Дайґо Фукурю Мару

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Дайґо Фукурю Мару (第五福龍丸) — японський риболовний човен, що попав у зону радіоактивних опадів спричинених випробуванням водневої бомби Сполученими Штатами на атолі Бікіні 1 березня, 1954.

Кубояма Аікічі, який був радистом на човні, помер від променевої хвороби через півроку 23 вересня, 1954.

Події що передували інциденту[ред.ред. код]

1947 року, рибальський човен Даінана Котошіро Мару(第七事代丸, Котошіро Мару № 7) було спущено на воду в Коза, Вакаяма. Пізніше він був перероблений для ловлі тунця в Яізу, Шіцуока та його назва була змінена на Дайґо Фукурю Мару.

Неочікуване радіоактивне зараження[ред.ред. код]

Дайґо Фукурю Мару зіткнулась із наслідками випробування американської водневої бомби на атолі Бікіні, що поблизу Маршалових островів 1 березня 1954 року. Радіоактивному зараженню підпали всі 23 рибалки разом із виловом риби. На час проведення випробування, човен ловив тунця поза межами визначеної американським урядом небезпечної зони. Рибалки усвідомили небезпеку, однак перед тим як покинути небезпечну зону, вони вибрали сіті, через що човен перебував протягом кілької годин в зоні зараження. Пізніше американський уряд розширив межі небезпечної зони, та повідомив що ще близько ста інших, окрім Дайґо Фукурю Мару, рибальських човнів були радіоактивно заражені внаслідок випробування.

Ця трагедія спричинилась до зросту інтенсивного антиядерного руху в Японії. Уряд США, що боявся переходу антиядерного руху в антимерикаський, доклав максимум зусиль до швидкого вирішення конфлікту. Внаслідок перемовин із тогочасним урядом Японії, очолюваним про-американськи настроєним прем'єр-міністром Йошіда Шіґеру, США виплатили постраждалим рибалкам $2,000,000 Дол. США, та добилися згоди про відсутність судових позовів.

Вплив на масову культуру[ред.ред. код]

Через п'ять років після випадку, японським режисером Шіндо Кането було знято фільм «Дайґо Фукурю Мару» про описані події.

Цей випадок також вплинув на появу пізніших апокаліптичних фільмів, таких як Ґодзілла, про монстра-мутанта що виходить на берег із океанської глибини щоб помститись цивілізації.

Посилання[ред.ред. код]