Дари волхвів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Дари волхвів»
The Gift of the Magi
Жанр Новела
Автор О. Генрі
Мова англійська
Написано 1905
Опубліковано 1905

«Дари волхвів» (англ. The Gift of the Magi) — це одне з найпопулярніших новел відомого американського письменника О. Генрі, написане у 1905 році. Автор зворушливо розповів про найкращі подарунки на Різдво, які зробило один одному закохане подружжя Янгів, про їхню щирість почуттів, здатність на самопожертву і справжню мудрість.

Особливості новели[ред. | ред. код]

О. Генрі написав новелу «Дари волхвів» у 1905 році у місті Нью-Йорк. Воно стало окрасою його першої збірки оповідань «Чотири мільйони» (1906 рік), присвяченої місту-гіганту Нью-Йорк, яке тоді нараховувало чотири мільйони жителів. Ця збірка подарувала її автору, який став відомим тільки у сорок років, шалений успіх і популярність.

Для своєї новели «Дари волхвів» автор обрав досить символічну назву з біблійним підтекстом. Волхви ― це мудреці, які прийшли з подарунками привітати Ісуса Христа у день його народження. За переказами їхні дари ― це дорогоцінні пахощі. З цієї події бере свій початок звичай на Різдво дарувати своїм близьким подарунки, що й намагалося зробити молоде подружжя у новелі О. Генрі. Обидва герої твору змогли відмовитись кожен від свого скарбу заради коханого. Автор називає їх справжніми мудрецями-волхвами, оскільки їхня мудрість не в матеріальних подарунках, а в їхній любові і відданості один одному, здатності на самопожертву заради кохання.

Також слід зауважити, що цей твір видатного автора має автобіографічні моменти. По-перше, зовнішність героїні новели Делли він списав зі своєї коханої дружини Етол. По-друге, у його житті була схожа ситуація. Коли дружина О. Генрі тяжко захворіла, сам він перебував далеко від дому, закордоном, переховуючись від загрози ув'язнення. Не маючи грошей на ліки, за крок до смерті, вона продала свою мережану шаль і купила чоловіку різдвяний подарунок ― золотий ланцюжок для годинника, який вислала йому поштою. Однак такий подарунок дружини вже був нідочого О. Генрі. Отримавши звістку про тяжкий стан коханої дружини, він продав свого годинника і купив квиток на поїзд, щоб повернутись до неї і підтримати в тяжку хвилину, попри реальну загрозу потрапити до в'язниці.

«Дари волхвів» стало одним із найкращих і найпопулярніших новел О. Генрі. У ньому відчувається душа автора, проглядаються найпоказовіші риси його таланту, воно дарує людям віру в любов.

Сюжет[ред. | ред. код]

Дія відбувається у місті Нью-Йорк напередодні Різдва у бідній квартирі молодого подружжя Джима і Делли. Вони палко закохані й увесь рік таємно збирали гроші на подарунки один одному. На жаль заощадження виявилися мізерними. Так, Делла змогла заощадити лише долар і вісімдесят центів, які далися їй неймовірними зусиллями, адже дохід їхньої сім'ї на тиждень становив усього лише двадцять доларів і їй доводилося торгуватись із бакалійниками за кожен цент. Цих грошей було замало на особливий подарунок для Джима. Тому напередодні Різдва вона зважується пожертвувати найдорожче, що вона мала, ― «каштановий водоспад» її волосся, яке «спадало аж за коліна». Отримавши у перукарні гроші за свої розкішні коси, вона щаслива і окрилена надією побігла по крамницях на пошуки особливого подарунка. Їй пощастило нарешті знайти і придбати своєму коханому чоловіку платиновий ланцюжок для годинника. Однак, як виявилось згодом, Джим продав свого золотого годинника, якого він успадкував від батька і діда, задля подарунка коханій Деллі. Він придбав для неї набір чудових, омріяних Деллою, черепахових гребенів для волосся, оздоблених дорогоцінними камінцями, які так пасували до її розкішного каштанового волосся, якого вже, на жаль, не було.

Фінал новели і сумний, і щасливий одночасно. Сумно, що кожен віддав найцінніший свій скарб заради непотрібного подарунка, але ці жертви щасливі для закоханих. Вони довели, що кохання безцінне, подарували один одному любов, відданість, готовність до самопожертви. Автор називає цих двох закоханих найсправжнішими волхвами, які обмінялись безцінним подарунком.

Премія[ред. | ред. код]

У 2010 році у Нью-Йорку була заснована літературна премія імені О. Генрі «Дари волхвів». Вона передбачає конкурс короткого оповідання, головна умова якого ― вибудувати текст за сюжетною формулою оповідання О. Генрі «Дари волхвів». Учасниками можуть стати всі російськомовні автори.

Екранізації[ред. | ред. код]

За мотивами оповідання «Дари волхвів» знято такі фільми:

  • 1917 ― американський фільм «Подарунок Мегі»;
  • 1952 ― американський фільм «Вождь червоношкірих та інші»;
  • 1972 ― польський фільм «Декамерон 40»;
  • 1978 ― литовська кінострічка «Не буду гангстером, люба»;
  • 2001 ― американський фільм «Подарунок мегі».

Література[ред. | ред. код]

  • В. С. Боровинский. Про. Генрі ― сумна доля веселого оповідача. ― М.: Книжкова палата, 2000.
  • Гречка В. Різдвяний подарунок від О. Генрі: Новели «Дари волхвів». 10 кл. // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. ― 2000. ― № 12. ― С. 31―33.
  • Сипко Л. Робота над художньою розповіддю за новелою О. Генрі «Дари волхвів» // Всесвітня література. ― 2012. ― № 1. ― С. 49―51.
  • Дороги, які ми вибираємо, та інші оповідання / пер. з англ. Олександра Гончара. — К. : Знання, 2014. — 206 с. — (English Library). — ISBN 978-617-07-0194-7