Данай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Данай
Посада king of Argos[d] і mythological king of Libya[d]
Батько Бел[1]
Мати Анхіноя[1]
У шлюбі з Pieria[d], Polyxo[d], Europe[d], Elephantis[d], Memphis[d], Phoebe[d], Atlantia[d], Crino[d] і Aethiopis[d]
Діти Данаїди, Automate[d], Autonoe[d], Bryce[d], Celaeno[d], Isonoe[d], Cleopatra[d], Euippe[d], Eurydice[d], Gorgophone[d], Antheleia[d], Chrysippe[d], Stygne[d], Adiante[d], Clite[d], Sthenele[d], Hyperippe[d], Phartis[d], Callidice[d], Oeme[d], Scaea[d], Electra[d], Theano[d], Glaucippe[d], Cleopatra[d], Cleodore[d], Erato[d], Dioxippe[d], Actaea[d], Podarce[d], Pylarge[d], Adite[d], Ocypete[d], Hippodamia[d], Gorge[d], Iphimedusa[d], Pirene[d], Glauce[d], Hippodamia[d], Rhodia[d], Rhode[d], Dorion[d], Nelo[d], Mnestra[d], Evippe[d], Phylodameia[d], Polydora[d], Eurythoe[d], Agave[d], Hippomedusa[d], Asteria[d], Гіпермнестра, Амімона, Anaxibie[d], Autodice[d], Anaxithea[d], Hippodice[d], Achamantis[d], Amoëme[d], Q55412260?, Q55590497?, Chrysothemis[d], Q57831375?, Q58893036?, Q59538199?, Q59771485?, Q59772641?, Q60677560?, Evippe[d] і Q60894217?

Данай (грец. Δαναός) — напівлегендарний цар міста Аргос XVI ст. до н. е.

Належав до нащадків легендарного засновника міста Інаха, але виріс у Єгипті, оскільки його батько (а згодом — і він сам разом із рідним братом) служив фараону — швидше за все як наймані військові ватажки. Збагатившися на єгипетський службі (або ж здійснивши крадіжку з державної скарбниці — про це може свідчити швидкість, з якою Данай поквапився залишити країну), перебрався спочатку на Родос, а згодом — на «історичну батьківщину». За підтримки аргосців усунув від влади Геланора, сина Стенела, і здобув царську владу для себе. Пароський мармур датує прибуття Даная до Греції 1518 р. до н. е.

Спорудив в Аргосі храм Аполлона, громадські криниці, оточив місто потужними мурами. За ім'ям царя і мешканці Аргосу згодом стали зватися данайцями.

Змушений був віддати владу над Мікенами своєму зятю Лінкею, від руки якого врешті-решт загинув. За однією з версій Лінкей запросив тестя до себе і підступно вбив. Деякі дослідники припускають, що саме Данаю належить поховальна маска з електра, знайдена в так званому «поховальному колі В» у Мікенах[2].

Давньогрецькі міфи іменують батька Даная Белом, а брата — Єгиптом. Згідно з ними Данай приплив до Греції на 50-весельному судні, яких до того греки ніколи не бачили, разом із 50 доньками — Данаїдами. Єгипт переслідував брата із 50 синами, і врешті-решт змусив Даная віддати за них заміж своїх доньок. Оскільки оракул провістив цареві смерть від руки зятя, Данай наказав донькам в першу шлюбну ніч вбити своїх чоловіків. Ослухалася батька лише одна з них, Гіпермнестра, що одружилася з Лінкеєм. За свій злочин Данаїди були приречені вічно наповнювати водою бездонну бочку в Аїді. Міф про вбивство Данаїдами своїх чоловіків — варіант поширеного в античності сюжету про опір батька одруженню дочки (пор. Пелоп і Гіпподамія, Акрісій і Даная тощо).

Сюжет з міфу про Даная використав Есхіл у трагедії «Гікетіди» («Ті, що благають захисту»).

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]