Дарниця (фармацевтична компанія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Дарниця (фірма))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця»
Тип ПрАТ
Форма власності приватне акціонерне товариство
Галузь хімічна промисловість
Засновано 1938
Штаб-квартира 02093, Київ, вул. Бориспільська, 13
Ключові особи

Голова Наглядової Ради — Володимир Загорій, Генеральний директор — Андрій Обрізан,

Голова ради керуючої компанії – Шимків Дмитро Анатолійович
Продукція лікарські засоби
Чистий прибуток 341,1 млн. грн (2016)
Співробітники 853
darnitsa.ua

ПрАТ "Фармацевтична компанія «Дарниця»" — українська фармацевтична компанія. Станом на 2017-2016 рр «Дарниця» разом з «Фармак» та «Артеріум» входила у трійку лідерів фармацевтичних підприємств України за об'ємом виручки у грошовому еквіваленті.[1]

ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця» спеціалізується на виробництві:

 • твердих лікарських форм (таблеток, таблеток, вкритих оболонкою, капсул);
 • розчинів для ін'єкцій в ампулах;
 • крапель (стерильних і нестерильних);
 • м'яких лікарських форм (мазі, креми, гелі, шампуні, розчини для зовнішнього застосування);
 • стерильних порошків для приготування розчинів для ін'єкцій;
 • інфузійних розчинів.

Фармацевтична компанія «Дарниця» виготовляє більше 250 найменувань готових лікарських засобів. Потужності компанії, розташовані на близько 30 тис. м² виробничих приміщень, дозволяють випускати більше 460 млн ампул, 4,2 млрд таблеток, 50 млн туб м'яких лікарських форм, 40 млн флаконів крапель, 30 млн флаконів цефалоспоринових антибіотиків, 15 млн флаконів інфузійних розчинів на рік. «Дарниця» експортує свою продукцію в 11 країн світу.

Економічні показники[ред. | ред. код]

У 2015 році чистий прибуток підприємства склав 341,1 млн гривень.

У 2016 році чистий дохід підприємства перевищив 2 млрд гривень. При цьому чистий прибуток підприємства дорівнював 342,117 млн гривень.

У 2017 чистий прибуток компанії склав 342,111 мільйонів гривень, а активи за звітний період виросли на 13 %, до 3,080 млрд грн.[2]

За підсумками першого кварталу 2016 року чистий прибуток «Дарниці» склав 81,8 млн гривень у порівнянні з 88,9 млн гривень за аналогічний період минулого року.

За даними дослідження «PharmXplorer»/«Фармстандарт» компанії Proxima Research, за підсумками квітня 2017 року, вітчизняний ринок в сегменті лікарських засобів, у якому, працює «Дарниця», зріс на 13,2 % у натуральному вираженні (до 90,8 млн упаковок) та на 24,5 % у грошах (до 4,8 млрд гривень) у порівнянні з аналогічним показником минулого року.[3]

За даними компанії «Бізнес Кредит» частка Фармфірми «Дарниця» в загальному обсязі роздрібного аптечного ринку склала 9,1 % у 2017 році[4].

Фармкомпанія «Дарниця» у 2016 році увійшла в Топ-20 найбільш інноваційних компаній України видання «Forbes Україна».[5].

«Дарниця» однією з перших перейшла на міжнародні стандарти якості GMP (Good Manufacturing Practice), а в 2015 році ввела в експлуатацію інфузійне виробництво. Також використовує у автоматизовані системи, а з метою оптимізації бізнес-процесів впровадила ERP-систему, яка дозволяє планування продажів з урахуванням динаміки товаропровідної ланцюга, а також прогнозування та організацію логістичних операцій.[6][відсутнє в джерелі]

За даними всеукраїнського маркетингового дослідження споживчих уподобань, проведеного у 2017 р. компанією Kantar TNS Ukraine, «Дарниця» визнана «Фармацевтичною компанією року». А також компанія встановила рекорд України, випустивши і реалізувавши найбільшу кількість препаратів в таблетках) — 121 578 463 упаковок.[7]

В 2018 році «Дарниця» увійшла в першу п'ятірку[8] рейтингу «Найдорожчі бренди України» журналу «Корреспондент».

