Дай п'ять

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гравці з команди Вашингтон Нэшионалс вітають один одного

Дай п'ять (англ. High five) — жест і вітання, коли дві людини одночасно піднімають руку і плескають нею в долонюдругої людини, іноді супроводжуючи його словами «Дай п'ять» або «Дай п'ятюню». Сенс жесту залежить від контексту використання і може означати привітання, привітання або просто вираз дружніх почуттів. У США існує неофіційна традиція відзначати третій четвер квітня як день привітання «Дай п'ять».

Є кілька версій походження цього привітання.[1] найпоширеніша вказує на його першу появу в бейсбольному матчі 2 жовтня 1977 року, коли гравці «Лос-Анджелес Доджерс» Дасті Бейкер і Гленн Берк розіграли вдалу комбінацію. Берк захоплено підняв руку над головою, а Бейкер, не знаючи, що робити, ляснув його долоню своєю. Так само вітали один одного баскетболісти Уайлі Браун і Дерек Сміт з команди «Луїсвілл Кардиналс» у сезоні 1978—1979 років.[2]

Різновидом цього привітання є повітряне, але без дотику рук (повітряне «Дай п'ять»).[3] Це буває, коли дві людини перебувають на відстані, що не дозволяє доторкнутися одне до одного. У зв'язку з розвитком електронних комунікацій також з'явилося безконтактне вітання через Інтернет або мобільний зв'язок.

Не оминули своєю увагою цей вид спілкування і медики. На їхню думку, це вітання передає одне одному набагато менше мікроорганізмів, ніж звичайне рукостискання.

В Україні[ред. | ред. код]

До перебудови і поширення явищ західної культури вираз означав заклик до рукостискання[4].

В культурі[ред. | ред. код]

  • «Дай п'ять» — індійський фільм 2008 року.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Bob Brigham (1995). The Man Who Invented the High-Five. The Diamond Angle. Outsports.com (2003). Процитовано January 21, 2015. (англ.)
  2. Jon Mooallem. «The history and mystery of the high five», ESPN, 29 July 2011(англ.)
  3. Torbjörn Lundmark. Tales of Hi and Bye: Greeting and Parting Rituals Around the World, Cambridge University Press, 2009. pg.73(англ.)
  4. П'ЯТЬ – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Процитовано 2019-01-19. 

Посилання[ред. | ред. код]