Дарлінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

[1]

Дарлінг
La confluence du Murray et du Darling à Wentworth.JPG
Витік західний схил хребта Нью-Інгленд
Гирло ріка Муррей
Країни басейну Австралія
Довжина 2739 км
Площа басейну 710 000 км²
Bassin Murray Darling1.png
Дарлінг на Вікісховищі

Да́рлінг (англ. Darling) — річка на південному сході Австралії, права притока Муррею. Є найдовшою річкою Австралії.

  • Довжина 2 739 км
  • Сточище 710 000 км²
  • Середня річна витрата води 57 м³/сек

У верхній течії, після злиття з річкою Калгоа, послідовно називається: Думерік, Макинтайр і Баруон. Бере початок на західних схилах хребта Нью-Інгленд у міста Боурк. Живлення дощове, режим паводочний, коливання рівня місцями сягають 6—8 м. У суху пору року в нижній течії пересихає, розпадаючись на окремі плеси. Використовується для зрошування.

Історія відкриття[ред.ред. код]

Стерт Чарлз народився в Індії. У 1813 році він вступив в армію, брав участь в походах проти Наполеона, потім служив в Канаді і в Ірландії. У 1826 році він прибув до Австралії - губернатор Нового Південного Уельсу призначив його начальником експедиції, яка повинна була обстежувати внутрішні області країни.

Засуха 1826-1828 років була настільки сильна, що, по словах Стерта, "земля так вицвіла, що на ній не залишилося і сліду рослинності". Подорож Стерта було викликано прагненням встановити перебіг знов відкритих річок і відшуканням пасовищ.

Стерт, якого супроводжував Юм, пройшов навколо майже пересохлого русла річки Маккуорі і легко здолав болота, в яких зав'язнув одинадцять років тому Окслі. 1 січня 1829 року вони відкрили річку Боган, яка текла на північний північно-захід паралельно річці Маккуорі, і спустилися по ній до місця її впадання у велику річку. На честь губернатора Нового Південного Уельсу Стерт назвав цю нововідкриту водну артерію річкою Дарлінг.

Вода в ній виявилася солоною. Ріка протікала через солончакову пустелю, лише подекуди збереглися зворушені жовтизною ділянки з травою. Страшна засуха вбивала все живе. Проте Стерт був переконаний, що ця безрадісна місцевість зовсім не суцільна пустеля. Адже там і тут він зустрічав аборигенів, а береги річки Дарлінг зберігали сліди минулих повеней.

Фауна[ред.ред. код]

Загадкова риба, що мешкає лише в дрібних притоках верхів'їв Муррея, - Дарлінга і річках, що впадають в них, - це чорна риба (Gadopsis marmoratus). Цей комахоїдний вид раніше був більш багаточисельним, але його чисельність знизилася, ймовірно, через занесену сюди з північної півкулі форель, яка поїдає ту ж їжу. З огляду на те, що спорідненість чорної риби з іншими рибами неочевидна, її виділяють в окреме сімейство серед окунеподібних риб.

Джерела[ред.ред. код]


  1. як