У 2018 році «Дарниця» збільшила чистий прибуток на 31% в порівнянні з 2017 роком — до 449,1 млн грн. Чистий дохід від реалізації продукції за рік виріс на 18,7% — до 3 млрд грн.[9]

У 2019 році чистий прибуток «Дарниці» зріс на 30% у порівнянні з 2018 роком. Чистий дохід від реалізації продукції за рік виріс на 10,3% – до 3,312 млрд грн. Податок на прибуток «Дарниці» за 2019 склав 120,6 млн гривень. [10]

Історія[ред. | ред. код]

У листопаді 1919 року в Харкові був створений Органотерапевтичний інститут [11], За десять років у Києві було відкрито його філію, що згодом перетворилася на окреме підприємство – Дарницький хіміко-фармацевтичний завод.

1932 року Київська філія почала виробляти й постачати в аптеки ліки власного виробництва. Першим препаратом, випущеним на підприємстві, був гематоген — рідкий і в таблетках. Потенціал Київської філії виявився досить потужним, і наприкінці 30-х років з'явилися виробничі корпуси на вулиці Ілліча, 48 (нині вул. Юрія Пасхаліна)[12]. Це була територія Нової Дарниці, колись дачного селища, а з 1920-х років — робітничого району, який увійшов у межі Києва 1923 року.

Під час Другої світової війни підприємство було евакуйовано з Києва. Філія поновила роботу з травня 1944-го на виробничій площі колишнього заводу «Медприлад» на вул. Володарського, 70. Там підприємство працювало до 1950 року. Виробничі потужності в старих цехах заводу було обмежено, пристосувати їх до повоєнних потреб виявилося неможливим. Тож 1946 року було затверджено проект будівництва нових корпусів, проте з огляду на брак фінансування роботи почалися тільки через чотири роки. До повного переїзду у 1955-му в нові корпуси на вулиці Бориспільській, 13 підприємство змінило дві адреси. Спочатку його тимчасово перевезли на вул. Полтавську, 11-а, залишивши на Володарського лише кілька кімнат для зберігання лікарської сировини. За кілька місяців підприємство переїхало в будівлю на вулиці Ілліча, 9 (тепер вул. Юрія Пасхаліна), де працювало до 1954-го.

Першими препаратами, що їх почало випускати відновлене в 1944 році підприємство, були кілька різновидів гематогену, вітаміну С, аллілсат, холосас, маммін, міоль, ліпоцеребрін. 1945-го року перелік препаратів розширився з дев'яти до більш ніж двадцяти найменувань. Один із препаратів, що їх випускало тоді підприємство, — аміностимулін — було розроблено групою київських науковців під керівництвом професора Леоніда Кульберга.

У грудні 1953-го керівництво Київського відділення інституту звернулося до міністерства охорони здоров'я УРСР із проханням надати їхній філії статус окремого підприємства. 15 вересня 1954 року було створено Дарницький хіміко-фармацевтичний завод. У штаті новоутвореного підприємства на той час працювало 279 осіб. 1955 року Дарницький хіміко-фармацевтичний завод переїхав у нові корпуси на Бориспільській, 13.

З 1994 року починається новітня історія компанії — хіміко-фармацевтичний завод «Дарниця» реорганізований в ЗАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця»[13]. У 2012 році змінена форма власності з закритого на приватне акціонерне товариство.

