Даміан (папа Александрійський)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Даміан
Народився 6 століття
Сирія
Помер 25 червня 605(0605-06-25)
Єгипет
Поховання Enatond
Національність сирійці
Місце проживання Saint Mark's Coptic Orthodox Cathedrald
Діяльність священник
Знання мов коптська
Посада Папа Коптської православної церкви Александрії
Конфесія православ'я

Даміан (копт. Ⲡⲁⲡⲁ Ⲁⲃⲃⲁ Ⲇⲁⲙⲓⲁⲛⲟⲥ; д/н — 25 червня 605) — 35-й папа (абба) Александрійський та патріарх усієї Африки при Святому Престолі Святого Марка у 576605 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був поелленіним сирійцем. Народився ймовірно в Едесі, де його батько і старший брат обімали магистратури. Став ченцем замолоду, провівши 16 років у єгипетській пустелі Скет, де був висвячений у сан диякона в монастирі св. Іоанна Короткого. Після цього він пішов у монастир Енатон поблизу Александрії, де продовжував подвижницьку практику.

568 року став секретарем папи Петра IV. 576 року після смерті останнього обираєтья новим очільником церкви. Продовжив диспути з антіохійськими патріархом Павлом II, підтримавши групу на чолі із єпископом Яковом Барадедеєм, оголосивши Павла скинутим з церковної кафедри. Також активно боровсяз прихильниками тритеїзму.

571 року намагався не допустити обрання та інтронизації Григорій І Антіохійським православним патріархом, але той за допомогу військ оточив собор, внаслідок чого даміан вимушен був тікати через каналізацію.

У 579 році після смерті Якова Барадея Даміан вирушив до Сирії, щоб організувати обрання нового патріарха Антіохійського. Після того, як Даміан безуспішно спробував висвятити якогось Севера на патріарха, а зустріч між павлітами та яковітами в Константинополі в 580 році не змогла возз'єднати фракції, новим патріархом Антіохійським було обрано Петра ІІІ, якого Даміан висвятив в Александрії. З цього часу намагався створити єдину Церву міафізитів з центром в Александрії.

Водночас продовжив політику попередника зі зміцнення церковної ієрархії. Було замінено низку єпископів, які виявили некомпетентність чи неосвіченість. Також започаткував на півдні Єгиптуокремий вікаріат. В результаті зумів підняти моральні стандарти свого єпископату. Сприяв остаточному переходу церковних служб на коптську мову. Згодом активно підтримав практику шанування місцевих святих.

585 року домігся вигнання з Александрії прихильника неохалцедонізму Стефана Олександрійського. 586 року вступив у диспут з патріархом антіохійським Петром ІІІ, якого звинуватив у тритеїзмі. Натомість самого Даміана було звинувачено у прихильності до савелліанства. Сторони намагалися провести очну зустріч в Аравії(на території держави Гасанідів), Тірі або Александрії, але так цього і не зробили. 587 року відбувся розрив між Александрійською і Антіохійською церквами (було завершено у 616 році). Наслідком цього став крах намірів даміана про єдину Міафізитську церкву: з цього часу вона розділилася на 2 центри.

Також Даміан відомий був як запеклий противник агноїтів, мелетіан, акефалів, гаянітів, варсануфітів. В результаті вдалося остаточно ліквідувати секти мелетіан і акефалів. Крім того, в середині власної церкви йому довелося боротися проти афтартодокетизму (відомий також як «юліанська» течія), тоді як сам даміан був прихильником ​​Севера Антіохійського.

Помер папа Даміан 605 року. Новим очільником став Анастасій. Після 616 року сколишній секретар даміана — Іоан, — що був запеклим прихильником його доктрини заснував окрему «Церкву Даміна» (її членів називали даміаністами).

Творчість[ред. | ред. код]

Більшість творів Даміана втрачено, але вони вплинули на багатьох письменників його часу, зокрмеа Іоанна Параллоса. Це були послання і промови на користь міафізитських та нехалкидонських поглядів й проти прихильників єресей. При цьому активно застосовував гомілетику.

Погляди[ред. | ред. код]

Його доктрина наполягала на єдності божественної природи, кажучи, що «Батько є один, Син — інший, а Святий Дух — інший, але Бог не є сам по собі: ​вони володіють спільною божественною природою, і кожен є Богом, оскільки він бере в ній участь».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Arieh Kofsky (2004), What Ever Happened to the Monophysite Monasticism of Gaza?, in Brouria Bitton Ashkelony; Arieh Kofsky (eds.), Christian Gaza In Late Antiquity, Brill, p. 191
  • Walsh, Michael J., Damian of Alexandria, A New Dictionary of Saints: East and West, Liturgical Press, 2007. ISBN 9780814631867