Дажбог

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дажбог
стцерк.-слов. Даждьбог
Дажбог.1998г.смеш.тех., бум.40,5х28.jpg
Божество в слов'янська міфологія

CMNS: Дажбог на Вікісховищі
М. Пресняков. Дажбог. 1998

Дажбог — сонячне божество[1] у східних слов'ян. У південних слов'ян — Божич. Податель добра і багатства, божество достатку. Опікун громади й народу («наділитель», також «доля», «щастя», «майно»). Батько Святибога — покровителя лісів.

Називаючи наших пращурів «Дажбожими онуками», автор «Слова о полку Ігоревім» виокремлює Дажбога як верховне божество, під всемогутньою силою якого було все небо — найвища цитадель Всесвіту.

Зображення Дажбога було в пантеоні князя Володимира на Старокиївській горі. Вважався родоначальником руського народу, у «Слові о полку Ігоревім» русичі звуться його внуками: «Погибашетъ жизнь Даждьбожа внука». В Іпатіївському списку зазначено: «Сонце цар, син Сварога, він же Даждьбог».

Дажбог вважався подателем благ, насамперед достатку та врожаю. Деякі дослідники навіть через це вважали його божеством дощу, проте сонячна символіка Дажбога є незаперечною.

Функції Дажбога перейшли до Святого Миколи.

Появу різних комах та плазунів навесні наші предки пояснювали тим, що Дажбог «відімкнув» землю. Для цього він посилав на землю пташок із ключами.

Дажбог у сучасному мистецтві[ред. | ред. код]

В Астрахані 10 квітня 2016 в особливо шанованому місці на території міста місцевими рідновірами встановлений кумир Дажбога[2]. 12 квітня 2016 року з'явилася інформація про спаплюженя кумира і знищення всієї прилеглої території[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Язичницьких богів символика // Енциклопедичний словник символів культури України / за заг. ред. В.П. Коцура, О.І. Потапенка, В.В. Куйбіди. ─ Корсунь-Шевченківський: Вид. В. М. Гавришенко, 2015. – 911 c. – C. 896.
  2. В Астрахані був встановлений ідол Дажбога. vk.com (Русский). Процитовано 2016-05-26. 
  3. В Астрахані спаплюжили ідол Дажбога. vk.com (Русский). Процитовано 2016-05-26. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]