнього споживача» для учнів 6-8 класів, які отримали гриф МОНУ.[34]

Мета проєкту

 • виховання свідомих споживачів, які розуміють технічні та фінансові проблеми виконавців житлово-комунальних послуг та своїми діями підтримують їх: економно споживають енергетичні та інші ресурси, своєчасно за них сплачують;
 • формування відповідальних власників своєї квартири та будинку, лідерів енергоефективності, активних та мотивованих знавців житлово-комунальної грамоти.
 • Переваги Проєкту:
 • необмежене покриття через дистанційний формат навчання;
 • цілодобовий безкоштовний доступ до онлайн-платформи, що дозволяє навчатися у зручний для користувачів час;
 • можливість застосування для інклюзивної освіти;
 • актуальність інформаційних матеріалів за рахунок систематичного оновлення відповідно до змін у законодавстві та державній політиці;
 • різноманітність форм навчальних занять (у тому числі авторська онлайн-гра «Розумний будинок») та методик їх проведення;
 • можливість у режимі реального часу спостерігати за засвоєнням учнями тем навчальних курсів;
 • можливість участі учнів у низці конкурсів та змагань, які мотивують їх до енергозбереження та енергоефективної поведінки тощо.[35]

У рамках конкурсу на зменшення споживання електроенергії ЗНЗ-учасникам вдалося заощадити 482 тис. кВт·год.  Крім того, у 125 школах реалізовані енергоефективні заходи вартістю від 10 тис. грн до 180 тис. грн. Більшість — за проєктними пропозиціями, розробленими школярами за результатами проведених ними енергетичних аудитів шкільних приміщень.[34][36]

Досягнення[ред. | ред. код]

2007

 • ДТЕК увійшов до «ТОП-100. Найкращі компанії України» та здобув II місце серед вугледобувних та III місце серед енергогенеруючих і дистрибуційних компаній.[7]
 • На Саміті фінансових лідерів України (Інститут Адама Сміта) Ромащин Є. В. був визнаний найкращим молодим фінансовим директором України 2007  р.[37]

2008

 • Річний звіт ДТЕК 2006  р. визнаний найкращим на конференції Асоціації Корпоративних Медіа Росії[38]
 • Генеральний директор ДТЕК Тімченко вдруге посів перше місце[39] у рейтингу «ТОП-100. Найкращі ТОП-менеджери України»[40] .

2009

 • ДТЕК займає друге місце за Рейтингом соціально відповідальних компаній «ГVардія» (перше місце  — материнське ПрАТ «System Capital Management»).[41]
 • За рейтингом журналу «ГVардія» ДТЕК увійшов в ТОП-10 найбагатших компаній України, а бренд «ДТЕК» оцінений в 5  млрд грн. (близько $625  млн, четверте місце в Україні)

2010

 • ДТЕК увійшов до ТОП-3 компаній України з найвищим рівнем чистого прибутку за 2010  р.

2011

 • ДТЕК з проєктом «Енергія ЗРОСТАННЯ  — Академія ДТЕК» отримав золоту премію в номінації «Україна», проєкт зі співпраці Компанії з цільовими вузами «Покоління ДТЕК»  — срібну в номінації «Регіони» в конкурсі «HR-бренд», який проводить HeadHunter (Росія)[42]

2012

 • ДТЕК став переможцем IV Міжнародного конкурсу «Найкращий ризик-менеджмент — 2012», який пройшов у Москві в 2012 р., в номінації «Найкраща система страхового захисту»

2013

 • ДТЕК  — найбільш динамічна з росту доходів компанія Центральної та Східної Європи у рейтингу ТОП-500 Найбільших компаній ЦСЄ  — 2013, згідно з оцінкою компанії Deloitte[43]