Потужності компанії розташовані на близько 30 тис. м2 виробничих приміщень

19 вересня 2018 року раду керуючої компанії «ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» очолив[14] Дмитро Шимків – колишній заступник голови Адміністрації Президента України та екс-голова «Microsoft Україна». До його компетенцій увiйшли міжнародні зв’язки компанії, стратегічне планування, розвиток та впровадження нових технологій. Сам Шимків прокоментував своє призначення так: «Дарниця» – це сучасна, динамічна та прибуткова українська компанія. Виведення її в клуб світових фармацевтичних гравців – цікавий виклик для мене як бiзнесмена. Мені також імпонує те, що висока додана вартість не тільки створюється «Дарницею» в Україні, але і інвестується в Україну».

Ключові особи[ред. | ред. код]

Голова Наглядової Ради — Володимир Загорій, Генеральний директор — Андрій Обрізан, Голова ради керуючої компанії – Шимків Дмитро Анатолійович

15 січня 2019 року генеральним директором ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» був призначений Андрій Обрізан.[15] Раніше він керував проектом міжнародної компанії зі штаб-квартирою у Цюріху (Швейцарія), що розробляє інноваційні продукти у сферах охорони здоров'я, комунікацій та безпеки. Також він працював у фармацевтичних компаніях, серед яких: «Корпорація Артеріум», «Біофарма», TEVA/PGT Healthcare, RichterGedeon. Попередній гендиректор ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» Світлана Діденко зайняла посаду члена наглядової ради компанії, де зосередилася на питаннях стратегічного розвитку.

Нагороди та сертифікати[ред. | ред. код]

Нагороди[ред. | ред. код]

 • «Золотий глобус» (1994 рік, Копенгаген) — за конкурентну і якісну продукцію, а також за участь у розвитку економіки України та інтеграцію у світову економіку.
 • «Діамантова зірка» (1995 рік, Мехіко) — за високий професіоналізм в умовах інфляції і конкурентної боротьби.
 • Член Клубу лідерів торговельного бізнесу (1995 рік, Рим) — фірма отримала приз за технологію і якість і стала членом Клубу лідерів торговельного бізнесу.
 • «Факел Бірмінгема» (1995 рік, Мадрид) — за успішне економічне виживання та розвиток в умовах соціально-економічної кризи.
 • «Бренд року — 2000» (2001 рік, Київ) — у головних конкурсних номінаціях «Народне визнання» і «Бездоганна репутація» найкращою торговою маркою була визнана Фармацевтична фірма «Дарниця».
 • "ТОП-100. Найкращі компанії України «(2002 рік, Київ) — диплом» Найкраща компанія України в номінації «Фармацевтика».
 • Знак «Екологічно чисто і безпечно» (2002 рік, Київ) — нагорода присуджена фірмі «Дарниця» за те, що виробництво її продукції не погіршує стан навколишнього середовища.
 • «Золотий глобус» (2003 рік, Женева) — черговий Міжнародний приз «За технологію і якість».
 • Голова наглядової ради ПрАТ «Фармацевтична фірма „Дарниця“ Володимир Загорій у 2003 році (тоді він займав посаду Генерального директора) був названий найкращим топ-менеджером фармацевтичної галузі України (за підсумками рейтингу видання „Інвестгазета“).
 • ПрАТ „Фармацевтична фірма“ Дарниця» посіло друге місце за показником Індексу прозорості серед веб-сайтів компаній фармацевтичної галузі (2007 рік, дослідження Центру «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності»).
 • ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця» очолила ТОП-10 українських компаній з найбільш високою репутацією за підсумками 2012 року (дослідження проводили Reputation Capital у партнерстві з HeadHunter Україна за міжнародною методикою Reputation Institute, взяло участь понад 2000 чоловік).
 • Препарат «Дарниці» очолив ТОП-10 лончів за результатами 2015 року
 • В 2016 році компанія ввійшла в двадцятку найінноваційніших компаній України за версією сайту forbes.net.ua.[16]
 • В 2016 році отримала відзнаку «Вибір року» в номінації «Національна фармацевтична компанія року».
 • В жовтні 2017 року Фармацевтична фірма «Дарниця» увійшла до Національного Реєстру Рекордів України, як компанія, яка реалізувала найбільшу кількість препаратів, що випускається у формі таблеток: 121 мільйон 578 тисяч 463 упаковок. (Згідно даних роздрібного аудиту Системи дослідження ринку компанії ТОВ «Проксіма Рісерч» у 2016 році в категорії «Лікарські засоби»).
 • В 2017 році «Дарниця» увійшла в топ-3 роботодавців фармацевтичної сфери[17].
 • В 2017 році компанія отримала відзнаку «Вибір року» в номінації «Національна фармацевтична компанія року»[18].
 • В 2017 році лікарський засіб компанії «Цитрамон-Дарниця» отримав відзнаку «Вибір року» в номінації «Препарат року від головного болю»[19].

