Данські палаци (яйце Фаберже)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Яйце Фаберже
«Данські палаци»
Рік 1890
Замовник Олександр III
Перший власник Марія Федорівна Романова
Теперішній власник
Країна Flag of the United States.svg США
Особа чи установа Фонд Матильди Геддінгс Грей
Рік придбання 1971
Дизайн та матеріали
Майстер Михайло Перхін
Мініатюрист Костянтин Крижицький
Матеріали золото, емаль, смарагди, діаманти, сапфір, перламутр[1]
Висота 10,2 см (без підставки)
Діаметр 6,7 см
Сюрприз
10 мініатюр

Великоднє яйце «Данські палаци» — ювелірний виріб, виготовлений фірмою Карла Фаберже на замовлення російського імператора Олександра III у 1890 році як великодній подарунок для дружини імператора Марії Федорівни.[2] Є одним із серії великодніх яєць Фаберже, виготовлених для російського імператорського двору у 1885—1917 роках.

Дизайн[ред.ред. код]

Яйце «Данські палаци» виконане в стилі Людовика XVI.[3] Воно покрите рожевою прозорою емаллю по гільйошованому орнаментом із хрестиків фону і поділене на 12 панелей шістьма вертикальними і трьома горизонтальними смужками із золотого лаврового листя; в точках перетину смужок закріплені смарагди в оточенні чотирьох золотих троянд. Зверху яйця — кришечка в обрамленні із діамантів, прикрашена медальйоном із золотого листя аканту і увінчана сіро-синім зірчастим сапфіром. Медальйон із листя аканту прикрашає також низ яйця.

Сюрприз[ред.ред. код]

Всередині яйця міститься сюрприз — складна ширма із десяти перламутрових панелей в золотій рамі. Кожна панель стоїть на ніжках з грецькими меандрами, а зверху увінчана вінком із кольорового золота і лавровими гілочками. На панелях аквареллю виконані мініатюри з імператорськими яхтами і улюбленими палацами Марії Федорівни, за походженням данської принцеси Дагмар.[4] Серед них п'ять данських королівських резиденцій:

 • Замок Бернсторф, в якому мешкала молода принцеса Дагмар після того, як її батько був названий спадкоємцем короля Фредеріка VII;
 • Вілла «Гвідор» у Фреденсборгзькому парку, яку Олександр придбав, щоб відпочивати від своїх свояків;
 • Палац Фреденсборг, літня королівська резиденція за 30 км від Копенгагена, де родина майбутньої російської імператриці з дітьми збиралась кожне літо;
 • Палац Амалієнборг в Копенгагені, куди Дагмар переїхала, після входження її батька на престол у 1863 році;
 • Замок Кронборг поруч з Ельсінором — єдиний, що здається зайвим. Офіційно замок був королівською резиденцією, але з XVIII ст. слугував армійськими бараками. Хоча він був місцем, де відбувалась більша частина подій п'єси Шекспіра «Гамлет».[3]

На трьох панелях зображені палаци Росії:

На крайніх панелях зображені дві імператорські яхти, на яких імператорська родина кожне літо здійснювала подорож Балтійським морем:

Мініатюри виконані придворним мініатюристом Костянтином Крижицьким, на них стоїть підпис майстра і дата «1889».

Історія[ред.ред. код]

Олександр III отримав яйце «Данські палаци» від Фаберже 30 березня 1890 року і 1 квітня подарував його дружині Марії Федорівні. Вартість яйця становила 4260 рублів сріблом. У січні 1893 року воно було розміщене в Гатчинському палаці і залишалось там до революції 1917 року.

У 1917 році, разом з іншими конфіскованими яйцями Фаберже, яйце «Данські палаци» було відправлене до Збройової палати в Кремлі. На початку 1922 року воно було переведене в Раднарком, а влітку 1927 року повернене до Збройової палати. У 1930 році в числі десяти яєць Фаберже було продане через Всесоюзне об'єднання «Антикваріат» Арманду Хаммеру з нью-йоркської галереї Hammer за 1500 рублів, яка у 1935 році виставила яйце на продаж за $25,000. У 1936—1937 роках його придбав Ніколас Людвіг (Нью-Йорк), з 1962 року воно перебувало в приватній колекції в США, в 1972 році перейшло до Фонду Матильди Геддінгс Грей.

Матильда Геддінгс Грей полюбляла подорожі і вперше познайомилася із ювелірними виробами Фаберже у 1933 році на експозиції російського мистецтва Арманда і Віктора Хаммерів на виставці в Чикаго. Вироби Фаберже справили на неї велике враження і вона вирішала зібрати власну колекцію Фаберже. Пошуки привели міс Грей до всіх провідних дилерів Фаберже за довго до того, як вони отримали ту міжнародну увагу, яку мають тепер. Після смерті міс Грей в 1971 році її колекція перейшла до фонду її ім'я. Після великого туру американськими музеями, в 1988 році колекція була передана для експонування в Художній музей Нового Орлеана.[5] Подальші експозиції:

Примітки[ред.ред. код]

 1. Мультимедийный диск «Ювелирные украшения XVI—XX вв.». Encyclopedia Production. 1997.  (рос.)
 2. 1890 Danish Palaces Egg. Mieks Faberge Eggs. Процитовано 2012-01-04.  (англ.)
 3. а б в г Тоби Фабер. Пасхальные яйца Фаберже. — М.: Эксмо. — 2010 (рос.)
 4. The 1890 Fabergé Danish Palaces Egg — The Miniatures Explained. Mieks Faberge Eggs. Архів оригіналу за 2013-07-17. Процитовано 2012-01-04.  (англ.)
 5. а б The Matilda Geddings Gray Collection of Fabergé. Cheekwood Botanical Garden and Museum of Art. Процитовано 2012-01-04.  (англ.)
 6. англ. Cheekwood Botanical Garden and Museum of Art[en]
 7. Fabergé from the Matilda Geddings Gray Foundation Collection (англ.)