Дарія Маркусь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дарія Маркусь
Народилася 15 січня 1935(1935-01-15)
Кам'янка-Бузький район, Львівська область, Україна
Померла 17 листопада 2008(2008-11-17) (73 роки)
Чикаго, Іллінойс, США
Діяльність громадська активістка

Да́рія Маркусь (*15 січня 1935 р., с. Незнанів, Кам'янка-Бузького району Львівської області, Україна — †17 листопада 2008 р. в Чикаго, США) — український науковець-енциклопедист зі США, співредактор Енциклопедії української діяспори. Доктор наук (1976 р.) з «Foundations of Education» в Університеті Лойола у Чикаго.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народилася у Західній Україні в сім'ї Василя і Меланії Гасюків. Після її народження родина переїхала до міста Кам'янка-Бузька. У 1945 р. після закічення Другої світової війни родина Гасюків опинилася в таборі переселенців Д. П. у місті Міттенвальді, в Баварії, Німеччина. Дарка відвідувала школу та була активною пластункою. У 1948 р. разом з батьками виїхала до Канади. В Канаді одержала середню освіту, брала участь в українських організаціях («Пласт»), працювала на фабриці.

Згодом закінчила Queens College Торонтського університету. Мала маґістерські студії в Лювені (Бельгія). У Парижі зустріла студента міжнародного права Сорбонського університету — Василя Маркуся. У 1960 р. вони взяли шлюб у катедрі св. Патрикія в Нью-Йорку. Молоде подружжя мешкало у Савт Бенд, Індіана. У 1962 р. родина переїхала до Чикаго. Крім родинних, зокрема материнських обов'язків Дарка викладала у суботній школі українознавства св. Володимира в 1964—1965 році. У 1966 році з трьома малятами родина виїхала до Риму на рік, де Василь був призначений до Римського Центру Університету Лойола. У цей час Дарія Маркусь вивчала італійську культуру та історію, підготувала і видала туристичний довідник про українців у Римі під назвою «Українськими слідами по Римі й Італії».

У 1976 р. Дарка здобула ступінь доктора з «Foundations of Education» в Університеті Лойола у Чикаго. Читала лекції з історії філософії і підстави освіти в DePaul University, Northeastern State University, Oakton Community College — Чикаго та в Indiana University — Гаммонд, Індіяна.

У 1989 р. подружжя Маркусів Дарія і Василь виїхали на науковий обмін до Києва на три місяці. В цьому ж році вийшла книжка «Українці в Чикаго і Ілліной», редактором і упорядником якої була доктор Дарія Маркусь. У 1993 р. Дарка прийняла посаду директора бюра IREX (International Research Exchange Board) у Києві. Після повернення до Чикаго від 1995 р. Дарка була заступником головного редактора Енциклопедії Української Діяспори д-ра Василя Маркуся.

Дарія Маркусь — активний учасник українських жіночих організацій в США. У 1963 р. вступила до 29-го Відділу СУА. У 1967 р. була головою Відділу, 1975-76 — головою Округи СУА в Чикаго, 1978-81 р. культурно-освітньою референткою Головної Управи СУА.

Крім того, у 1990-их роках Дарія Маркусь працювала в Товаристві «РУХ». Зокрема, реалізовувала задум відкрити українське консульство у Чикаго. Вона — ініціаторка «Клубу 500», метою якого було заохотити 500 членів-прихильників, щоб пожертвували по 500 долярів. Незадовго українська громада зібрала 200 тисяч долярів, що допомогло відкриттю першого українського консуляту в Америці.

Праці[ред. | ред. код]

  • Дарія Маркусь (редактор). Українці в Чикаго і Іллінойсі. — Чикаго, 1989. — 395 с.

Джерела[ред. | ред. код]