Сертифікати[ред. | ред. код]

 • Сертифікат GMP № 5 МОЗ України — свідоцтво того, що система забезпечення якості та технічний стан виробництва стерильних антибіотиків відповідають вимогам GMP (2003 рік, Київ).
 • Атестація лабораторій контролю якості (2006 рік, Київ) на відповідність до вимог належної виробничої практики, стандарту ISO / IEC 17025-2001
 • Міжнародної організації зі стандартизації, рекомендацій РН 2/95 Конвенції фармацевтичних інспекцій (PIC/S) і ВООЗ (WHO TRS № 902).
 • Сертифікат GMP № 5/1 МОЗ України — підтвердження сертифіката GMP № 5 на виробництво стерильних антибіотиків (2006 рік, Київ).
 • Сертифікат GMP № 14 МОЗ України — сертифікація виробництва лікарських засобів у формі крапель (2006 рік, Київ), — свідчення того, що система забезпечення якості та технічний стан виробництва нестерильних та стерильних крапель відповідають вимогам GMP.
 • Сертифікат GMP № 19 МОЗ України — сертифікація виробництва твердих лікарських засобів (2007 рік, Київ) — свідчення того, що система забезпечення якості та технічний стан виробництва антибактеріальних твердих лікарських форм (таблеток, капсул) відповідають вимогам GMP.
 • Сертифікат GMP № 14/1 МОЗ України — підтвердження сертифікації виробництва лікарських засобів у формі крапель (2008 рік, Київ), — свідчення того, що система забезпечення якості та технічний стан виробництва нестерильних та стерильних крапель відповідають вимогам GMP.
 • Сертифікат GMP № 30 МОЗ України — сертифікація ділянки м'яких лікарських форм (2008 рік, Київ) — Свідчення того, що система забезпечення якості та технічний стан виробництва ділянки м'яких лікарських засобів (мазі, гелі, креми, шампуні, розчини для зовнішнього застосування) відповідає вимогам GMP.
 • Сертифікат GMP № 31 МОЗ України — сертифікація ділянки твердих лікарських форм (2008 рік, Київ) — Свідчення того, що система забезпечення якості та технічний стан виробництва ділянки твердих лікарських засобів (таблетки, капсули, гранули) і ділянка упаковки твердих лікарських засобів відповідають вимогам GMP.
 • Сертифікат GMP № 5/1 МОЗ України — підтвердження сертифікації ділянки з виробництва стерильних порошків антибіотиків для приготування розчинів для ін'єкцій у флаконах (2011 рік, Київ) — Свідчення того, що система забезпечення якості та технічний стан виробництва ділянки і ділянка упаковки відповідають вимогам GMP.
 • Сертифікат GMP № 14/1 МОЗ України — підтвердження сертифікації ділянок № 6 і № 9 відділення крапель ампульного цеху (2013 рік, Київ) — Свідчення того, що система забезпечення якості та технічний стан виробництва ділянки і ділянка упаковки відповідають вимогам GMP.
 • Сертифікат GMP ЄC на дві виробничі площадки — ділянку інфузійних розчинів і ампульний цех. Реєстрація лікарського засобу на іноземних ринках проводиться за умови підтвердження відповідності його виробництва вимогам Європейських стандартів — GMP ЄC. Компанія стала його володарем після успішного проходження перевірки Державного агентства з контролю за лікарськими засобами при Міністерстві охорони здоров'я Литовської Республіки (State medicines control agency under the Ministry of health of the republic of Lithuania).

