Давня легенда. Коли сонце було богом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Давня легенда. Коли сонце було богом»
Stara baśń: Kiedy słońce było bogiem
Жанр історичний фільм, драма, фентезі
Режисер Єжи Гофман
Продюсер Єжи Гоффман
Сценарист Єжи Гоффман
На основі An Ancient Taled
У головних
ролях
Богдан Ступка[1], Ryszard Filipskid, Єжи Треля, Ева Вишневська, Анна Димна, Małgorzata Foremniakd, Maciej Kozłowskid, Міхал Жебровський, Katarzyna Bujakiewiczd, Данієль Ольбрихський, Maria Niklińskad, Andrzej Pieczyńskid, Александрова Марина Андріївна, Marcin Mroczekd, Andrzej Krukowskid, Wiktor Zborowskid, Jan Prochyrad, Кристина Фельдман, Maciej Zakościelnyd і Ryszard Ronczewskid
Оператор Павло Лебешев
Композитор Krzesimir Dębskid
Художник Andrzej Halińskid
Кінокомпанія Zodiak Jerzy Hoffman Film Production Sp. z o.o.
Дистриб'ютор Netflix
Тривалість 103 хв.
Мова польська мова
Країна Польща
Рік 2003
IMDb ID 0380726

«Давня легенда. Коли сонце було богом» (пол. Stara baśń: Kiedy słońce było bogiem) — художній історичний фільм польського режисера Єжи Гофмана, випущений 2003 року. Історію про одвічні людські пристрасті — жадобу до влади і кохання — знято за мотивами однойменного історичного роману Юзефа Крашевського.

У фільмі чудово показані язичницькі обряди слов'ян, суспільний устрій та побут, зокрема, і демократичні традиції приймати суспільно важливі рішення на віче, обирати князя.

Сюжет[ред. | ред. код]

Дев'яте століття нашої ери, сто років до прийняття Польщею християнства. Земек (Зємовіт), юний мисливець і воїн, нащадок славетного роду П'ястів, закоханий в прекрасну Дзіву, дочку селянина Віца, але не може одружитися з нею, оскільки батько Дзіви ще під час її народження пообіцяв віддати її в жриці бога Свентовіта.

У відчаї Земек приєднується до повсталих проти несправедливості, що чиниться на польській землі безжалісним князем Попєлем (Богдан Ступка), який знищив усіх своїх родичів для того, щоб його син успадкував владу в країні.

Історичні невідповідності[ред. | ред. код]

  • Сюжет фільму є узагальненням історичного життя слов'ян і не зображує реальну історичну подію чи особу. Проте, польські історичні хроніки початку ХІІ-XIV століть повідомляють легенду про якогось Попєла, або Помпіліуша Хотишка, який княжив у ІХ сторіччі в граді (фортеці) Крушвіці на озері Гопло і якого боги покарали за порушення клятви: його живим з'їли миші.[2] У сучасному польському місті Крушвиця Куявсько-Поморського воєводства збереглась до нашого часу «Мишача башта», яку місцеве передання пов'язує з легендарним Попєлем.[джерело?]
  • У історії Польщі та України відомий князь Мазовецький з іменем Земовіт І, одружений з дочкою короля Русі Данила Галицького Предславою.[3] Відомі також інші пізніші князі з іменем Земовит із польської династії П'ястів. Однак події фільму відбуваються на кілька століть раніше, ніж жили усі ці князі Земовіти.
  • У необізнаного з язичницькими віруваннями слов'ян глядача може скластися враження, що поляни шанували як верховного бога сонце. Насправді ж сонце було лише одним з багатьох інших богів.[4]
  • Згадувана як автор ідеї підпалу за допомогою голубів руська княгиня Ольга жила у X столітті, тобто на 100 років пізніше від описуваних подій.

Цікавинки[ред. | ред. код]

Двічі у фільмі згадується Русь-Україна. Один раз — негативно, коли Земеку пропонують утікати або до вікінгів, або до «трусливих, на Русь». Вдруге — позитивно, коли воєвода під час облоги граду князя використовує голубів для підпалу будівель і розповідає, що цим способом руська княгиня Ольга здобула непокірне місто.

Цитати[ред. | ред. код]

  • Не є гідним влади той, хто цією владою зловживає. (Епіграф)

Актори[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://stopklatka.pl/film/stara-basn-kiedy-slonce-bylo-bogiem
  2. Польська хроніка Галла Аноніма ХІІ ст. (Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum)
  3. Полонська-Василенко Н. Історія України. — К.:Либідь,1992. — С.202
  4. Лозко Г. Українське народознавство. - Тернопіль: Мандрівець, 2011.