Звітність[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Из золошлаков "ДТЭК Кураховской ТЭС" производятся строительные материалы. reform.energy (ru). Процитовано 2020-11-25. 
 2. ДТЕК заявив, що їх 7 енергоблоків перебувають в резерві, а не на ремонті. kosatka.media (ru). Процитовано 2021-02-08. 
 3. ДТЕК Нафтогаз видобув перший мільярд кубометрів газу на Полтавщині. www.ukrinform.ua (uk). Процитовано 2020-11-25. 
 4. "ДТЕК Нафтогаз" планує отримати ліцензію на постачання газу в Україні. Інтерфакс-Україна (uk). Процитовано 2020-11-25. 
 5. ДТЭК. LIGA. Процитовано 2020-11-25. 
 6. мира, Автор: Энергетика Украины и. Украина: “ДТЭК Днепровские электросети” в 2018 году направил 182 млн. грн. на ремонт 2 тыс. км сетей и 700 электрообъектов. Энергетика и энергоресурсы Украины и мира (ru-RU). Процитовано 2020-11-25. 
 7. а б в ДТЭК завершил разделение поставки и распределения электроэнергии. economics.segodnya.ua (ru). Процитовано 2020-11-25. 
 8. а б ДТЭК разделил деятельность по поставке и распределению э/э. Интерфакс-Украина (ru). Процитовано 2020-11-25. 
 9. ДТЭК открыла инновационную образовательную бизнес-платформу Academy DTEK. korrespondent.net (ru). Процитовано 2020-11-25. 
 10. Авторський блог Клима Братківського. 
 11. № 42017000000003128 від 03.10.2017 та № 42017000000004260 від 17.11.2017
 12. «ДТЕК» оштрафували на 275 млн грн за зловживання монопольним становищем. kosatka.media (ru). Процитовано 2020-12-16. 
 13. Основной причиной аварийных отключений блоков ТЭС стали действия руководства, – Госэнергонадзор. biz.censor.net. 
 14. Павло Калашник (12.02.2021). Вугілля немає, але поки тримаємось: чому в Україні нова енергетична криза і чи будуть віялові відключення. hromadske.ua. 
 15. ДТЕК майже в 1,5 рази збільшив експорт електроенергії. 
 16. а б в г д е Історія. dtek.com. Процитовано 2018-04-26. 
 17. НКРЕ передбачила для «Східенерго» інвестнадбавку 209 млн. грн. (uk). Процитовано 2018-04-26. 
 18. «Вінд Пауер» (ДТЕК) інвестує в розвиток інфраструктури Запорізької області 6,4 млн. грн. | Спільнота СВБ. www.svb.ua (uk). Процитовано 2018-04-26. 
 19. Про компанію. renewables.dtek.com. Процитовано 2018-04-26. 
 20. Киевэнерго. Процитовано 2018-04-26. 
 21. ДТЕК отримав у концесію «Ровеньки-» та «Свердловантрацит» (uk). Процитовано 2018-04-26. 
 22. ДТЕК вийшла на нафтогазовий ринок (uk). Процитовано 2018-04-26. 
 23. Ботієвська ВЕС повністю введена в експлуатацію - Новини  |  УВЕА. uwea.com.ua (ru). Процитовано 2018-04-26. 
 24. ДТЕК придбав у Росії три вугільних підприємства (uk). Процитовано 2018-04-26. 
 25. ДТЭК Ахметова начал поставлять газ из Польши. 
 26. Rbc.ua. ДТЕК домовився про отримання контрольного пакету акцій "Нафтогазвидобування". РБК-Украина (uk). Процитовано 2018-04-26. 
 27. Видобуток-2016: галузь контрастів — «НафтоРинок» (uk). Процитовано 2018-04-26. 
 28. ДТЕК ВДЕ ввела в експлуатацію Тріфанівську СЕС в Херсонській області. 
 29. ДТЕК повністю втратив контроль над 11 підприємствами Донбасу. 
 30. ДТЭК запустил сеть скоростных зарядок для электромобилей Strum. Интерфакс-Украина (ru). Процитовано 2020-11-25. 
 31. Конкурс «Громада своїми руками» | Офіційний сайт Павлограда. pavlogradmrada.dp.gov.ua (ru-RU). Процитовано 2018-05-10. 
 32. Редактор. Стартував конкурс міні-грантів «Громада своїми руками»!. mrd.gov.ua (en-gb). Процитовано 2018-05-10. 
 33. ltd, Cutting Edge. Про програму - DTEK SPP. DTEK SPP (uk-UA). Процитовано 2018-05-10. 
 34. а б Про проект. reg.energyschool.org.ua. Архів оригіналу за 2018-05-11. Процитовано 2018-05-10. 
 35. Інноваційний освітній Проект «Енергоефективні школи: нова генерація». rosvita.rv.ua (uk-ua). Архів оригіналу за 2018-05-11. Процитовано 2018-05-10. 
 36. Проект «Енергоефективні школи: нова генерація».pdf. Google Docs. Процитовано 2018-05-10. 
 37. Вступительная конференция Института Адама Смита Саммит Финансовых Лидеров Украины, 19 - 21 июня 2007 г., Киев. web.archive.org. 2009-04-08. Процитовано 2020-11-25. 
 38. Ассоциация корпоративных медиа России :: Положение о конкурсе «Лучшее корпоративное издание 2009 года». web.archive.org. 2009-03-25. Процитовано 2020-11-25. 
 39. http://www.ukrrudprom.ua/digest/Nazvani_luchshie_menedgeri_strani.html
 40. Архівована копія. Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 11 квітня 2013. 
 41. СКМ стала первой в рейтинге "ГVардия социально ответственных компаний". www.unian.net (ru). Процитовано 2020-11-25. 
 42. Премия "HR-БРЕНД 2011". Лучшие работодатели Украины. web.archive.org. 2012-01-07. Процитовано 2020-11-25. 
 43. http://www.deloitte.com/view/uk_UA/ua/press-ukr/press-releases/6eda2603e39e0410VgnVCM3000003456f70aRCRD.htm

Посилання[ред. | ред. код]