Благодійність, соціальне партнерство та внесок у суспільний розвиток[ред. | ред. код]

Однією із найцінніших ініціатив, яку особисто патронує Голова наглядової ради ПрАТ "Фармацевтичної фірми «Дарниця» Володимир Загорій, є Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика. Це найбільший освітній марафон в українській історії, за участю школярів, учнів профтехосвіти, студентів в Україні й 20 країнах світу.

Від початку заснування конкурсу ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця» виступає головним меценатом конкурсу і завдяки її підтримці цей міжнародний проект, що покликаний виховувати в українців потребу знати свою мову досконало та пишатися говорити нею, стає можливим.

«Банк шкіри. Лікування опіків»[ред. | ред. код]

Проект «Банк шкіри. Лікування опіків» під патронатом дружини Президента України. Його співорганізаторами виступили Всеукраїнський центр волонтерів «Народний проект», медична компанія Ilaya та Київський міський центр термічних уражень та пластичної хірургії. Благодійну грошову допомогу Київському опіковому центру для створення банку клітин шкіри надала ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця». Завдяки зібраним коштам вдалося виростити 2,4 млрд клітин шкіри. В першу чергу клітини використовують для лікування бійців-учасників АТО та постраждалих мирних мешканців. Використання донорського клітинного матеріалу надає змогу швидко та якісно відновити шкіру людини після опіків.[20]

Дитяче місто професій «Кідландія»[ред. | ред. код]

Наприкінці 2016 року свої двері відчинила станція "Фармацевтичної фірми «Дарниця» в столичному розважальному центрі «Блокбастер». Представництво «Дарниці» входить до трійки найбільш відвідуваних майданчиків Кідландії. Ігрову станцію створено з освітньою метою. Щоб зацікавити юних винахідників збагнути складний процес створення ліків, "Фармацевтичної фірми «Дарниця» в ігровій формі відтворила ключові етапи виробничого циклу, в котрий маленькі відвідувачі можуть інтегруватися особисто.[21]

На постійній основі ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця» надає допомогу різноманітним науковим та спеціалізованим медичним закладам та їхнім освітнім ініціативам. За останні роки було надано благодійну допомогу грошима та медикаментами, зокрема, таким організаціям як Товариство червоного хреста України, громадська організація інвалідів Чорнобиля, Благодійний фонд «Розвиток спорту», Київське товариство гастроентерологів, Громадська організація «Київське фармацевтичне товариство», Київська міська клінічна лікарня швидкої допомоги; Міжнародний благодійний фонд «Карітас Україна», Центр дитячої кардіології та кардіохірургії та ін.

ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця» надає допомогу грошима та медикаментами військовим частинам та госпіталям України (Київська, Черкаська, Миколаївська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська області), Благодійному фонду «Ми — армія країни», Міжнародному благодійному фонду «Національної пам'яті Україні», Міжнародному благодійному фонду ім. О. О. Богомольця, Київської обласній організації інвалідів війни та збройних сил, Благодійному фонду соціального захисту ветеранів ВВВ тощо.

Багато років компанія підтримує різноманітні проекти у сфері мистецтва, культури, здоров'я. В ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця» розвивається корпоративний соціальний рух серед співробітників. Підтримуючи ініціативи спортивних асоціацій ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця» сприяє формуванню та розвитку культури здорового життя українців і, в першу чергу, молоді — надії нації. Співробітники компанії щороку беруть участь у спортивно-благодійній акції «Пробіг під каштанами»[22]. В компанії набирає популярності Велоспільнота.

