Данай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Данай (грец. Δαναός) — напівлегендарний цар міста Аргос XVI ст. до н. е.

Належав до нащадків легендарного засновника міста Інаха, але виріс у Єгипті, оскільки його батько (а згодом — і він сам разом із рідним братом) служив фараону — швидше за все як наймані військові ватажки. Збагатившися на єгипетський службі (або ж здійснивши крадіжку з державної скарбниці — про це може свідчити швидкість, з якою Данай поквапився залишити країну), перебрався спочатку на Родос, а згодом — на «історичну батьківщину». За підтримки аргосців усунув від влади Геланора, сина Стенела, і здобув царську владу для себе. Пароський мармур датує прибуття Даная до Греції 1518 р. до н. е.

Спорудив в Аргосі храм Аполлона, громадські криниці, оточив місто потужними мурами. За ім'ям царя і мешканці Аргосу згодом стали зватися данайцями.

Змушений був віддати владу над Мікенами своєму зятю Лінкею, від руки якого врешті-решт загинув. За однією з версій Лінкей запросив тестя до себе і підступно вбив. Деякі дослідники припускають, що саме Данаю належить поховальна маска з електра, знайдена в так званому «поховальному колі В» у Мікенах[1].

Давньогрецькі міфи іменують батька Даная Белом, а брата — Єгиптом. Згідно з ними Данай приплив до Греції на 50-весельному судні, яких до того греки ніколи не бачили, разом із 50 доньками — Данаїдами. Єгипт переслідував брата із 50 синами, і врешті-решт змусив Даная віддати за них заміж своїх доньок. Оскільки оракул провістив цареві смерть від руки зятя, Данай наказав донькам в першу шлюбну ніч вбити своїх чоловіків. Ослухалася батька лише одна з них, Гіпермнестра, що одружилася з Лінкеєм. За свій злочин Данаїди були приречені вічно наповнювати водою бездонну бочку в Аїді. Міф про вбивство Данаїдами своїх чоловіків — варіант поширеного в античності сюжету про опір батька одруженню дочки (пор. Пелоп і Гіпподамія, Акрісій і Даная тощо).

Сюжет з міфу про Даная використав Есхіл у трагедії «Гікетіди» («Ті, що благають захисту»).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Фёдорова Е. В. Мифы и реальность Древней Греции. — М.: Издательство МГУ, Наука, 2005, с.83

Література[ред.ред. код]