Дарма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дарма
Народився 803
Помер 842
Країна  Тибетська імперія
Діяльність політик
Знання мов Тибетська[1]
Посада tsenpod
Батько Тідесронцан
Родичі Kyide Nyimagond
Брати, сестри Ралпачан і Tsangmad
У шлюбі з Jomo Tsenmo Pend[2]
Діти Юмдан і Одсрун

Ти Дарма на призвісько Бик «Лан») (807845) — останній імператор (цемпо) Тибету з 841 до 845 року. Син імператора Тідесронцана. Правив після скоєння заколоту проти свого брата Ралпачана. Походив з Ярлугської династії.

Дарма здобув владу завдяки сановникам Дагначан та Чоролхалон, які вбили Ралпачана. З початком свого правління почав переслідувати прихильників буддизму. Декілька тисяч з них вимушені були тікати з країни. В цей час відбувається занепад Тибецької імперії, нарощується протиборства серед знаті, посилюються сепаратистські настрої. У 845 році Дарма було вбито буддийським монахом Балджідордже з Лхалуна.

Нащадки[ред. | ред. код]

Відразу після загибелі Дарми спалахує війна між його синами Одсруном та Юмданом. У цій боротьбі переміг Юмдан. Проте не зміг оволодіти всією імперією. Він правив лише у центральному Тибеті. У західному Тибеті затвердився Одсрун. Водночас у 862 році спалахує народне повстання, під час якого були розорені гробниці померлих імператорів. Центральнотибецька (лінія Юмдана) та Західнотибецька (лінія Одсруна) держави у свою чергу напочатку X ст. почали розпадатися, зокрема Яце, Ладод, Пуран, Шаншун (володарі — нащадки Одсруна) та Уя, Амдо і Кхам (володарі — нащадки Юмдана). Напочатку X ст. Тибет складався з багатьох невеличких держав. При цьому відбувається процес відродження буддизму у Тибеті. Багато представників царських династій стають ченцями. З цього й починається теократизація Тибету.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gyaltsen, Sakyapa Sonam (1312—1375). The Clear Mirror: A Traditional Account of Tibet's Golden Age. Translated by McComas Taylor and Lama Choedak Yuthob. (1996) Snow Lion Publications, Ithaca, New York. ISBN 1-55939-048-4.
  • Choephel, Gedun. (1978). The White Annals. Library of Tibetan Works & Archives Dharamsala, H.P., India.