Даб поезія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Даб поезія
Стилістичні походження
Походження
1970-ті, Ямайка
Типові інструменти

Даб поезія — це форма поетичної декламації, що походить з Карибського регіону[1]. Він розвинувся з даб музики в Кінгстоні, Ямайка, у 1970-х роках[2][3], а також відомий у Лондоні і Торонто, містах із великими громадами іммігрантів з того регіону[4]. Це декламація під ритми регі. Особливістю є використання розмовної мови, але на відміну від деяких подібних жанрів, виступ даб-поета не є імпровізованим, текст написаний заздалегідь. Музичний супровід на сцені створює гурт, який виконує спеціально написану музику, що супроводжує кожен вірш, а не просто записи з платівки чи диску. Даб вірші зазвичай мають багату мелодику і можуть використовуватися без музичного супроводу. Тоді виконавці промовляють слова з яскраво вираженими ритмічними наголосами і драматичними жестами. Іноді ефекти даб музики, такі як луна, реверберація, спонтанно відтворюються поетом в живій версії вірша. Часто поети також використовують call-and-response пристрої, щоб привернути увагу аудиторії.

Політичний контекст[ред. | ред. код]

Даб-поезія була засобом політичного і соціального самовираження. Любовні або елегійні твори також трапляються, але даб-поезія переважно пов'язана з політикою і боротьбою за соціальну справедливість, коментарями поточних подій (що загалом притаманне ямайській музиці, таким жанрам, як dancehall, conscious- або roots-регі).

Примітні альбоми[ред. | ред. код]

Лінтон Квесі Джонсон (LKJ) і, зокрема, його альбом Dread Beat an' Blood випущений у Великій Британії в 1978 році[5]. Оку Онура (Oku Onuora) з альбомом Reflection In Red 1979 року став першим ямайським записом даб-віршів, а наступними Revolutionary Tea Party Ліліан Аллен і Rasta Бенджаміна Софонії, 1983 року та багато інших з початку 1980-х років.

Поширення[ред. | ред. код]

Торонто[ред. | ред. код]

Торонто, Онтаріо, Канада є одним з міст із найбільшою концентрацією даб поетів, разом із Ямайкою і Англією. Лілліан Аллен, Афуа Купер, та Адрі Жіна Мандела (Ahdri Zhina Mandiela) є одними із засновників та творців місцевої даб-поетичної традиції.

Сполучене Королівство[ред. | ред. код]

Лінтон Квесі Джонсон і його лейбл LKJ Records, видає книги та музику, а також твори інших музикантів і поетів.

Бенджамін Софонія продовжує творити у Великій Британії. Він пише як романи, так і вірші.

Багато поетів опублікували свої роботи як збірки поезії, а також як альбоми співаної поезії або поезії з музичним супроводом.

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. Chris Roberts, Heavy Words Lightly Thrown: The Reason Behind Rhyme, Thorndike Press, 2006 (ISBN 0-7862-8517-6)
  2. Dub Poetry, Allmusic last on-line access in 9/17/2012.
  3. Dave Thompson, «History of Dub Poetry» Архівовано 30 серпень 2012 у Wayback Machine. in roots-archives.com, last on-line access in 9/17/2012.
  4. Neigh, Janet (2017). Recalling Recitation in the Americas. Toronto: University of Toronto Press. с. 130. ISBN 978-1487501839. Процитовано 4 December 2017. 
  5. Zephaniah, Benjamin. Dread Beat an' Blood. BBC. Процитовано 4 December 2017. 

Подальше читання[ред. | ред. код]

  • Mervyn Morris, «Dub Poetry?», in Is English We Speaking and Other Essays (Kingston: Ian Randle Publishers, 1998).

Посилання[ред. | ред. код]