Дамаскін (Россов)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дамаскін (Россов) (в миру Дмитро Россов або Русин; 1778, Тверська губернія — 31 липня 1855) - російський релігійний діяч ХІХ століття. З 1819 - єпископ Російської православної церкви (безпатріаршої) з титулом «архієпископ Тульський і Белевський». Походженням українець.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 1778 у Тверській губернії в сім'ї диякона, що емігрував на духовну службу до Московії. У біографічних замітках вказано, що Дамаскін «природою малоросіянин».

1793 вступив до Троїцької лаврської духовної семінарії, потім у Віфанській духовній семінарії.

1809 пострижений у ченці, призначений проповідником у Московську духовну академію. З 1812 соборний Ієромонах Олександро-Невської лаври, законовчитель Санкт-Петербурзького комерційного училища.

1814 - архімандрит Серпуховського Богородицького Висоцького монастиря.

Архієрейське служіння

[ред. | ред. код]

14 грудня 1819 хіротонізований на єпископа Староруського, вікарія Новгородської єпархії РПЦ (синодальної).

1821, після смерті митрополита Санкт-Петербурзького Михаїла (Десницького), тимчасово керував Новгородською єпархією РПЦ. З 6 листопада 1821 - єпископ Тульський і Бєлевський РПЦ.

На Тульській катедрі синодальної церкви прослужив 30 років. Невтішну характеристику преосвященному Дамаскину дав єпископ Єнісейський і Красноярський Никодим (Казанцев): «Він залишив після своєї смерті скрині, наповнені срібними самоварами, тацями і грішми. А на воротях архієрейського будинку виявився надпис: "тут продавалися найкращі місця"».

1850 возведений у сан архієпископа і призначений у Петрозаводськ, до Карелії. Але від призначення відмовився і, відповідно до прохання, почислений на спокій.

Помер 1855.