Давньоверхньонімецька мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
давньоверхньонімецька мова
Althochdeutsch
Місце: Мертва мова
Класифікація: Індоєвропейська сім'я
Германська гілка
Західногерманська група
Час розходження: середина XI століття
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-1 -
ISO 639-2 goh
ISO 639-3 goh
Сторінка з «Пісні про Хільдебранда», складеною давньоверхньонімецькою мовою

Давньоверхньонімецька мова (нім. Althochdeutsch) — найдавніша засвідчена в письмовому вигляді форма німецької мови. Охоплює часовий період з 750 по 1050. Проте слід враховувати, що тимчасові рамки умовні, тому що зміни в мові по провідних параметрах хронологічно не завжди збігаються. Крім того, різні дослідники пропонують різні періодизації давньоверхньонімецької мови.

Давньоверхньонімецька — це не єдина і однорідна мова, як можна було б зрозуміти з визначення, а позначення для групи східнонімецьких діалектів, на яких говорили південніше від так званої лінії Бенрат, що проходить від Дюссельдорфського району «Бенрат» (приблизно в західно-східному напрямку). Ці діалекти відрізнялися від інших західнонімецьких мов або діалектів наявністю другого пересування приголосних. В діалектах північніше лінії Бенрат (в районі північно-германської низовини і на території сучасних Нідерландів) другого пересування приголосних не було. Ці діалекти отримали назву давньосаксонських (рідше давньонижньонімецьких). З давньосаксонських мов розвинулися середньо- та новонижньонімецька .

Так як давньоверхньонімецька являла собою групу близько споріднених діалектів, в ранньому Середньовіччі не було єдиної писемної мови. Давньоверхньонімецькими пам'ятниками літератури були переважно релігійні тексти ( молитви, переклади Біблії), кілька західних віршів («Пісня про Хільдебранда») або просто написи, заклинання і т. п.

Для давньоверхньонімецької було характерно повнозвучне звучання закінчень, наприклад:

Давньоверхньонімецька середньоверхньонімецька
machôn machen
taga Tage
demu dem
perga Berge

В 10 століття у зв'язку з політичною обстановкою писемність загалом і складання та фіксування текстів на німецькій мові особливо занепали. Відродження писемності німецькою мовою надалі спостерігається тільки в 1050 році. Так як письмова спадщина XI століття суттєво відрізняється за формою звучання і в граматичному відношенні від більш ранніх текстів, німецьку мову з 1050 року позначають як середньоверхньонімецька.

Посилання[ред.ред. код]