На сьогоднішній день у ПрАТ "Фармацевтична фірма «Дарниця» є близько 50 постійних донорів крові, які перебувають на окремому обліку в Міському центрі переливання крові та за першої необхідності можуть здати кров. З року в рік до цієї ініціативи долучаються нові співробітники, натхненні прикладом колег, чий донорський стаж налічує 5, 10 і навіть 20 років.

Епідемія коронавірусу в Україні[ред. | ред. код]

Під час епідемії COVID-19 в Україні «Дарниця» купила 6 апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) і передала в українські лікарні. Також компанія приєдналася до загальнонаціонального збору коштів для закупівлі 50 апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ). Збір коштів стартував 20 березня 2020 року за ініціативою благодійного фонду Zagoriy Foundation і Української біржі благодійності.[23]

 Примітки[ред. | ред. код]

 1. Аптечный рынок Украины по итогам I кв. 2017 г.: Helicopter View | Еженедельник АПТЕКА. Аптека online (ru-ru). Процитовано 2018-07-09. 
 2. Дарница отчиталась о выплате 80 млн грн налога на прибыль. korrespondent.net (ru). 30.03.2018. 
 3. Денис Кирсанов. Аптечный рынок Украины по итогам I полугодия 2016 г.: Helicopter View (ru). 
 4. Лидер аптечных продаж лексредств среди украинских компаний по итогам 2016 г
 5. Спасти будущее: первый рейтинг инновационных компаний Украины. Архів оригіналу за 2 березень 2019. Процитовано 1 березень 2019. 
 6. Спасти будущее: первый рейтинг инновационных компаний Украины. Архів оригіналу за 2 березень 2019. Процитовано 1 березень 2019. 
 7. Мария Волошина (04.12.2017). Формула пилюли: анализ фармацевтического рынка. koloro.ua (ru). 
 8. Цензор.НЕТ. "Кореспондент" назвав найдорожчі бренди України. Цензор.НЕТ (ru-RU). Процитовано 2018-09-20. 
 9. "Дарниця" у 2018 році збільшила чистий прибуток на 31%, до 449 млн гривень. Інтерфакс-Україна (uk). Процитовано 2019-03-15. 
 10. Чистий дохід "Дарниці" від реалізації продукції в 2019 році склав 3,3 млрд грн. Інтерфакс-Україна (uk). Процитовано 2020-06-15. 
 11. История компании
 12. Киевская торгово-промышленная палата: Двадцать лет вместе
 13. ЗАО "Фармацевтическая фирма «Дарница» — история создания
 14. Дмитро Шимків увійшов до керівництва ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця». Дарница (ru-RU). Процитовано 2018-09-20. 
 15. Генеральним директором ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» призначили Андрія Обрізана. mind.ua (ua-UA). Процитовано 2019-01-15. 
 16. Врятувати майбутнє: перший рейтинг інноваційних компаній України. Архів оригіналу за 28 червень 2016. Процитовано 1 березень 2019. 
 17. «Дарница» вошла в топ-3 работодателей фармацевтической сферы – рейтинг «Фокуса». vlasti.net (ru-RU). Процитовано 2018-07-09. 
 18. «Фармацевтична фірма «Дарниця» перемогла у двох номінаціях конкурсу «Вибір року». Дарница (ru-RU). Процитовано 2017-12-04. 
 19. «Фармацевтична фірма «Дарниця» перемогла у двох номінаціях конкурсу «Вибір року». Дарница (ru-RU). Процитовано 2017-12-04. 
 20. [«Банк шкіри. Лікування опіків». darnitsa.ua. 
 21. Дитяче місто професій «Кідландія». kidlandia.ua. 
 22. в День Києва на Майдані Незалежності відбувся 27-й «Пробіг під каштанами». probeg.kiev.ua. 
 23. "Дарниця" виділила кошти на придбання ще 3 апаратів ШВЛ. rbc.ua. 

Джерела[ред. | ред. код]